در گزارش بازاری مطرح شد؛

رانت جویان اقتصادی را با مشاركت بالا در انتخابات می توان حذف نمود

رانت جویان اقتصادی را با مشاركت بالا در انتخابات می توان حذف نمود

کارشناس اقتصادی اعتقاد دارد رئیس جمهوری که با پشتوانه بالای آرای مردم انتخاب گردد می تواند دست به اصلاحات ساختاری در اقتصاد بزند.سید هادی سبحانیان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تأثیر نرخ مشارکت بالای مردم بر فضای آینده اقتصادی کشور اظهار داشت: عمده مسائل کلان اقتصادی ایران موضوعات تازه و جدیدی نیستند و خیلی از این مشکلات، سال ها و یا حتی دهه هاست که گریبانگیر اقتصاد کشور است.
وی اضافه کرد: طی سال های اخیر راهکارهای مختلفی از طرف کارشناسان اقتصادی برای حل این مشکلات ارائه شده و اگر این راهکارها به اجرا درمی آمد، مسائل اقتصادی کشور حل و فصل می شد.
رئیس جمهوری که با آرا بالا انتخاب می شود عملاً به نمایندگی از رأی دهندگان و مردم می تواند در مقابل ذی نفعان حفظ وضعیت موجود بایستد
عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی صریح کرد: دلیل عدم اجرای این راهکارها، ذینفع بودن خیلی از افراد در حفظ وضع موجود و تداوم مسیر گذشته است.
سبحانیان تصریح کرد: اگر رییس دولت بعدی بخواهد برای تغییر این مسیر اراده کرده و اصلاح امور اقتصادی را در پیش بگیرد، این کار مستلزم داشتن یک اقتدار با پشتوانه مردمی است.
این استاد اقتصاد یکی از ابزارهای ایجاد این اقتدار برای رییس جمهور بعدی را مشارکت بالای مردم در انتخابات عنوان و تاکید کرد: رییس جمهوری که با آرا بالا انتخاب می شود عملاً به نمایندگی از رأی دهندگان و مردم می تواند در مقابل ذی نفعان حفظ وضعیت موجود بایستد.
این کارشناس اقتصادی یکی از با اهمیت ترین اقدامات رییس جمهور بعدی را ایستادن مقابل فساد دانست و اظهار داشت: ریشه خیلی از مسائل اقتصادی ایران و حل نشدن آنها داشتن رویکرد محافظه کارانه مسئولان در قبال این مشکلات است؛ رییس جمهوری که با رأی بالا انتخاب می شود در مقابل این تعارض منافع می ایستد و می داند که مردم از او برابر ذی نفعان قدرت، حمایت می کنند.
سبحانیان درباره اولویت بندی مشکلات اقتصادی کشور و میزان نیاز رییس جمهور بعدی به حمایت مردم برای رفع آنها، اشاره کرد: درباب ساماندهی نظام رفاهی کشور بعنوان یکی از اصلی ترین مسائل کلان اقتصادی ایران باید اظهار داشت که هم اکنون بیش از ۷۰ میلیون نفر یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می کنند و این در حالیست که تعداد قابل توجهی از نیازمندان به کمک های دولتی، از حداقل های معیشت هم برخوردار نیستند.
وی افزود: از طرف دیگر دستگاه های مختلفی داریم که برای بخش های حمایتی به وجود آمده اند. بدین سبب در زمینه حمایتی نیازمند ساماندهی جدی وضعیت فعلی هستیم که بعضاً به سبب تعارض منافعی که دستگاه های مختلف دارند، اجازه این ساماندهی داده نمی گردد. بدین سبب رؤسای جمهور و یا دستگاه های دولتی علاقه ای به اصلاح این موارد ندارند و برای ورود به آنها اقدام نمی کنند. اما اگر رییس جمهوری با مشارکت بالا انتخاب گردد می تواند با پشتوانه مردمی نسبت به ساماندهی این وضعیت، اقدام نماید.
بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی غیرهدفمند، غیر مؤثر و بدون تاریخ انقضا در کشور وجود دارد. برای ساماندهی این معافیت ها که هر کدام ذینفعانی دارند که در مقابل آن مقاومت می کنند، نیازمند حمایت مردم از دولت بعدی هستیم
وی تصریح کرد: در بخش یارانه های نقدی دولت ها علاقه ای به حذف دهک های پردرآمد نداشتند ولی باید رییس جمهور بعدی با نرخ مشارکت بالا انتخاب گردد تا این ایستادگی در مقابل ساماندهی نظام رفاهی شکسته شده و پروسه مذکور موفق شود.
سبحانیان یکی دیگر از موارد نیازمند حمایت مردم برای ایجاد اصلاحات ساختاری از طرف دولت بعدی را ساماندهی نظام مالیاتی عنوان و اشاره کرد: به سبب نابسامانی موجود که هم مالیات دهندگان و هم مالیات گیرندگان سازمان امور مالیاتی در آن ذینفع هستند، این وضع ساماندهی نخواهد شد.
عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی افزود: بعنوان مثال بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی غیرهدفمند، غیر مؤثر و بدون تاریخ انقضا در کشور وجود دارد. برای ساماندهی این معافیت ها که هر کدام ذینفعانی دارند که در مقابل آن مقاومت می کنند، نیازمند حمایت مردم از دولت بعدی هستیم که این حمایت در شکل نرخ مشارکت بالای انتخابات پیش رو، متجلی می شود.
وی گفت: یکی دیگر از موارد اولویت دار اصلاح اقتصادی کشور، اصلاح ساختار بودجه ریزی و حذف کسری های بودجه است اما اصلاح ساختاری بودجه بعضاً با مقاومت دستگاه های دولتی روبروست؛ چونکه این دستگاهها از بودجه ریزی فعلی ذینفع هستند.
سبحانیان اظهار داشت: نظام پرداخت های دولتی از آنجایی که در خصوص شایسته گزینی نیست و با مقاومت دستگاه های دریافت کننده این مبالغ روبرو می شود، بدین سبب به طور معمول اصلاح آن با استقبال دولت ها مواجه نمی گردد.
کارشناس اقتصادی تاکید کرد: رییس جمهوری که پشتوانه رأی بالایی داشته باشد جرأت اصلاح نظام پرداخت بودجه به دستگاهها را پیدا خواهدنمود.
وی اضافه کرد: دولت و یا مجلسی که با رأی حداقلی به قدرت برسد به طور معمول شجاعت کافی برای دست زدن به اصلاحات ساختاری مذکور را نخواهد داشت.


منبع:

1400/03/29
16:32:11
5.0 / 5
287
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بودجه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا