نقدی بر اظهارات نامزدهای انتخابات-۱

FATF راه خروج ایران از بن بست است؟

FATF راه خروج ایران از بن بست است؟

برخی نامزدهای ریاست جمهوری برخلاف مواضع دو سال قبل خود، حالا برای کسب آرای مردم، پیوستن به FATF را راه خروج از بن بست اقتصادی و محدودیت های بانکی اعلام می کنند.به گزارش بازاری به نقل از مهر، برخی نامزدهای ریاست جمهوری در حالی برای کسب آرای مردم پذیرش FATF را امری اجتناب ناپذیر برای بهبود شرایط اقتصادی کشور معرفی می کنند که قبلاً نظرات دیگری مطرح کرده بودند. این نامزد ریاست جمهوری بهمن ماه ۹۸ با اشاره به اجلاس ضد ایرانی FATF اظهار داشته بود: «برخی به خاطر اجلاس آتی FATF تلاش می کنند التهابی در بازار ارز و شرایط تجاری کشور ایجاد کنند، ولی همان گونه که گفتم تصمیم اجلاس FATF تاثیر معناداری در بازار ارز نخواهد داشت.» (جزئیات بیشتر)
از سویی دیگر هم طبق تاکید کارشناسان اقتصادی، الحاق یا عدم الحاق ایران به کنوانسیون های FATF تغییر محسوسی در وضعیت مبادلات ایران ایجاد نخواهد کرد، چون که سیستم بانکی ایران تحت سخت ترین تحریم های بانکی از جانب آمریکا قرار دارد و با توجه به این تحریم ها، الحاق به کنوانسیون های مذکور، محلی از اعراب ندارد.
آمار تجاری کشور در یک سال قبل هم نشان میدهد بر خلاف هیاهوی حامیان FATF، قرار گرفتن باردیگر نام ایران در فهرست سیاه نه تنها ریسک جدی برای روابط بانکی ما ایجاد نکرده، بلکه حتی هزینه های مبادلاتی ایران روند کاهشی هم داشته است! مؤید دیگر بر این موضوع، تجربه سالهای ۸۶ تا ۹۱ کشور است. در آن برهه هم با این که نام ایران در فهرست سیاه FATF قرار داشت، اثر چندانی در اقتصاد ایران مشاهده نمی شد اما با شروع تحریم ها در سال ۹۱ بود که مشکلات در ارتباط با روابط بانکی ایران رخ نمود و این تحریم ها حالا هم وجود دارد. در چنین شرایطی متعهد شدن به الزامات FATF هیچ کمکی به اقتصاد ایران نخواهد کرد و هیچ گشایشی ایجاد نمی نماید.
بر خلاف هیاهوی حامیان FATF، قرار گرفتن باردیگر نام ایران در فهرست سیاه نه تنها ریسک جدی برای روابط بانکی ما ایجاد نکرده، بلکه حتی هزینه های مبادلاتی ایران روند کاهشی هم داشته است! اساساً باید دانست استانداردهای FATF بر خلاف تبلیغاتی که حامیان FATF و رسانه های همسو با آنان انجام می دهند، آن قدر هم در جامعه جهانی جدی گرفته نمی گردد. به قول دیوید لوئیس، مدیر اجرایی FATF، بیشتر کشورها به صورت «مؤثر» عمل نمی کنند و بسیاری هنوز همکاری فنی خوبی ندارند. بعنوان مثال ۷۵ درصد کشورها باید در حوزه نظارت بر روی مؤسسات مالی و دیگر کسب و کارهای دارای مقررات، تغییرات اساسی یا اصلاحات گسترده ایجاد کنند و ۱۰۰ درصد کشورها باید در اجرای اقدامات بازدارنده توسط مؤسسات مالی یا دیگر کسب و کارهای دارای مقررات خود، تغییرات اساسی یا اصلاحات گسترده ایجاد کنند.
از سویی دیگر هم طبق تاکید کارشناسان، تصویب کنوانسیون های FATF نه تنها کمکی به ایران برای ارتباط برقرار کردن با بانک ها و انجام تراکنش های بین المللی نمی کند بلکه به دنبال شفافیتی که برای غرب از اقتصاد ایران به وجود می آورد سبب می شود تا غربی ها بتوانند از راه شناسایی راه های دور زدن تحریم ها توسط ایران، تحریم های اثربخش تری را بر ایران وضع کرده و پازل تحریمی خویش را تکمیل کنند.
نکته مهم دیگر این است که عبدالناصر همتی در حالی FATF را به ابزاری برای فاصله گذاری با سایر نامزدهای انتخاباتی و کسب آرای مردم تبدیل نموده است که کارشناسان تاکید دارند این مسئله می تواند شرایط ایران در مذاکرات با غرب را سخت تر کند همینطور مسئله دیگر به انتقاد همتی به رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد عدم پذیرش دو لایحه باقی مانده از FATF در مجمع تشخیص بر می گردد؛ این انتقاد مبتنی بر این پیش فرض است که با تصویب دو لایحه باقی مانده در مجمع تشخیص مصلحت نظام، نام ایران از فهرست سیاه FATF خارج می شود. اما این تصور یک خیال خام است از جنس همان خوش خیالی هایی که جریان غرب گرا در ماجرای برجام داشتند، چونکه FATF هیچ تضمینی نداده است که با تصویب این دو لایحه، مسأله ایران در FATF به حالت عادی درآمده و ایران از فهرست سیاه بیرون برود. مبحث زمانی جالب تر می شود که اتفاقاً بر مبنای بیانیه عمومی FATF پس از نشست ژوئن ۲۰۱۶، حتی با پیوستن بی چون و چرای ایران به این دو کنوانسیون و اجرای کامل سایر خواسته های FATF، تازه ایران وارد «گام های بعدی» خواهد شد.
نکته مهم دیگر این است که عبدالناصر همتی در حالی FATF را به ابزاری برای فاصله گذاری با سایر نامزدهای انتخاباتی و کسب آرای مردم تبدیل نموده است که کارشناسان تاکید دارند این مسئله می تواند شرایط ایران در مذاکرات با غرب را سخت تر کند. یک تحلیلگر اقتصاد سیاسی دراین زمینه می گوید: تبدیل FATF به مبحث انتخابات، طراحی یک معامله با آمریکا برای عدم مخالفت در ICRG و پلنری FATF را به مراتب سخت تر خواهد نمود و مانع خروج نام ایران از بیانیه FATF خواهد شد.


منبع:

1400/03/16
16:11:19
5.0 / 5
282
تگهای خبر: آمار , ابزار , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا