آخر شهریور 1400، آغاز فعالیت پایانه صادراتی پسته بخش خصوصی كشور

آخر شهریور 1400، آغاز فعالیت پایانه صادراتی پسته بخش خصوصی كشور

مرکزی رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی از آغاز فعالیت فاز اول اولین پایانه صادراتی پسته بخش خصوصی کشور در استان مرکزی همزمان با آغاز فصل برداشت این محصول در شهرستان زرندیه اطلاع داد.محمود بارانی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، ضمن اشاره به این که پسته یک محصول تولید ایران است و به سراسر دنیا صادر می شود، اظهار نمود: افزایش میزان تولید پسته منجر به تقویت صادرات خواهد شد چون که مشتاقان خیلی از کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس خریدار پسته ایرانی هستند و تسهیل در صادرات پسته باعث ارزآوری بیشتر برای کشور خواهد شد.

وی ضمن اشاره به این که در ایران تخصص و تجربه کافی و هم موقعیت جغرافیایی و امکانات لازم برای تولید پسته وجود دارد، اضافه کرد: در هر کشوری از دنیا تولیدات متنوعی نظیر موز، فندق و... تولید می شود اما ایران در بین کشورهای جهان بعنوان کشور شاخص در تولید پسته شناخته شده است و برند این محصول را از آن خود کرده و افزایش تولید پسته می تواند بعنوان یک تولید ملی و محصول استراتژیک همچنان آوازه ایران را در جهان حفظ کند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی شهرستان زرندیه در ادامه بهره برداری از پایانه صادراتی پسته زرندیه بعنوان بزرگترین پایانه صادرانی بخش خصوصی پسته کشور در این شهرستان، را گامی در جهت تقویت بازاریابی و صادرات این محصول دانست و اضافه کرد: به علت نبود پایانه صادراتی پسته در شهرستان زرندیه بعنوان قطب تولید پسته استان مرکزی، پسته تولیدی این شهرستان به دیگر استان های کشور ارسال می شد تا از راه پایانه صادراتی این استان ها به خارج از کشور صادر شود و انتقال پسته تولیدی این شهرستان به سایر استان های کشور علاوه بر افزایش هزینه ها به صادرات این محصول با برند دیگری می انجامید.

وی ضمن اشاره به افتتاح و شروع به کار فاز نخست این پایانه همزمان با آغاز فصل برداشت پسته از اواخر شهریورماه ۱۴۰۰ اظهار داشت: ساخت پایانه پسته زرندیه از سال ۸۶ در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار با سرمایه گذاری تعدادی از پسته کاران زرندیه در کیلومتر ۵۵ اتوبان تهران ساوه و در راه استان های مرکزی، قم، قزوین و تهران شروع شده بود که و الان با تکمیل عملیات راه اندازی ساختمان اداری با صرف هزینه ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال با مشارکت پسته کاران و سهامداران فعالیت فاز نخست رسما آغاز خواهد شد.

بارانی اضافه کرد: در فاز نخست فعالیتهای اداری، انبارداری، گمرک و آزمایشگاه آغاز خواهد شد و با تکمیل تمامی مراحل پایانه شامل باسکول، بسته بندی و توزیع بعنوان بزرگترین پایانه پسته بخش خصوصی کشور در استان مرکزی با برند شرکت تعاونی هامون سبز فعالیت خواهد نمود.

وی بیان نمود: در این پایانه پیشبینی شده است علاوه بر پسته تولیدی استان مرکزی، پسته استان های همجوار نظیر استان های تهران، قم، البرز و قزوین از این پایانه به بازار مصرف عرضه می شود.

او ضمن اشاره به این که بهره برداری از پایانه صادراتی پسته زرندیه می تواند ضمن کاهش هزینه ها، نقش موثری در ایجاد اشتغال منطقه ایفا کند، اضافه کرد: هزینه های سنگین حمل و نقل و معرفی پسته این شهرستان با برند سایر نقاط پسته خیز کشور باعث گمنامی این محصول زرندیه شده بود در حالیکه زرندیه تنها محصول پسته ارگانیک کشور را در سطح وسیع تولید می کند.

رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی راه اندازی کارگاه های ویژه صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته بندی را از مزیت های مهم بهره برداری از پایانه پسته در این شهرستان دانست و اضافه کرد: با استقرار گمرک، سردخانه، آزمایشگاه های تخصصی، بانک عامل و کلکسیون تخصصی در این پایانه صادراتی روند صادرات این محصول به نقاط مختلف جهان که مشتاقان بسیاری در بازارهای اروپایی دارد تسریع خواهد شد.

وی ضمن اشاره به این که میانگین برداشت پسته در زرندیه حدود دو تن در هر هکتار است، اظهار نمود: الان حدود ۸۰ درصد پسته تولیدی استان مرکزی در این شهرستان تولید می شود و ارگانیک بودن از خصوصیت های بارز پسته تولیدی زرندیه است.

بارانی در ادامه به آخرین وضعیت باغات پسته زرندیه اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه با وجود بارش تگرک و سرمای بهاره اما خسارت چندانی به باغات پسته وارد نشد.

رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی به صدمه هایی که ناشی از انتشار کرونا ویروس متوجه باغات پسته شهرستان زرندیه و استان مرکزی شد هم اشاره نمود و اظهار داشت: شیوع کروناویروس در کنار تحریم ها مشکلاتی در حوزه ترانزیت و صادرات ایجاد کرد و مسدود شدن مرزها و کنسل شدن پروازها برای صادرات محصول در حوزه صادرات خلاء هایی را ایجاد کرد اما خوشبختانه با مدیریت بیماری و اجرای طرح واکسیناسیون این مشکل به حداقل رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: کروناویروس صدمه جدی به صادرات وارد نکرد اما تاحدودی هزینه های ترابری، حمل و نقل و انتقال پول را بر تولیدکننده تحمیل و این فرایند ها را زمان بر کرد.

منبع:

1400/03/03
10:13:26
5.0 / 5
352
تگهای خبر: بازار , بانك , پول , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا