سیف اعلام كرد؛

ثبات به بازار ارز باز می گردد، سفته‎بازان ارزی شناسایی شدند

ثبات به بازار ارز باز می گردد، سفته‎بازان ارزی شناسایی شدند

بازاری: رئیس كل بانك مركزی با تاكید بر اینكه ثبات به بازار ارز برمی گردد، اظهار داشت: سفته بازان و سوداگران این بازار شناسایی شده اند.


به گزارش بازاری به نقل از بانك مركزی، ولی الله سیف در جلسه هماهنگی شبكه بانكی برای مدیریت بازار ارز با اشاره به روند اتفاقات بازار ارز در سال های گذشته عنوان كرد: بررسی ها نشان داده است كه با عنایت به تسویه حساب های بین المللی در انتها سال میلادی همواره در زمان مشابه با نواساناتی در بازار ارز مواجه بوده ایم اما امسال علاوه بر مسایل اقتصادی اثرگذار در بازار ارز به علت مباحث سیاسی بین المللی و همینطور حضور سوداگران و سفته بازان در بازار ارز، دامنه نوسانات و التهابات بازار ارز بیش از پیش بینی ها بوده و این امر نگرانی هایی برای جامعه به وجود آورد كه نهایتاً بانك مركزی با همراهی شبكه بانكی تصمیماتی برای بازگشت ثبات به بازر ارز اتخاذ نموده است.

رئیس كل بانك مركزی با تشریح هماهنگی و انسجام قوا برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز اظهار داشت: با همكاری و هماهنگی بین قوه قضائیه، نیروی انتظامی، سازمان امور مالیاتی و سایر دستگاه های ذیربط نسبت به شناسایی سفته بازان و سوداگران بازار ارز اقدامات جدی انجام شد و بخش آثار التهابی از جانب سوداگران متوقف شده است و به هیچ وجه در آینده اجازه شكل گیری مجدد اینگونه فعالیت ها داده نخواهد شد.

وی درباره اقدامات اقتصادی انجام شده برای كنترل التهابات بازار ارز و رفع نگرانی های جامعه در مورد حفظ ارزش دارایی های خود هم اضافه كرد: از تمام امكانات برای برون رفت از وضع موجود و برگرداندن آرامش به بازار و حفظ و تداوم دستاوردهای حاصله استفاده می نماییم و در این راستا برای تولید اطمینان در فعالان بازار درمورد توانمندی مجموعه اقتصاد كشور نسبت به ایجاد آرامش و تامین ارز خارجی مورد نیاز، سه اقدام توسط شبكه بانكی شامل انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصد، انتشار اوراق گواهی سپرده مبتنی بر ارز با نرخ سود ۴ و ۴.۵ درصد و طرح پیش فروش سكه بهار آزادی با استفاده از شعب منتخب بانك ملی انجام می گردد.

رئیس شورای پول و اعتبار در تشریح اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصد اظهار داشت: شبكه بانكی كشور اجازه دارد از تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ به مدت دو هفته نسبت به انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد اقدام نماید. اوراق مزبور با سررسید یك سال منتشر خواهند شد و نرخ بازخرید پیش از موعد آن ۱۴ درصد خواهد بود.

وی همینطور در تشریح انتشار اوراق گواهی مبتنی بر ارز عنوان كرد: در این اقدام شبكه بانكی كشور گواهی سپرده ریالی ارز بنیان با سررسیدهای یك و دوساله منتشر می كند. نرخ ریال مورد محاسبه در زمان افتتاح گواهی سپرده متوسط یك ماه قبل سامانه سنا خواهد بود و نرخ سود برای سررسیدهای یاد شده به ترتیب ۴ و ۴.۵ درصد خواهد بود و در سررسید، ارز یا معادل ریالی آن به نرخ متوسط یك هفته قبل سامانه سنا به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد. در صورت بازخرید این اوراق پیش از سررسید، سود سپرده كوتاه مدت ریالی (۱۰ درصد) به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد.سیف در مورد پیش فروش سكه بهارآزادی خاطرنشان كرد: بانك مركزی نسبت به پیش فروش شش ماهه سكه بهار آزادی به قیمت ۱۴ میلیون ریال و پیش فروش یك ساله سكه بهار آزادی با قیمت ۱۳ میلیون ریال با استفاده از شعب منتخب بانك ملی اقدام خواهد نمود.

رئیس كل بانك مركزی با بیان خبر آغاز به كار سامانه جدیدی ارزی از روز شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ اظهار داشت: سامانه جدید ارزی از روز شنبه به صورت آزمایشی آغاز به كار خواهد نمود. با استفاده از این سامانه خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الكترونیك اقدام می كنند. همینطور به تدریج صرافی ها و سایر بازیگران بازار ارز به این سامانه متصل خواهند شد. این سامانه امكان كنترل و مدیریت بازار ارز برای سیاستگذار و امكان فعالیت شفاف را برای متقاضیان ارز فراهم می كند.

1396/11/26
15:58:57
5.0 / 5
4992
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا