رئیس انجمن برنج كاران استان مطرح كرد

چالش شالیكاران خوزستان با ممنوعیت كشت سال جاری

چالش شالیكاران خوزستان با ممنوعیت كشت سال جاری

به گزارش بازاری خوزستان رئیس انجمن برنج کاران خوزستان ضمن اشاره به تصمیم گیری برای ممنوعیت کشت برنج در خوزستان به علت تنش آبی سال جاری اظهار داشت: به جای اعمال ممنوعیت که پر هزینه است میتوان محدودیت کشت برنج را به کار گرفت که از این طریق هم کشاورزان راضی خواهند ماند و هم مصرف آب کاسته می شود.محمد سواری در گفتگو با ایسنا در مورد ممنوعیت کشت برنج اظهار نمود: روز گذشته در این خصوص جلسه ای با حضور برخی از کشاورزان شالی کار و شاغلین کارخانه های برنجکوبی خوزستان تشکیل شد؛ کشاورزان از تصمیمات مسئولین اجرایی استان در خصوص تصویب ممنوعیت کشت برنج امسال بدون در نظر گرفتن تبعات و نتایج این ممنوعیت، ابراز نگرانی کردند چونکه این ممنوعیت کشت، آنها را با چالشی جدی مواجه خواهد نمود و خطر قطع شدن معیشت این قشر زحمتکش را به دنبال خواهد داشت.

وی اضافه کرد: کشاورزان به غیر از کشاورزی، راه درآمد دیگری ندارند. ممنوعیت کشت در سالجاری، تبعات و نتایج خطرناک و بحران آفرینی برایشان رقم خواهد زد ازاین رو خواهان تجدید نظر مسئولین در تصمیمات اتخاذشده هستند.

رئیس انجمن برنج کاران خوزستان اظهار داشت: از طرفی هم شلتوک، تنها خوراک و مواد اولیه واحدها و کارخانه های شالی کوبی است و ممنوعیت کشت شلتوک، اشتغال و درآمد این کارخانه ها و کارگران شان را در معرض خطر قرار خواهد داد.

سواری ضمن اشاره به دلجویی از برنج کاران و شاغلین کارخانه های شالی کوبی خوزستان اظهار داشت: مطالبات برنج کاران و کارخانه های شالی کوبی را به مسئولین منعکس کرده ایم و تا دریافت نتیجه نهایی، پیگیر این مورد خواهیم بود.

وی ضمن اشاره به تنش آبی سدها و ضرورت صرفه جویی در مصرف آب اظهار داشت: برنج کاران می توانند از روش های خشکه کاری و کشت ارقام زودرس برنج به علت مصرف میزان آب کم استفاده کنند. میتوان در قسمت هایی از زمین، بذرهای مازندرانی و ایرانی و قسمت دیگر از زمین را بذرهای اصلاح شده کشت کرد که به مراتب مصرف میزان آب کمتری را به دنبال خواهد داشت.

رئیس انجمن برنج کاران خوزستان ضمن اشاره به پیامدها و آثار زیان بار ممنوعیت کشت شلتوک برای کشاورزان، خاطرنشان کرد: ممنوعیت کشت شلتوک، جامعه شالی کار را با چالش مواجه خواهد کرد؛ به جای اعمال ممنوعیت که پر هزینه است میتوان محدودیت کشت برنج را به کار گرفت که از این طریق هم کشاورزان راضی خواهند ماند و هم مصرف آب کاسته می شود.

سواری با اشاره به اینکه ممنوعیت کشت برنج مشروعیت قانونی ندارد، اضافه کرد: اصرار بر ممنوعیت کشت با عنایت به مصوبه قانون بودجه سال ۱۴۰۰، مشروعیت قانونی ندارد و مدیریت پر هزینه ای به دنبال خواهد داشت.

وی بیان نمود: انجمن برنج خوزستان درحال رایزنی با مرکز تحقیقات برنج کشور برای تهیه بذر با عمر و مصرف آب کمتر است.

رئیس انجمن برنج کاران خوزستان اظهار داشت: عدم پاسخگویی ارگان های تصمیم گیرنده به مکاتبات و هم دعوت نشدن اعضای صنف انجمن برنج کاران خوزستان به جلسات تخصصی برای تصمیم گیری برای عدم کشت برنج، گلایه تمامی همکاران ما است.

منبع:

1400/03/06
15:06:58
5.0 / 5
297
تگهای خبر: بودجه , تخصص , گرانی , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا