وزیر ارشاد:

بخش مهمی از نیاز صنعت نشر را برطرف کرده ایم

بخش مهمی از نیاز صنعت نشر را برطرف کرده ایم

به گزارش بازاری، در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار که با معرفی کتابخانه ها، مسؤلان و کتابداران نهادی برگزیده کشور برگزار شد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از این که بخش مهمی از نیاز داخلی صنعت نشر کشور برطرف شده، به طوریکه حدود ۸۰ درصد کتاب های درسی با کاغذهای تولید داخل تأمین می شوند، سخن گفت.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، همزمان با سی اُمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و روسای کمیسیون های مختلف و سایر مسؤلان فرهنگی روز سه شنبه (۲۴ آبان) در تالار وحدت برگزار شد.
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مراسم ضمن تبریک فرا رسیدن ایام هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: روز ۲۴ آبان ماه مصادف با سالگرد ارتحال علامه طباطبایی است؛ شخصیتی موثر در جریان انقلاب اسلامی که با نگارش آثار پرارزش و تربیت شاگردانی بزرگ، همچنان از اثرات وجودی ایشان بهره مند هستیم. به طوریکه بخش بزرگی از نظریات جریان انقلاب اسلامی از نظریات بزرگانی سرچشمه می گیرد که در محضر علامه طباطبایی تلمذ کرده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت: جناب آقای رئیسی ما در نهاد کتابخانه های عمومی کشور با ظرفیت بالایی روبه رو هستیم. بیشتر از ۳۸۰۰ کتابخانه در سرتاسر کشور داریم که بر این اساس رتبه اول در منطقه و جهان اسلام را در این عرصه به خود اختصاص داده ایم. همانطور که در سفرهای استانی مشاهده کردیم ما با انبوهی از پروژه های نیمه کاره مواجه هستیم که از دوره های گذشته برجای مانده و به باری سنگین بر دوش دولت تبدیل گشته اند. در این میان خوشبختانه با تکمیل پروژه های کتابخانه ای و توسعه کتابخانه ها در استانهای مختلف روبه رو هستیم و در روستاهای دوردست هم از راه خودرو های حمل کتاب خدمات کتابخانه ای عرضه می شود. همینطور شبکه بزرگی از کتابداران که بخش مهمی از لشکر فرهنگی جمهوری اسلامی هستند، در گمنامی درحال خدمت رسانی به جامعه اند.
او ضمن اشاره به توجه دولت به رفع مشکلات معیشتی کتابداران بیان نمود: پشتیبانی از نهاد کتابخانه های عمومی کشور و توسعه کتابخانه ها سیاست راهبردی حوزه فرهنگ است. بنده از روز اول شروع خدمت همواره بر رفع مشکلات کتابداران تاکید کردیم و این مورد را در اولویت برنامه ها قرار دادیم و جلسات گوناگونی در این حوزه برگزار شد که امیدواریم شاهد حل بخش اعظمی از مشکلات کتابداران عزیز باشیم.
اسماعیلی همینطور اظهار نمود: بحث حل مشکلات کاغذ در دستور کار ما بوده است و با دستور مستقیم جناب آقای رئیس جمهور نیازهای کاغذی ما تا حد زیادی برطرف شده؛ به صورتی که در روزها و ماه های اخیر شاهد افزایش تیراژ نشریات در کشور بوده ایم. سیاست اصولی دولت اینست که صنعت نشر ملی شود و مبحث کاغذ را از وابستگی به خارج رها کند. خوشبختانه بخش مهمی از نیاز داخلی را برطرف کرده ایم بطوریکه حدود ۸۰ درصد کتاب های درسی را با کاغذهای تولید داخل تأمین می نماییم که به همین مناسبت فردا جشنی را تدارک دیده ایم.


مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور هم در این مراسم ضمن بیان این که ایده و آرمان تبدیل کتابخانه به پایگاه اجتماعی، علاوه بر مجامع علمیِ جهانی، در ایران هم در سطح آکادمیک و هم در سطح اجرایی مطرح است، اظهار داشت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور در چشم انداز ایران ۱۴۰۴ هـجری شمسی، نهادی است فرهنگی با هویت اسلامی ایرانی، نافذ و اثرگذار بر جامعه، دارای کارکردهای آگاهی بخشی، اطلاع رسانی، آموزشی و ارشادی، زمینه ساز ارتقای مطالعه مفید، دارای نیروی انسانی متعهد، متخصص و آموزش دیده با حفظ جایگاه اول کشور در منطقه و موفق در رساندن کشور در زمره پانزده کشور برتر جهان از جهت سرانه فضا، عضو، منابع و امانت کتابخانه ای. نباید از این نکته غافل شد که هم اکنون هم وضعیت خوبی را در منطقه به لحاظ سرانه کتابخانه ای داریم، در منطقه و جهان اسلام اول هستیم، در آسیا هم جزء چهار کشور برتر هستیم.
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور ضمن اشاره به جایگاه کتابخانه های عمومی در سیاست گزاری های نوین بیان نمود: کتابخانه های عمومی در کنار دیگر مؤسسات و نهادهای تمدنی همچون مساجد که در تمدن سازی اسلامی - ایرانی مرکزیت و محوریت دارند، بعنوان مرکزی برای نقش آفرینی اجتماعی تعریف می شود.
وی در ادامه ضمن اشاره به نقش کتابخانه های در بحران های طبیعی و اجتماعی، اضافه کرد: نقش برجسته کتابخانه های عمومی در بحران های طبیعی و اجتماعی و هم نقش آفرینی در کاهش صدمه های اجتماعی جامعه خدمت گیر بخصوص در مناطق محروم و صدمه خیز از لحاظ اجتماعی، از دیگر وجوه اشتراک کتابخانه با مفهوم عمومی آن است. مطمئناً تحقق رسالت اجتماعی کتابخانه، مشروط به وجود عواملی پیشین است. عوامل پیشینی که در اینجا از آن با عنوان «الزامات تبدیل کتابخانه به پایگاه اجتماعی» نام می برم و بدان اشاره شد، به ترتیب در پنج محور «مردم»، «کتابدار»، «مدیران»، «منابع کتابخانه ای» و «برنامه و خدمات» خلاصه می شود.
رمضانی سپس اظهار نمود: منظور از مردم، «مخاطبان، خدمت گیران در معنای عام وهمه مردم» است؛ از هر رنگ و قومیت و مذهب و با هر تفکر و سلیقه ای که باشند. واژه «عمومی» در «نهاد کتابخانه های عمومی کشور» هم دارای همین معناست؛ بنابراین، مردم حتی اگر همه آنان هیچ وقت به کتابخانه رجوع نکنند، مصرف کنندگان بالقوّه خدمات کتابخانه ای به شمار می آیند؛ «مدیران» هم باید برای این «همه» برنامه ریزی و سیاست گذاری کنند و «کتابداران» بعنوان رکن اصلی عرضه خدمات و تعریف برنامه ها وارائه منابع کتابخانه ای، هم باید آمادگی فکری و مهارت فردی برای ارائه ی خدمت به «همه گروههای سِنّی و شناختی» را داشته باشند. در این صورت است که کارکرد اجتماعی کتابخانه را تحقق بخشیده ایم. از میان این طبقه بندی پنج گانه، «منابع انسانی» سهم بسیار مهمی در اجرای این رسالت اجتماعی دارد. کتابخانه ها در صورتی به پایگاه اجتماعی تبدیل خواهند شد که این اضلاع، به صورتی همنوا، هماهنگ و منسجم و مطابق با شرح وظایف شان عمل کنند.
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در قسمت پایانی صحبت هایش خطاب به رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: به نمایندگی از جامعه ۷۵۰۰ نفری کتابداران و چند میلیونی اعضای کتابخانه های عمومی از رئیس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی و دولت در توجه به مبحث فرهنگ مخصوصاً کتاب و کتابخوانی و به ویژه کتابخانه های عمومی و کتابداران قدردانی می کنم؛ چه آنکه حضور امروز جناب آقای رئیس جمهور در این نشست مهر تاییدی بر توجه عملی به این مهم می باشد. پس از سالها ما و همکارانمان در سرتاسر کشور دلگرم حضور مقام عالی دولت در این نشست شدیم. درخواست می کنم اهتمام دولت به تکمیل پروژه های کتابخانه های مرکزی استانها در جهت ارتقاء شاخصهای فرهنگی هر منطقه و توسعه‌ی کتابخانه های سیار و روستایی در جهت تحقق شعار عدالت فرهنگی دولت استمرار یابد. نمی شود از کتابخانه ها بعنوان پایگاه فرهنگی و اجتماعی گفت و از همکاران زحمتکش و خدومم، یاد نکنم. کتابداران عزیزی که بی هیچ هیاهویی در جهت گسترش، فرهنگ مطالعه و کتاب و کتابخوانی تلاش می کنند و هیچ موضوعی مانع خدمت صادقانه ی آنها نگردیده.
او در انتهای سخنان خود اظهار داشت: جناب آقای دکتر رئیسی همکاران من با مشکلات معیشتی و اقتصادی جدی مواجه هستند؛ البته وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز تشکیل دولت پیگیر حل مساله بوده اند اما نگاه عدالت محور و فرهنگ دوست حضرتعالی و خلق مهربان شما به بنده این جسارت را می دهد تا امروز و در این محفل صمیمی این درخواست را با شما مطرح نمایم و خواهش کنم با دستور ویژه تان مشکلات معیشتی این عزیزان زحمتکش در عرصه ی فرهنگ را مرتفع فرمایید تا این نهاد همچنان قدرتمند به فعالیتهای خود بعنوان یک پایگاه مردمی و عمومی ادامه دهد.


محمدرضا هراتی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور هم در این مراسم اظهار داشت: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی یکی از دغدغه های فرهنگی رهبر حکیم و فرزانه انقلاب است. ایشان در مقام یک کتابخوان حرفه ای تاکیدات مکرری به مسئولین و متولیان فرهنگی نسبت به ترویج این معروف پسندیده در جامعه دارند و در بیانات اقشار مختلف مردم را به کتابخوانی سفارش کرده اند. گزارش ها و آمارهای رسمی منتشرشده از خانه کتاب و ادبیات ایران از آن حکایت می کند که به لحاظ اقتصادی و حجم تولیدات بر خلاف برخی القائات، مردم عزیز ما کتابخوان هستند. ما رتبه اول در منطقه و جهان اسلام و رتبه چهارم آسیا به لحاظ شاخصهای کتابخانه ای، افتتاح کتابخانه های مرکزی در بعضی از مراکز استان ها، توسعه کتابخانه های سیار، گسترش و ارتقای خدمات برای اقشار مختلف جامعه بخصوص گروههای خاص، به سازی تجهیزات، گسترش خدمات فراکتابخانه ای هستیم و این امر نشان داده است در راه درستی قرار داریم. با این وجود بطور قطع در کنار مسیر پیموده شده راه درازی در پیش داریم. باید تلاش بیشتری داشته باشیم تا به وضعیت مطلوب برسیم و به تاسی از رهبر ادبی و کتابخوان مان کتابخوان و کتاب دوست شویم و کتاب در متن زندگی مان قرار گیرد.
وی همینطور بیان نمود: در این مراسم همکاران و همیاران ما در نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ۱۱ سرفصل و ۳۳ بخش تقدیر خواهند شد. این انتخاب به دنبال ساعت ها کار کارشناسی انجام شده و دقت و عدالت در انتخاب ها مورد توجه قرار گرفته است. بعد از تشکیل کارگروه های تخصصی در ادارات مختلف، پرونده ها از داده های مختلف در سامانه های نهاد شامل سامانه مدیریت سامانه فرهنگی سامانه آموزش گردآوری شد. عملکرد کتابخانه ای و فرهنگی به همراه نقطه نظرات استان در حوزه های مختلف اعمال شد و در نهایت پرونده ها در کمیته انتخاب نفرات برتر که با حکم دبیرکل محترم منصوب شدند، مورد بررسی قرار گرفت.
دبیر هفته کتاب نهاد کتابخانه های عمومی کشور سپس از دست اندرکاران اجرای ویژه برنامه گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار قدردانی نمود.


در این مراسم، کتابخانه ها، مسؤلان و کتابداران نهادی برگزیده کشور به شرح زیر معرفی شدند:
کتابخانه نهادی برتر کشوری (مسئول و کتابدار برتر)
کتابخانه علامه محمد تقی ایوانکی استان سمنان (سکینه پازوکی، زینب کمیزی )
کتابخانه ولیعصر(ع) هشتگرد استان البرز (سعیده عبدالملکی، اعظم کرمی )
مسئول برتر کتابخانه نهادی
خدیجه فتحی کلپاشا از کتابخانه شهیدان عباس زاده آمل استان مازندران
مریم مجدهادی از کتابخانه خاتم الانبیاء(ص) رشت استان گیلان
طاهره صفرپور از کتابخانه محقق العلما استهبان استان فارس
زهرا احمدیان از کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) بهارستان استان اصفهان
طیبه عبدلی مرویلی از کتابخانه ولایت ملایر استان همدان
مهناز نادری از کتابخانه ابوعلی سینا سنبل آباد استان زنجان
زهرا احمدی از کتابخانه خیام حاضرمیل استان ایلام
کتابدار برتر نهادی
کبری حیدری از کتابخانه امام باقر(ع) نظرآباد استان البرز
پروین رنجبر از کتابخانه محقق العلما استهبان استان فارس
محبوبه احمدوند از کتابخانه ولایت ملایر استان همدان
صدیقه انصاری نیا از کتابخانه شهید شیخ علی کلانتری زارچ استان یزد
کتابخانه برتر کشوری در حوزه عرضه خدمات تحویل کتاب درب محل
کتابخانه ارغوان تهران (ندا ناطقی)، استان تهران
کتابخانه علامه حلی کرج (سیده مریم امیرطزنجی)، استان البرز
کتابخانه فرهنگ آبادان (محمدعلی فرهادی)، استان خوزستان
کتابخانه برتر کارگروهی
کتابخانه امام رضا (ع) مهران (کلثوم وحیدی نیا-فاطمه بشاره صیفی-مریم گلچین)، استان ایلام
خیر برتر کشوری در حوزه سازمان ها و نهادهای حامی
مجید قاسمی، بانک پاسارگاد
کاظم قلم چی، بنیاد علمی آموزشی قلم چی
محمد مقتومی، شهردار مراغه
علی صفری، شهردار نظرآباد
میثم یاری، قاضی حوزه ریاست دادگستری کل استان تهران
منبع:

1401/08/25
08:10:00
5.0 / 5
213
تگهای خبر: آمار , آموزش , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا