در گفت وگوی ویژه خبری مطرح شد؛

کنترل ناترازی بودجه ای و بانکی راهکار مهار تورم

کنترل ناترازی بودجه ای و بانکی راهکار مهار تورم

بازاری: کارشناسان راهکار مهار تورم را کنترل ناترازی بودجه ای و بانکی دانسته و بر اصلاح رویه موجود تاکید نمودند.به گزارش بازاری به نقل از مهر، سید هادی سبحانیان معاون وزیر اقتصاد در گفت وگوی ویژه خبری اظهار داشت: در بحث نوسانات ارزی دولت باید متمرکز شده و آنرا کنترل کند و دولت در این زمینه تلاش خودرا کرده است، در یک سال قبل دولت سختگیری زیادی را در افزایش بودجه حتی در بخش دستمزدها کرده است، دولت هم در بحث نظام بانکی و هم در بحث بودجه ای بسیار با دقت عمل کرده است، امیدوار هستیم که تمرکز دولت بر دو مؤلفه اقتصادی بیشتر باشد و دستاوردهای بیشتری در این زمینه داشته باشیم.
طهماسب مظاهری رییس اسبق بانک مرکزی نیز در ادامه اظهار داشت: تورم امروز اقتصاد ریشه ای بوده و از عملکرد دولت های سابق بصورت افسار گریخته درآمده است، با اهمیت ترین ناترازی در ناترازی بودجه است، نکته دوم ناترازی بانکها بوده و عمده ناترازی بانکها از محل تسهیلات تکلیفی، الزامی و دستوری برای نظام بانکدای است.
مظاهری افزود: بانکها ابتدا باید سپرده بگیرند بعد تسهیلات بدهند در صورتیکه این چرخه بالعکس شده است. ناترازی در تراز تجاری کشور است، همه خانوارها ایرانی به جز اقلیت ناترازی درآمد و هزینه دارند، دولت نباید در این زمینه هیچ اغماضی را انجام دهد دولت باید اگر قانونی را مجلس تصویب کند که محل تامین بودجه ندارد را اجرائی کند.
مظاهری اضافه کرد: آقای سبحانیان به عنوان معاون وزیر اقتصاد و یک دانش آموخته خوب اقتصاد نباید از عملکرد یک سال و نیم گذشته دولت سیزدهم دفاع کند، هر نوع تصمیمی که بگیرند که محل تامین بودجه ندارد را اجرائی نکنند تا منجر به خلق پول نشود، نکته دوم این که دولت باید جلوی تسهیلات تکلیفی بانکها را بگیرد مگر در موارد اضطراری، اگر دولت این کار را اجرائی کند جلوی ناترازی بانکها گرفته می شود. دولت عوائد حاصل از فروش دارایی های سرمایه ای خصوصاً دارایی های سرمایه ای تجدیدناپذیر را نباید جزو درآمد خود محسوب کرده و صرف هزینه های جاری کند. دولت برای ارائه خدمات از رشد و تأسیس و پشتیبانی از نهادهای عمومی و غیردولتی به شدت اجتناب کند.
سبحانیان معاون وزیر اقتصاد نیز در ادامه اظهار داشت: تاکید می کنم که خیلی از تسهیلات تکلیفی را قانون بر عهده دولت گذاشته است، بااینکه دستاوردهای دولت در کنترل تورم قابل توجه است در زمینه شاخص قیمت تولید کننده نزدیک ۸۱ درصد تورم تولید کننده داشتیم الان ۳۶ درصد هستیم، تورم مصرف کننده هم از بالای ۴۰ درصد به کانال ۳۰ درصد رسیده است که قابل توجه است اما این میزان نیز راضی کننده نبوده و باید پایین تر بیاید. مردم ایران محلی برای سرمایه گذاری برای حفظ ارزش پول نداشته و برای این کار باید به بازار سرمایه توجه ویژه شود.
پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز در آخر اظهار داشت: اصولاً کشورها نمی توانند با تورم بالا رشد پایدار ایجاد کنند و تورم از سطحی که می گذرد خود مانع رشد می شود، تورم و تولید برآیند تصمیم های سیاست گذاران اقتصادی می باشد، مجموعه سیاست ها و اقدامات پولی، اعتباری، تجاری و مدیریت انتظارات تورمی و دیپلماسی اقتصادیست که همه این عوامل باید کنار هم اجرائی شود، پس امسال باید هماهنگی سیاستی در این جهت شکل بگیرد، نمی شود که بانک مرکزی کنترل پایه پولی داشته باشد اما اقداماتی صورت گیرد که عرضه تشدید شود و تسهیلات تکلیفی اجرائی شود.


منبع:

1402/01/04
14:24:10
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا