دستاورد نوین محققان كشور در حوزه كشاورزی؛

از تولید پهپادهای سمپاش تا ساخت مه پاش گرمایی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات میوه

از تولید پهپادهای سمپاش تا ساخت مه پاش گرمایی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات میوه

بازاری: مهندسان یکی از شرکت های خلاق پس از طراحی و ساخت پهپادهای سمپاش برای مزارع مسطح و ناهموار، موفق به عرضه ˮماژول گرده افشانˮ بمنظور انجام پروسه لقاح مصنوعی در باغات و پهپاد مه پاش گرمایی شدند.


عارفه رزاقی از پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان در گفت و گو با ایسنا، حوزه فعالیت این شرکت را طراحی و ساخت پهپادهای کشاورزی دانست و اظهار داشت: این پهپادها در انواع سمپاشی، کودپاشی، محلول پاشی، پایش و طیف سنجی هستند و قابلیت پرواز برمبنای نقشه مزرعه یا باغ را دارند و اگر از این ابزار در زمینهای ناهموار، کوهپایه، تپه ماهور، شیب دار و غیر مسطح استفاده شود، می توان از ماژول رادار آنها بهره برد. این رادار فاصله پهپاد با سطح محصول را ثابت نگه می دارد.
وی، صرفه جویی ۳۰ درصد در نهاده های کشاورزی و کاهش ۹۷ درصدی در مصرف آب را از مزیت های پهپادهای کشاورزی نام برد و تصریح کرد: در مناطقی که صعب العبور هستند و امکان استفاده از تجهیزات کشاورزی وجود ندارد، پهپادها می توانند کشاورزان را در سمپاشی یاری رسانند.
بگفته این محقق، در اراضی ای که بتازگی آبیاری شده، لازم است بلافاصله سمپاشی صورت گیرد و پهپادهای تولید شده به خوبی می توانند این ماموریت را اجرائی کنند.
رزاقی، صرفه جویی در زمان را از دیگر مزایای این محصول دانست و اظهار داشت: این پهپاد قادر می باشد در هر ۷ دقیقه یک هکتار از اراضی کشاورزی را سمپاشی کند. خیلی از افرادی که در معرض سمپاشی قرار می گیرند، مبتلا به سرطان می شوند؛ ولی این پرنده ها بدون حضور انسان می توانند پروسه سمپاشی را اجرائی کنند.
وی این ابزار را یک تکنولوژی جدید دانست که به یاری کشاورزان در زمینه های مختلف می آید و افزود: افزایش سطح زیر کشت از دیگر مزایای این پهپادها است، به شکلی که کاربرد آن منجر به افزایش ۱۰ درصدی عملکرد اراضی خواهد شد؛ چونکه سمپاشی از بالای مزرعه صورت می گیرد و ادوات کشاورزی وارد اراضی کشاورزی نمی شود تا کوبیدگی و له شدگی محصولات را به همراه داشته باشد.
این محقق، ارتفاع پروازی این پهپاد را ۵۰ متر عنوان نمود و اظهار داشت: این پهپادها با حجم مخازن ۱۰، ۱۵، ۲۰ و ۳۰ لیتری طراحی شده اند و نازل های آنها میکرونری و قابلیت تنظیم ذره را دارند و می توانند قطر ذرات سم را تا ۲۰۰ میکرون تنظیم کنند. نسل جدید این پهپادها با مخزن ۱۶ و ۳۰ لیتری طراحی شده که قابلیت شارژ هوشمند دوکاناله را دارند و مجهز به حسگر برخورد با مانع، دوربین FPV و نرم افزار تمام خودکار هستند.
بگفته این محقق، این پهپادها، الکترواستاتیک هستند و ذرات را حامله می کنند. این توانایی سبب می شود که وقتی ذرات بر روی برگ ها قرار می گیرند، به سرعت جذب برگ شوند.
محقق این شرکت، اشاره کرد: برد این پرنده ها هزار متر است و در هر بار پرواز ۱.۵ تا ۲ هکتار را سمپاشی می کند و هر ۱۰ لیتر یک هکتار را پوشش می دهد. همین طور این پهپاد به شکلی طراحی شده که هر ۷ دقیقه یک هکتار از مزرعه یا باغ را پوشش می دهد و هیچ نقطه ای دست نخورده باقی نمی گذارد و هیچ بخشی دوبار پوشش داده نمی شود.
وی با اعلان اینکه این پهپاد دارای ساختار جمع شونده و موتور آن ضد آب است، افزود: این ابزار برای سمپاشی بر روی محصولاتی چون نخل، پسته، مرکبات، زیتون، گردو، انگور، موز، سیب، هلو، شلیل، گیلاس، توت فرنگی، انجیر و بادام قابل کاربرد است.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، پهپاد "دوکاره" این شرکت علاوه بر سمپاشی قادر به جامدپاشی است و می توان با بهره گیری از آن مبادرت به بذر پاشی و جامد پاشی کرد.
پهپاد "مه پاش گرمایی" این شرکت با بهره گیری از تازه ترین فناوری ها بر فراز مزرعه و یا باغ به پرواز درمی آید و هاله ای از مه گرم به وجود می آورد. مه به وجود آمده کارکردهای فراوانی دارد که با اهمیت ترین آنها جلوگیری از سرمازدگی باغ های میوه خصوصاً پسته، سیب و مرکبات در فصل سرما و مبارزه با پشه، شته، مگس سفید و دیگر حشرات است.
ذرات تشکیل دهنده مه بسیار کوچک است و به طور متوسط ۵ تا ۲۰ میکرون قطر دارد. این کوچکی موجب می شود تا با یک مخزن کوچک امکان ایجاد مه بر فراز باغ ها، جنگلها و مزارع بزرگ را فراهم آورد.
نرم افزار این محصول تمامی نیازهای کشاورزان از آماده سازی زمین تا برداشت و فروش محصولات را پشتیبانی می کند. با بهره گیری از این نقشه های ماهواره ای، زمان دقیق کشت پیش بینی می شود. باتوجه به آب و هوای اقلیم منطقه، برنامه کشت ارائه می دهد. علاوه بر آن در مرحله داشت، امکانات هواشناسی و خدمات پهپادی، به کشاورز در مدیریت مزرعه کمک می نماید. با بهره گیری از آنالیز نقشه های حرارتی، زمان بندی برداشت محصول را اعلام می کند.
تازه ترین محصول این شرکت طراحی و ساخت "ماژول گرده افشان" بمنظور انجام پروسه لقاح مصنوعی در باغات است. نمونه اولیه آن ماموریت خودرا در باغ های گردو و نخلستان های کشور با موفقیت به انتها رسانده است.1401/08/30
10:27:12
5.0 / 5
117
تگهای خبر: ابزار , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا