اعطای تسهیلات 12 هزار میلیاردی به 1400 شركت، بانك ملت ركورددار پشتیبانی از حوزه های دانشی

اعطای تسهیلات 12 هزار میلیاردی به 1400 شركت، بانك ملت ركورددار پشتیبانی از حوزه های دانشی

بازاری: معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری میزان اعطای تسهیلات بانك ها به شركت های دانش بنیان را 12 هزار میلیارد تومان دانست كه به 1400 شركت اهدا شده و اظهار داشت: پیش بینی می نماییم كه تا آخر سال، 50 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی به شركت ها اعطا شود.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا دكتر علیرضا دلیری در نشست خبری امروز یكی از نیازهای اصلی شركت های دانش بنیان، فناوران و صاحبان ایده را تامین منابع مالی عنوان نمود و اضافه كرد: شكل گیری و توسعه فعالیت این شركت ها بر منابع مالی استوار است كه بر این اساس دو بستر در این زمینه در معاونت علمی بوجود آمده است.

وی منابع بانكی در قالب اعطای تسهیلات و سرمایه گذاری از جانب هولدینگ ها و سرمایه گذاران را همچون این دو بستر عنوان نمود و ادامه داد: بعضی از شركت ها نیاز به سرمایه گذاری دارند كه از همان ابتدای فعالیت به آن ها تزریق شود و برخی دیگر هم نیاز به تجربه افراد متخصص در این زمینه دارند كه هر دوی این منابع در معاونت علمی بوجود آمده است.

دلیری با تاكید بر اینكه در پنج سال اخیر این دو بستر در این معاونت شكل گرفته است، تصریح كرد: این تسهیلات سبب شده تا شركت ها نسبت به سال های گذشته رشدهای زیادی داشته باشند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسعه بخش های تحقیق و توسعه شركت ها را همچون زمینه های اصلی برای توسعه شركت ها عنوان نمود و اظهار داشت: این امر مستلزم تامین منابع مالی است و در سال های گذشته یكی از نقدهای ما به سیستم های مالی كشور این بوده كه به حوزه های دانش بنیان ورود پیدا نكرده اند، ولی با بسترسازی های انجام شده شاهد توجه هر چه بیشتر بانك ها به حوزه های دانشی هستیم.

دلیری تصریح كرد: بر این اساس تابحال بیش از 12 هزار میلیارد تومان از جانب بانك ها به 1400 شركت دانش بنیان اعطا شده است كه این میزان در سال های 92 و 93 محدود بوده است، ولی با حمایت های انجام شده میزان پرداختی ها سال به سال افزایش می یابد.

به گفته وی در فروردین ماه سال 96 میزان پرداختی های مالی به شركت ها 140 میلیارد تومان بوده كه این میزان در اسفند 96 به 500 میلیارد تومان افزایش یافته است.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح كرد: این عدد نشان داده است كه فضای رقابتی برای بانك ها در این حوزه بوجود آمده است كه دلیل آن اعتماد بانك ها به شركت های دانش بنیان است، ضمن آن كه بانك ها به این اعتقاد رسیده اند كه توسعه شركت های دانشی منجر به توسعه كشور خواهد شد.

رشد تولیدات دانش بنیان در فضای ركود اقتصادی كشور

دلیری با اشاره به وضعیت اقتصادی كشور، خاطرنشان كرد: شاید اقتصاد و تولید در كشور در وضعیت خوبی نباشند، ولی ارزیابی شركت ها نشان داده است كه حوزه های دانش بنیان در حال رشد هستند.

وی با اشاره به اینكه این امر در سامانه دانش بنیان معاونت علمی به تایید رسیده است، اظهار نمود: علاوه بر آن شركت های دانش بنیان موفق شدند در مدت كوتاهی زمینه اشتغال برای افراد دانش آموخته تولید كنند كه این عملكرد باعث توجه بانك ها به حوزه دانش بنیان شده است.

وی با اشاره به حمایت بانك ها از شركت های دانش بنیان در سال جاری، اضافه كرد: در سه ماه اول سال 96 مبلغ هزار میلیارد تومان از جانب بانك ها به شركت های دانش بنیان اعطا شده است و پیش بینی می گردد كه تا آخر سال این مبلغ به 50 هزار میلیارد تومان بالغ شود.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به عملكرد بانك ها در این حوزه تصریح كرد: بر مبنای مذاكرات انجام شده مقرر شده است تا بانك هایی كه عملكرد مناسبی در حوزه شركت های دانش بنیان دارند، معرفی شوند و مقرر شد تا قراردادهای مستمری میان صندوق توسعه ملی با این بانك ها منعقد شود تا بر مبنای آن بتوانند خدمات به شركت های دانش بنیان عرضه كنند.

راهكارهایی برای صدور ضمانتنامه

دلیری، ضماتنامه را یكی دیگر از چالش های شركت های دانش بنیان عنوان نمود و اظهار داشت: زمانی كه تسهیلات به شركت های دانش بنیان اعطا می شود، این شركت ها لازم است تا ضمانتنامه های پرداختی را به بانك ها عرضه كنند.

وی با اشاره به اینكه هم اكنون در كشور نهادهای سرمایه گذاری چون صندوق توسعه ملی، صندوق توسعه صادرات، صندوق سرمایه گذاری تعاون، صندوق صنایع كوچك و تعدادی صندوق های پژوهش و فناوری در كشور بوجود آمده است، تصریح كرد: این سیستم های مالی كشور، توان مالی لازم برای صدور ضمانتنامه را ندارند، از این رو است كه در دنیا نهادهای مالی در این زمینه بوجود آمده است تا بتوانند ضمانتنامه های لازم را عرضه كنند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاكید بر اینكه ما هم درصدد تولید این نهاد مالی بزرگ كه در حكم بانك مركزی است، هستیم، افزود: ولی هم اكنون برای رفع مشكل ضمانتنامه شركت های دانش بنیان اقداماتی را انجام داده ایم كه همچون آن می توان به مذاكرات با صندوق های دولتی اشاره نمود كه در این جلسه مقرر شد كه صندوق های ضمانت با صندوق های پژوهش و فناوری همكاری های لازم را داشته باشند.

دلیری به امضای تفاهم نامه میان صندوق ضمانتنامه تعاون با صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران اشاره نمود و اظهار داشت: برپایه این توافقنامه این صندوق پژوهش و فناوری می تواند با همكاری صندوق ضمانت تعاون، ضمانتنامه های مورد نیاز شركت های دانش بنیان را صادر كند.

وی با اشاره به اینكه در حال حاضر 24 صندوق پژوهش و فناوری در كشور وجود دارد، تصریح كرد: هر كدام از این صندوق ها می توانند كارگزار صندوق های ضمانت شوند.

ایجاد تابلوی اختصاصی در بورس

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینكه تابلوی بورس شركت های دانش بنیان فعال شده است، ادامه داد: این امر باعث می گردد تا زمینه مناسبی به منظور تجاری سازی شركت های دانش بنیان فراهم گردد.

به گفته وی، در حال حاضر 300 ایده بر روی این تابلو قرار گرفته است و از این تعداد 29 ایده منجر به عقد قرارداد تجاری سازی شده است.

بانك های پیشرو در حوزه های دانشی

دلیری با تاكید بر اینكه هم اكنون با حمایت بانك ها هیچ دغدغه ای برای تامین منابع مالی شركت های دانش بنیان نداریم، اظهار داشت: بانك ملت ركورددار پرداخت تسهیلات به شركت های دانش بنیان است و پس از آن بانك های صنعت و معدن، سپه، ملی، تجارت و پاسارگاد حمایت های مناسبی از شركت های دانش بنیان داشته اند.

وی با اشاره به كارمزد بانك ها، اظهار داشت: صندوق توسعه ملی در حوزه های صنعت 12 درصد و در حوزه های كشاورزی كارمزد 10 درصد تعیین كرده است، علاوه بر آن كارمزد صندوق كارآفرینی 4 درصد و كارمزد سایر بانك ها هم بر مبنای محاسبات خود آن ها صورت خواهد گرفت.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح كرد: هم اكنون 3 هزار و 600 شركت دانش بنیان به تایید كارگروه احراز صلاحیت معاونت علمی رسیده است و از این تعداد 1400 شركت موفق به دریافت تسهیلات بانكی شده اند.1397/04/10
14:06:30
5.0 / 5
4637
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بورس , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا