آغاز با صعود!

آغاز با صعود!

بازاری: بازار ارز و سكه در روزهای تعطیلات نوروز هم از تحولات دست برنداشت تاجایی كه دلار برای اولین بار به ۵۱۰۰ تومان و سكه به بیش از یك میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، سال جدید برای بازار ارز و سكه دستخوش نوسانات زیادی بود. البته تحولات ارز و سكه از اواخر سال قبل آغاز شد؛ تحولاتی كه حدودا بی سابقه بود.

با وجود اینكه برخی پیش بینی ها حاكی از آن بود كه بعد از شروع سال جدید با كاهش تقاضا، بازار ارز با ثبات بیشتری همراه شود اما عملا اینگونه نشد.

در اولین روز كاری سال جدید، یعنی پنجم فروردین دلار با عبور از ۵۰۰۰ تومان، همه را غافلگیر كرد. این اتفاق در شرایطی رخ داد كه تحرك چندانی در بازار وجود نداشت و بازار در شرایط نیمه تعطیل قرار داشت اما دلالان در بازار حضور پر رنگی داشتند و قیمت در بازار غیر رسمی به ۵۰۰۰ تومان رسید.

مانند سال قبل دلار با دو نرخ در بازار قابل مشاهده بود؛ یكی دلار بانكی با قیمت حدود ۴۸۰۰ تومان و دیگری دلار آزاد با قیمت بیش از ۵۰۰۰ تومان. این نرخ برای دلار یك ركورد بشمار می رود و در تاریخ دلار بالاترین قیمت برای این نوع ارز تعیین كننده در بازار داخلی بوده است.

در میانه های تعطیلات روند صعودی نرخ دلار ادامه داشت و به ۵۱۰۰ تومان رسید و در انتهای تعطیلات اندكی كاهش پیدا كرد و روی ۵۰۸۰ تومان ایستاد.

این وضعیت حدودا بی سابقه در مورد بازار سكه هم صورت گرفت. جهش بیش از ۱۰۰ هزار تومانی برای بازار سكه غیر قابل پیش بینی بود. قیمت سكه تمام در اواخر سال قبل در حدود یك میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود و در میانه های تعطیلات به یك میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید تا حباب سكه كه پیش از این هم وجود داشت، بزرگتر شود كه افزایش قیمت دلار یكی از عوامل اثرگذار در بازار طلا و سكه است.

در این بازه زمانی قیمت یورو از ثبات بیشتری برخوردار بود. این نوع ارز كه مانند دلار در اواخر سال قبل كمیاب شده بود در روزهای نوروز به ۶۱۰۰ تومان رسید، یعنی حدود ۱۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا كرد.

در ایام عید این تحولات در شرایطی رقم خورد كه خیلی از صرافی ها تعطیل بودند و بیشتر حضور دلالان و دستفروشان در بازار محسوس بود و همین سبب شد كه دلال بازی مجدد قوت بگیرد.

در اسفند گذشته دو نرخی شدن دلار و یورو یكی از نكات بارز بود. یكی نرخ بانكی و دیگری نرخ آزاد كه برای دلار حدود ۳۰۰ تومان و برای یورو حدود ۴۰۰ تومان تفاوت قیمت آن بود. اتفاقی كه به دلال بازی و سود آوری عده ای منجر گردید. كسانی كه دلار و یورو را در صف های طولانی با قیمت بانكی خریداری می كردند و با قیمت آزاد می فروختند البته این روند در اواخر سال متوقف گردید و این دو ارز در بازار آزاد حدودا یكسان شد.

باید دید با به انتها رسیدن تعطیلات و بازگشت شرایط بازار به حالت عادی و فعال شدن صرافی ها، چه اتفاقاتی در بازار رخ خواهد داد و عرضه و تقاضا و سیاست های بانك مركزی بازار را به چه سمت و سویی می برد.
1397/01/14
16:28:12
5.0 / 5
4946
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا