مهر خبر می دهد؛

ترمز بانكها بر اعطای وام های خرد، باجه نشینان: خرداد به بعد بیایید!

ترمز بانكها بر اعطای وام های خرد، باجه نشینان: خرداد به بعد بیایید!

بازاری: گویا این رسم هرساله شده كه بانكها دو ماهی از شروع سال جدید را وام ندهند و نبوددستورالعمل های ابلاغی برای سال جدیدرا بهانه كنند؛اكنون متقاضیان می گویند كه بانكها از خرداد به بعد، وام می دهند.


به گزارش بازاری به نقل از مهر، بانكها دوباره ترمز اعطای تسهیلات خرد را كشیده اند و اعلام می كنند كه فعلا هنوز منابعی برای اعطای وام در سال جدید ندارند. هستند رجوع كنندگانی كه با حضور در بعضی شعب بانكی، با این پاسخ مواجه می شوند كه تا خرداد باید صبر كنید تا منابع بانكی جدید وارد شعبه شده و اقدام به اعطای وام نماییم. همین كافی است تا مشتریانی كه این روزها به منابع مالی فوری نیاز دارند، كارشان به مشكل بخورد و از جواب بانكها دلسرد شوند. این مورد به خصوص در شعب شهرستانی بانكها بیشتر به چشم می خورد، آنجا كه به خاطر منابع محدود بانكی و البته متقاضیانی كه به علت وضعیت كنونی اقتصاد ایران و اشتغال و بیكاری، شدیدتر از متقاضیان پایتخت، پیگیر دریافت وام هستند. اكنون شعب بانكی به خواسته آنها به راحتی نه می گویند و دلیل آن هم، نبود منابع بانكی و عدم ابلاغ و تخصیص منابع جدید عنوان می كنند. مبحث دیگر، كمرنگ شدن سپرده های بانكی طی ماههای گذشته است كه به نظر می رسد منابع بانكها را تحت الشعاع قرار داده و به شكلی تعادل آن را به هم زده است؛ به خصوص اینكه بانكها هنوز توفیق چندانی در فروش اموال و دارایی های مازاد خود و تبدیل آن به نقدینگی لازم برای انجام امور بانكی، به دست نیاورده اند و همین امر سبب شده تا تراز منابع و مصارف آنها نامیزان شود.
در این میان، بعضی از متصدیان بانكی هم می گویند كه هزینه تامین مالی از بازار بین بانكی سبب می گردد تا بانكها كمتر به سمت قرض گرفتن از یكدیگر بروند و بنابراین هم، ترجیح می دهند در حد منابع خود، اقدام به ارائه تسهیلات كنند كه آن هم بیشتر بر روی پرونده هایی است كه پیش از سال جدید تشكیل شده و الان، نیازمند آن است كه در اولویت تامین مالی قرار گیرند.
یكی از متصدیان بانكی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: تامین مالی درخواست های خرد به صورت كامل متوقف نشده است؛ اما به هرحال باید به این نكته توجه كرد كه اگر هم قرار باشد وامی پرداخت شود، بر مبنای بخشنامه بانك مركزی اولویت با وام های ازدواج یا بخش های تولیدی است و كمتر نوبت به تقاضاهای خرید كالا و مواردی از این دست می رسد.
وی می افزاید: برخی وام گیرندگان، به علت اوضاع بد كسب و كار و منابع مالی خود، از بازپرداخت وام ها خودداری می كنند؛ البته بانك پیامك هایی را به آنها ارسال كرده و حتی با ضامن هایشان هم تماس می گیرد، اما گاهی واقعا شرایط دریافت اقساط از مردم، خیلی سخت است؛ ضمن اینكه به هر حال وام هایی همچون وام ازدواج كه امسال هم با افزایش سقف پرداخت مواجه بوده است، كار را سخت تر كرده است.
نكته حائز اهمیت در توقف وام دهی بانكها به علت كمبود منابع اعتباری، افرادی هستند كه پول خویش را بعنوان سپرده نزد برخی شعب بانكی به امانت گذاشته اند تا اینكه در موعد مقرر خود كه گاها سه ماهه هم هست، بتوانند بر روی سپرده خود، وام دریافت كنند. آنها این روزها به در بسته می خورند و بانكها با این عنوان كه توانایی اعطای وام ندارند، از وعده خود سر باز می زنند و این امر البته در شعب بانكی شهرستانها، بیش از هر زمان دیگری به چشم می خورد. یكی از سپرده گذاران بانكی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: از پیش از سال جدید، برای دریافت وامی به بانك رجوع كردم كه نیاز به سپرده گذاری داشت، ازاین رو پول خویش را به بانك سپردم تا در موعد مقرر برای انجام یك كار ضروری، وام دریافت كنم؛اما اكنون كه موعد دریافت وام رسیده، بانك عنوان می كند كه منابع مالی ارائه تسهیلاتش برای امسال، به اتمام رسیده و باید تا فعلا صبر كنم.
وی می افزاید: متصدی شعبه به صورت سلیقه ای برخورد می كند و می گوید كه فعلا نمی خواهد وام بدهد؛ در صورتی كه یكی دیگر از متصدیان بانكی می گوید كه بانكها تا خردادماه سال بعد، چندان نمی توانند در پرداخت تسهیلات فعال باشند، چراكه دستورالعمل ها باید بیاید و داستان های خاص خویش را دارد، همین امر خیلی از سپرده گذاران را نگران كرده است. به هرحال به نظر می رسد كه باید بر روی نظارت بر شعب بانكی هم دقت نظر بیشتری صورت گیرد و اگر مقرر است كه روند وام دهی متوقف بوده یا كمرنگ شود، متقاضی یا سپرده گذاران متقاضی دریافت وام بانكی را آگاه كنند.

1397/02/16
12:06:01
5.0 / 5
5231
تگهای خبر: بانك , پول , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا