اقتصاد كلان در هفته ای كه گذشت؛

از انتقاد به شیوه محاسبه خانه های خالی تا رونمایی از چک الکترونیک

از انتقاد به شیوه محاسبه خانه های خالی تا رونمایی از چک الکترونیک

به گزارش بازاری، رونمایی از اولین صندوق مسکن بورس،  رونمایی از چک الکترونیک،  انتقاد از شیوه محاسبه خانه های خالی و برگزاری هفتمین حراج حضوری سازمان تملیکی از مهم ترین اخبار حوزه اقتصاد کلان در این هفته بود.


به گزارش بازاری به نقل از مهر، رونمایی از اولین صندوق مسکنی بورس، رونمایی از چک الکترونیک، انتقاد از شیوه محاسبه خانه های خالی، برگزاری هفتمین حراج حضوری سازمان تملیکی و طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد برای ساماندهی دستفروشان مهم ترین اخبار حوزه اقتصاد کلان در این هفته بود. رونمایی از اولین صندوق مسکن بورس اولین صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات با حضور وزرای اقتصاد، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بورس و فرابورس رونمایی گردید. این صندوق توسط صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت عمران و ساختمان صندوق بازنشستگی کشوری و گروه مدیریت ارزش سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به وجود آمد. سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در رونمایی از صندوق املاک و مستغلات اظهار داشت: در گذشته ابزاری که سرمایه های خرد را برای خرید ملک به خدمت گرفت وجود نداشت، بیشتر از یک سوم هزینه های خانوار هزینه مسکن می باشد و این هزینه سنگین دسترسی مردم به مسکن را خیلی سخت کرد، نخستین خصوصیت صندوق املاک و مستغلات می تواند خانه دار شدن گام به گام را برای مردم فراهم آورد. رونمایی از چک الکترونیک بانک مرکزی در مراسمی با حضور رئیس کل این بانک و وزرای اقتصاد و صمت از خدمت نوین «چک الکترونیک» رونمایی نمود که نوع جدیدی از چک است که سرعت، دقت و امنیت بیشتری در عملکرد و نقدشوندگی نسبت به چک های کاغذی دارد.
چک الکترونیک نوع جدیدی از چک است که سرعت، دقت و امنیت بیشتری در عملکرد و نقدشوندگی نسبت به چک های کاغذی دارد و تمام قوانین چک کاغذی برای آن قابل اجراست و با یک امضای الکترونیکی اعتبار پیدا می کند. از مزایای چک الکترونیک میتوان به سرعت زیاد در ثبت و پردازش چک های الکترونیکی، عدم احتیاج به ارسال نسخه فیزیکی چک، حذف نگرانی افراد در مورد ثبت چک در سامانه و امنیت بالا و عدم امکان سرقت یا تحریف چک اشاره نمود. وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رونمایی از چک الکترونیک با تاکید بر این که چک الکترونیک یک محصول پرارزش در سیستم بانکی است، اظهار داشت: چک الکترونیک هزینه مبادلات را می کاهد و یک محصول پرارزش در سیستم بانکی است. به قول خاندوزی، نگرانی از نکول و اطاله پیگیری های قضایی با این دست اقدامات کاسته می شود و بسیار حائز اهمیت می باشد. همینطور سبب کاهش فشار به تسهیلات نقدی بانکها می شود و اقدام مبارکی است. انتقاد از شیوه محاسبه خانه های خالی داوود منظور، رئیس کل سازمان مالیاتی تصریح کرد: باید بحث شود که چرا قانون مالیات بر مستغلات آنقدر ضعیف اجرا شده است، در بحث مالیات بر خانه های خالی و وصول آن ما تمام ظرفیت را اجرایی کردیم ولی مبنا قانون بشدت اشتباه است، طبق آمار وزارت راه و شهرسازی ۵۲۰ هزار خانه خالی وجود دارد، اما روش شناسایی غلط بوده و ۲۱۶ هزار اعتراض در اینباره صورت گرفته است. وی اظهار داشت: در شناسایی املاک خالی باید از ظرفیت شهرداری ها استفاده نماییم، مأموران شهرداری به صورت مویرگی حضور دارند در نتیجه باید از شهرداری ها در اینباره بهره برد و منافع آنرا به صورت نصف با شهرداری تقسیم کرد. منظور همینطور ضمن اشاره به استقبال بالای مردم از سامانه سوت زنی سازمان و دریافت تعداد قابل توجهی گزارش فرار مالیاتی از ارسال پیامک برای هزار و ۷۸۶ پزشک متخلف بعد از محرز شدن فرار مالیاتی اطلاع داد. هفتمین حراج حضوری سازمان تملیکی به قول معاون فروش اموال منقول سازمان اموال تملیکی هفتمین حراج سراسری کالاهای تملیکی روز دوشنبه ۲۳ آبان ماه در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار گردید. در این حراج حضوری ۱۵۷ میلیاردریال کالا فروخته شد. طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد برای ساماندهی دستفروشان طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد برای ساماندهی دستفروشان در نشست همفکری "دستفروشی وضعیت موجود، وضع مطلوب" از جانب رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار این وزارت خانه عرضه شد.

1401/08/27
14:18:52
5.0 / 5
367
تگهای خبر: آمار , ابزار , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا