وعده کاهش مالیات ترامپ فاجعه اقتصادی برای آمریکاست؟

وعده کاهش مالیات ترامپ فاجعه اقتصادی برای آمریکاست؟

بازاری: دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا با وعده کاهش مالیات های جدید در سال آینده می خواهد سرمایه داران وال استریت را جذب نماید.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، این اقدام ترامپ، به علت رقم بالقوه ۴.۶ تریلیون دلاری ناشی از تمدید کاهش مالیات در سال ۲۰۱۷، نگرانی هایی در مورد افزایش بدهی ملی به وجود می آورد و باوجود این پیش بینی، خیلی از جمهوری خواهان معتقدند، کاهش مالیات ها رشد اقتصادی کافی برای جبران هزینه ها را تحریک خواهدنمود.
کاهش مالیات ۲۰۱۷ ترامپ عملی نشد
نتایج تحلیل های مستقل نشان میدهد که دستاوردهای اقتصادی وعده داده شده ترامپ با کاهش مالیات ها در سال ۲۰۱۷ محقق نشدند و در صورت تمدید این روش در سال ۲۰۲۵، همان پیش بینی مطرح خواهد شد. بدهی این کشور به علت کاهش مالیات های ناشی از کسری بودجه در دوران ترامپ، بسته های کمکی برای بیماری همه گیر و هزینه های بایدن در طرح های کلیدی مانند انرژی پاک، زیرساخت ها و تولید تراشه بالا رفته است.
بدهی عمومی دولت ایالات متحده از ۷۶ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۹۷ درصد تولید ناخالص داخلی در ماه دسامبر افزایش پیدا کرد. بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده از ۲.۴ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۴.۳ درصد در روز پنجشنبه رسید که تقریباً ۲ برابر رقم پیشین است.
همین طور پرداخت سود خالص سالانه از ۲۶۳ میلیارد دلار به حدود ۸۹۰ میلیارد دلار امسال افزوده شد که از بودجه وزارت دفاع پیشی گرفت.
فشار مالی ناشی از بازنشستگی نسل بیبی بومر گسترش یافته است، بطوریکه انتظار می رود تامین اجتماعی نتواند بودجه خودرا برای پرداخت مزایای کامل تا سال ۲۰۳۳ و مدیکر تا سال ۲۰۳۶ تامین کند. مدیکر، برنامه ملی بیمه اجتماعی است که توسط دولت فدرال ایالات متحده آمریکا از ۱۹۶۵ مدیریت شده است و دسترسی بیمه درمانی را برای آمریکایی های بالای ۶۵ سال و افراد جوان تر دارای ناتوانی و نیز افراد دارای مشکل دیالیز تضمین می نماید.
تعدادی از محافظه کاران کاهش برنامه هایی مانند تامین اجتماعی و مدیکر را برای رفع کسری ها پیشنهاد کرده اند، در صورتیکه برخی دیگر پیشنهاد کرده اند که معافیت های مالیاتی بایدن بر انرژی پاک یا افزایش تعرفه ها بر کالاهای وارداتی معکوس شود.
بدهی بیش از ۲۰۰ درصد تولید ناخالص داخلی تا سال ۲۰۵۴
دفتر بودجه کنگره تخمین می زند که تمدید کاهش مالیات در سال ۲۰۱۷ می تواند ۴.۶ تریلیون دلار در طول یک دهه هزینه داشته باشد و بطور بالقوه بدهی را تا سال ۲۰۵۴ به بالای ۲۰۰ درصد تولید ناخالص داخلی برساند.
در این گزارش آمده است، در صورتیکه موافقان معتقدند کاهش مالیات ممکنست سرمایه گذاری و رشد را تحریک کند، نتایج تحلیلی نشان میدهد که این اثر پویای فرضی تنها قسمتی از درآمد از دست رفته (فقط یک درصد تا ۱۴ درصد) را بازیابی می کند.
دستیابی به تعدیل های بودجه لازم برای جبران از دست دادن درآمد، باتوجه به روند افزایش هزینه ها و کاهش نرخ های مالیاتی واشنگتن از سال ۲۰۰۱، زمانی که آخرین مازاد ثبت گردید، بی سابقه خواهد بود.
اکونومی گزارش کرد، جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، بر اهمیت پایداری مالی تاکید کرده و افزایش کسری بودجه را به کاهش مالیات ترامپ نسبت می دهد، با این وجود، ترامپ و سایر جمهوری خواهان استدلال کردند که کاهش مالیات موجب تحریک رشد اقتصادی و افزایش درآمد دولت شده است.
منبع:

1403/03/20
09:56:29
5.0 / 5
131
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا