، مطالبات اصناف، تجار، تولیدكنندگان و كارشناسان از وزیر جدید صمت،

اولویت كاری وزیر صمت باز كردن بندهای داخلی از پای صادرات باشد

اولویت كاری وزیر صمت باز كردن بندهای داخلی از پای صادرات باشد

بازاری: به قول رییس كمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران، مهمترین اولویت كاری وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت (صمت)، برداشتن پیمان سپاری های ارزی از صادرات و همینطور استفاده از نظرات بخش خصوصی بعنوان سربازان اقتصادی می باشد.عدنان موسی پور در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: در جلسه ای كه چند روز پیش بخش خصوصی با وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت داشت درخواست های بخش خصوصی از وزیر جدید صمت عنوان شد. این جلسه دارای چند نكته پرارزش همچون این بود كه وی (رحمانی) در نخستین روز كاری خود از بخش خصوصی دعوت كرده و به مهم ترین دغدغه حوزه صادرات كه بحث پیمان سپاری های ارزی است، پرداخته و آنرا مورد پیگیری قرار داد.

وی اضافه كرد: نكته بسیار مهم دیگر كه سبب شده امیدوارانه به عملكرد وزیر جدید صمت نگاه شود این است كه در این جلسه ایشان بیشتر شنونده بود تا صحبت كننده. برخلاف این كه طی این سال ها بیشتر دیده ایم مسئولان و وزرا بیشتر می خواستند صحبت كننده باشند اما رحمانی در این جلسه خواهان دریافت نظر بخش خصوصی بخصوص در مورد پیمان سپاری های ارزی بود.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار نمود: رئیس اتاق بازرگانی ایران در این جلسه هم تصریح كرد كه اكنون زمانی است كه بایستی بخش خصوصی و دولتی یكدیگر را درك كنند و محور صحبت ها بیشتر برپایه نزدیكی روابط بخش خصوصی و دولتی باشد. همینطور جلسات اینچنینی و مشورتی ادامه دار باشد و پیش از صدور هرگونه بخشنامه و ابلاغیه، مشورت ها صورت گیرد تا نخواهیم پس از بروز مشكلات و برای اصلاح این بخشنامه ها جلسه گذاشته شود.

به سربازان اقتصادی خود اعتماد كرده و میدان دهیم؛ ضرر نمی كنیم

موسی پور با تاكید بر این كه هم اكنون در یك جنگ اقتصادی به سر می بریم، خاطرنشان كرد: واقعیت این است كه تحریم ها را باید قبول نماییم. به همین روی در این جلسه از وزیر جدید صمت سوال كردیم كه شما بعنوان فرمانده این جنگ زمانی كه سرباز خویش را جلو می فرستید و بنا به دلایلی عرصه بر سربازان تنگ می شود، آیا آزادی عمل بیشتری به سرباز می دهید تا بتواند از خلاقیت خود بهره برده و تحریم ها را دور بزند یا بیشتر محدودش می كنید؟ كه ایشان با صدای بلند اعلام نمود كه آزادی بیشتری به سرباز می دهد.

رییس كمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان كرد: زمانی كار دچار مشكل می گردد كه فرمانده اعتماد خویش را به سرباز از دست بدهد. اگر ما سربازان اقتصادی هستیم، شما بعنوان فرمانده و دولت باید به ما اعتماد كنید نه این كه قوانینی بر مبنای بی اعتمادی وضع كنید.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: اگر پیمان سپاری ارزی ادامه دار باشد، چند اتفاق در آینده نزدیك خواهد افتاد. همچون این كه احتمال جایگزینی كشورهایی همچون تركیه و عربستان در بازاری مثل عراق وجود دارد ضمن این كه علائمش هم در حال بروز است چون كه آن ها (تركیه و عربستان) به شدت در حال تقویت تجار و صنایع خود هستند و امتیازهای بسیار ویژه ای برای حضور در بازار عراق و كشورهای مشابه قرار می دهند. اما در طرف دیگر ما می بینیم كه صادركنندگان بنام و برندها در ایران از فعالیت كناره گیری كرده و حتی صادرات خویش را از ترس عواقبی كه پیمان سپاری ارزی برایشان به وجود می آورد، انجام نمی دهند. همینطور در قطر و كویت هم كشوری مثل پاكستان همچون رقبای ما بشمار می رود.

زنجیر داخلی را از پای صادركننده بگشایید

موسی پور با تاكید بر این كه اگر محدودیت خارجی برای كشور وجود دارد، پس باید محدودیت ها در داخل برداشته شود. اظهار نمود: لازم است عكس العمل روانی ضد دور دوم تحریم ها داشته باشیم و همزمان با ۱۳ آبان یا پیش از آن تمام محدودیت ها از پای صادركنندگان و فعالان اقتصادی باز شود تا آنها بتوانند به دل تحریم ها زده و ترسی از دور جدید تحریم ها نداشته باشند.

وی اضافه كرد: در حوزه صادرات كاملا درست است كه خیلی از محدودیت های خارجی صادركنندگان را اذیت می كند، اما این تحریم ها، تحریم هایی نیستند كه شكسته نشود یا دور زده نشود یا راه های ورود اكسیژن به اقتصاد ایران را تنگ كنند؛ بنابراین خواهان این مهم هستیم كه با آغاز تحریم ها، تمام محدودیت های بخشنامه ای ضد صادرات و تولید لغو شود.

موسی پور تصریح كرد كه نباید گمان كرد كه ارز حاصل از صادرات برگردانده نمی گردد چون كه اگر قرار بود برگشت داده نشود، چطور صادرات ما در سنوات گذشته به ۵۰ میلیارد رسیده است. اگر عده ای برخلاف منافع ملی عمل كرده اند، نباید كل جامعه صادراتی را با محدودیتی همچون پیمان سپاری ارزی تهدید كرد. هم اكنون برخلاف سایر كشورها مكانیزم تشویق در حوزه صادرات به مكانیزم تهدید تبدیل گشته است.

رییس كمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این كه وزیر جدید صمت، طی این جلسه اعلام نموده كه نظرات بخش خصوصی را قبول كرده است، اظهار داشت: وی تصمیم دارد در دفتر كار خود اتاقی را برای بخش خصوصی (اتاق بازرگانی ایران) برای تعامل و همكاری بیشتر در نظر بگیرد.

به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، چندی قبل رضا رحمانی در جریان بررسی صلاحیت وزرای صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی و تعاون، كار و رفاه اجتماعی، با كسب ۲۰۳ رای موافق از مجموع ۲۶۵ رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعنوان وزیر جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انتخاب گردید.
1397/08/11
23:34:49
5.0 / 5
5223
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا