ساخت دستگاهی كه با پرتاب هوای سرد مانع از یخ زدگی محصولات كشاورزی می گردد

ساخت دستگاهی كه با پرتاب هوای سرد مانع از یخ زدگی محصولات كشاورزی می گردد

بازاری: محققان كشور دستگاهی را برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات كشاورزی عرضه كردند كه می تواند با پرتاب هوای سرد اطراف محصولات كشاورزی به بالای سطح وارونگی، مانع از سرمازدگی محصولات كشاورزی شود.مهندس یدالله نصرالهی، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، سرمازدگی را یكی از عوامل موثر در كاهش سطح عملكرد باغات و محصولات كشاورزی دانست و اظهار داشت: برای كاهش خسارات ناشی از سرمازدگی دستگاه های مختلفی طراحی شده است كه از آن جمله می توان به ماشین های مولد باد اشاره نمود.

وی با اشاره به اینكه این دستگاه تنها در زمین های صاف و مسطح قابل بهره برداری است، خاطرنشان كرد: به منظور رفع این چالش مبادرت به طراحی و ساخت دستگاهی با عنوان "چاهك معكوس" كردیم.

نصراللهی با اشاره به نحوه عملكرد دستگاه در برابر سرما، تصریح كرد: این دستگاه در مركز باغ نصب می گردد و با عملكرد خود می تواند شعاع خاصی از باغات را در پوشش محافظتی خود در برابر سرما قرار دهد.

مجری طرح در این باره توضیح داد: در شب هنگام و آغاز سرما، هوا در حالت سكون و آرامش است و زمانی كه دمای هوا به آستانه دمای بحرانی برسد، دستگاه به صورت كاملا اتومات آغاز به كار می كند.

وی افزود: در این وضعیت این دستگاه هوای سرد ساكن سطح زمین در مجاورت درختان باغ و محصولات زراعی را مكش و این هوای سرد را به سمت بالای لایه وارونگی پرتاب می كند.

به گفته وی این امر باعث برگرداندن هوای گرم لایه بالای وارونگی به سطح زمین خواهد شد.

نصراللهی با تاكید بر اینكه با ادامه این مكانیزم دمای كل محدوده چندین درجه افزایش خواهد یافت، افزود: این عملیات تا آستانه طلوع خورشید و تا زمانی كه اوج سرما وجود دارد، ادامه خواهد داشت.

مجری طرح با اشاره به اینكه این دستگاه مانع كاهش دمای باغ و یخ زدگی می شود، خاطرنشان كرد: این دستگاه در دو قالب هوشمند و دستی طراحی و تولید شده، ضمن آنكه این دستگاه در باغات ناهموار، شیب دار تپه ای و دره ای قابل نصب است.
1397/07/05
18:35:21
5.0 / 5
4973
تگهای خبر: تولید , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا