طرح ساماندهی خودرو بزودی در دستور كار مجلس قرار می گیرد

طرح ساماندهی خودرو بزودی در دستور كار مجلس قرار می گیرد

به گزارش بازاری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه طرح ساماندهی بازار خودرو در نوبت بررسی در جلسه علنی است در عین حال اظهار داشت كه این طرح در كمیسیون صنایع تغییرات زیادی كرده و از هدف اصلی خود دور شده است.


بهرام پارسایی در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: یك فوریت طرح ساماندهی بازار خودرو دوم اردیبهشت ماه سال جاری تصویب گردید و باید قاعدتا ۴۵ روز بعد در صحن علنی مجلس مطرح می شد اما در روز اول مهرماه با فشار و پیگیری ما این طرح از كمیسیون صنایع به صحن مجلس آمد و از سوی كمیسیون پیشنهاد مسكوت ماندن آن عنوان شد كه نمایندگان به آن رای ندادند، و مصوب شد ظرف یك ماه نتیجه گزارش كمیسیون به صحن عرضه شود كه نهایتاً هفته گذشته در دستور كار صحن علنی مجلس قرار گرفت اما نوبت به بررسی آن نرسید كه امیدواریم هفته آینده مطرح شود.
وی با اشاره به اینكه این طرح در كمیسیون صنایع تغییرات زیادی كرده و از هدف اصلی خود دور شده، اضافه كرد: طرح ساماندهی بازار خودرو با نظر كارشناسان صاحبنظران و مركز پژوهشها و تعدادی از همكاران تهیه شده و هدف آن ساماندهی بازار خودرو بوده است. من معتقدم اگر بررسی این طرح طبق روال قانونی انجام می شد شاید جلوی مشكلات امروزی بازار خودرو هم گرفته می شد.
سخنگوی كمیسیون اصل نود مجلس افزود: هدف این طرح تولید فضای رقابتی و پیشرفت در صنعت خودرو و كاهش آلایندگی وخسارات ناشئ از تردد خودرهای بی كیفیت است. در شرایط فعلی هیچ منطقی بر قیمت گذاری خودرو حاكم نیست در حالیكه در این طرح خودروسازان موظف می شوند قیمت تمام شده را به مراجع ذیربط مثل شورای رقابت اعلام كنند. ما معتقدیم اگر فضای رقابتی وجود داشت حتی كاهش قیمت هم اتفاق می افتد ولی چون فضای رقابتی نیست قیمت ها رو به افزایش است و اگر نظارت هم نباشد خودروی بی كیفیت به هر قیمتی وارد بازار می گردد.
پارسایی با تاكید بر اینكه قیمت گذاری خودرو باید به صورت مستند صورت گیرد، افزود: پاسخگویی خودروسازها در قبال حوادث رانندگی و ایمن بودن آنها همچون موارد دیگری است كه در این طرح پیش بینی شده است. بعنوان نمونه در دوره ای شاهد بودیم صدها خودروی ۴۰۵ به دلیل آتش سوزی گرفتار سانحه شده و تعداد زیادی از هم وطنانمان در آتش سوختند ولی كسی پاسخگو نبود. امیدواریم با تصویب طرح اولیه و تغییر در پیشنهاد كمیسیون صنایع وضعیت بازار خودرو هم سامان پیدا كند.1397/09/21
15:10:00
5.0 / 5
4532
تگهای خبر: بازار , تولید , خودرو , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا