نجفی منش:

قیمت دلار واقعی نمی باشد

قیمت دلار واقعی نمی باشد

به گزارش بازاری رئیس كمیسیون تسهیل كسب و كار اتاق بازرگانی تهران ضمن تاكید بر اینكه دلار گران تر از نرخ واقعی فروخته و پیش بینی می گردد كه مجددا به ۴۵۰۰ تومان برگردد، خاطرنشان كرد كه افزایش نرخ ارز كیفیت كالاهای وارداتی را كم می كند و از جانب دیگر مصرف كالاهای داخلی را بیشتر خواهد نمود.محمدرضا نجفی منش در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: طبیعتا افزایش نرخ ارز تاثیراتی در بخش های مختلف اقتصاد همچون صادرات، واردات و تولید داخل خواهد داشت.

وی ادامه داد: یكی از تاثیرات افزایش نرخ ارز این است كه مردم و مصرف كننده ها به بازار داخل رجوع می كنند، چون محصولات بازار داخل ارزان تر درمی آید و كالاهای خارجی در این شرایط گران تر می شوند؛ از این جهت طبیعی است كه مصرف كنندگان از بازار كالاهای خارجی به سمت بازار كالاهای داخلی سوق پیدا كنند.

كالاهای خارجی بی كیفیت تر می شوند

رئیس كمیسیون تسهیل كسب و كار اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینكه در شرایط افزایش نرخ ارز مقاصد وارداتی تغییر می كند، اظهار داشت: یكی از طریق حل ها در زمان افزایش نرخ ارز این است كه بازارهای وارداتی را جایگزین نماییم. پیش از این در مقاطع زمانی قبلی وقتی قیمت ارز بالا رفت در شرایطی كه خیلی از كالاها را از اروپا وارد می كردیم به سمت كشورهای دیگر همچون هند و چین رفتیم؛ كشورهایی كه وارداتشان برای مان ارزان تر تمام می شد. هم اكنون هم ممكن است این اتفاق بیفتد و به سراغ منابع ارزان تر برویم كه طبیعتا اثرات خودش را تا حدود كمتری روی قیمت تمام شده می گذارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با اشاره به اینكه این احتمال وجود دارد در این شرایط برخی كالاهای وارداتی در داخل تولید شود، اظهار نمود: اگر تولید برخی كالاها در داخل مقرون به صرفه باشد تولیدكننده ها بعضی از كالاهای وارداتی را در داخل تولید خواهند كرد كه این اقدام می تواند اثرات تورمی ارز را بگیرد.

دلار به ۴۵۰۰ تومان برمی گردد

نجفی منش درباره نرخ واقعی ارز اظهار داشت: آنچه مسلم است اینكه نرخ دلار باید واقعی شود، چراكه سبب تعادل در بازار می گردد. اكنون به نظر می رسد ۴۵۰۰ تومان نرخ واقعی دلار است؛ نه بیشتر.

وی درباره پیش بینی خود از بازار ارز در ایام آینده اظهار داشت: نرخ ارز را نمی توان پیش بینی نمود و مشخص نمی باشد كه در روزها و هفته های آینده چه سرنوشتی پیدا كند اما پیش بینی من این است كه دلار به حدود ۴۵۰۰ تومان برگردد. 

1396/11/16
12:55:47
5.0 / 5
5692
تگهای خبر: بازار , تولید , دلار , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا