وزارت كشاورزی خبر داد:

جهانی شدن زعفران ایرانی با اعتبار ۶۰ میلیارد تومانی

جهانی شدن زعفران ایرانی با اعتبار ۶۰ میلیارد تومانی

بازاری: مدیركل دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی ضمن اشاره به طرح های توسعه ای برای گیاهان دارویی با تسهیلات كم بهره شش درصدی اظهار داشت: طرح توسعه زعفران ایرانی و جهانی شدن آن را با اعتبار ۶۰ میلیارد تومانی در دستور اجرا قرار داده ایم تا این محصول از یك كالای لوكس خارج شود و سرانه مصرف آن در داخل هم افزایش پیدا كند.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، پیمان یوسفی آذر امروز در مراسم امضای تفاهمنامه همكاری های مشترك بین دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران و دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی اظهار نمود: طرح ملی گیاهان دارویی از ابتدای امسال در ستاد اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید و در سال آینده با تصویب و تخصیص بودجه آن ادامه پیدا خواهد كرد؛ چراكه درصددیم برنامه های اجرایی كشور را در این حوزه با قدرت بیشتری نسبت به سال ۱۳۹۶ ادامه دهیم.

وی اضافه كرد: درآمد نفتی ایران در سال قبل ۳۲ میلیارد یورو بوده است؛ در حالیكه كشور آلمان به تنهایی ۴۵ میلیارد یورو گردش مالی در حوزه گیاهان دارویی داشته كه این آمار نشان داده است ما هم باید بتوانیم حلقه های مختلف زنجیره تولید تا محصول فرآوری شده در حوزه گیاهان دارویی را توسعه دهیم.

مدیركل دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اهمیت و جایگاه زعفران ایرانی در بازار جهانی ادامه داد: بعنوان مثال سرانه مصرف زعفران در ایران بین ۰.۷ گرم تا یك گرم است كه در قالب برنامه ای درصدد توسعه و افزایش سرانه مصرف آن هستیم؛ چراكه سالانه بالغ بر ۳۳۰ تن زعفران در ایران از حدود ۱۱۰ هزار هكتار مزارع برداشت می گردد و كشورمان در این زمینه اولین تولیدكننده بلامنازع این محصول استراتژیك و ارزآور در جهان به حساب می آید.

یوسفی آذر افزود: این در شرایطی است كه زعفران ایرانی به علت نبود برندینگ مناسب اغلب به نام اسپانیا و ایتالیا به بازارهای جهانی صادر می گردد اما برای جهانی شدن زعفران ایرانی و تقویت این صنعت طرح توسعه زعفران را با ۶۰ میلیارد تومان اعتبار شروع كرده ایم كه از سال آینده اجرایی می گردد. همینطور بسته حمایتی زعفران در قالب برنامه ملی این محصول و صندوق ملی زعفران را بزودی راه اندازی خواهیم كرد تا بتوانیم ضمن افزایش سرانه مصرف داخلی، بازار زعفران ایرانی را در جهان توسعه دهیم.

وی خاطرنشان كرد: اهمیت و نقش زعفران تا جایی است كه میزان صادرات آن طی سال قبل ۳۳۰ میلیون دلار بود كه بیشتر از صادرات ۳۱۰ میلیون دلاری فرش ایرانی با این حجم از تبلیغات بوده است.

مدیركل دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی خاطرنشان كرد: ۲۴ اردیبهشت ماه سال آینده برنامه های ویژه ای برای زعفران مانند رونمایی از تمبر ملی و كتاب این محصول را خواهیم داشت و وزارت جهاد كشاورزی می خواهد به گونه ای از این محصول حمایت كند تا زعفران بعنوان یك كالای لوكس به شمار نیاید.

به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، در انتها این مراسم تفاهمنامه ای بین دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد كشاورزی و دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران برای همكاری های مشترك در حوزه گیاهان دارویی به امضا رسید.
1396/12/28
19:55:07
5.0 / 5
4862
تگهای خبر: بازار , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا