گزارش بازاری به نقل از مهر؛

وضعیت صادرات به كشورهای حاشیه خلیج فارس، رشد۵۷درصدی صادرات به عمان

وضعیت صادرات به كشورهای حاشیه خلیج فارس، رشد۵۷درصدی صادرات به عمان

بازاری: بررسی وضعیت صادرات غیرنفتی ایران به كشورهای حاشیه خلیج فارس در هشت ماهه ابتدای امسال نشان می دهد، در مجموع ۶ میلیارد و ۵۰ میلیون دلار كالا به این كشورها صادر گردیده است.به گزارش بازاری به نقل از مهر، طی هشت ماهه سال جاری میزان صادرات ایران به مجموع كشورهای حاشیه خلیج فارس یعنی عمان، امارات، قطر، بحرین و كویت ۶ میلیارد و ۵۰ میلیون دلار بوده است در حالیكه در مدت مشابه پارسال این رقم در حدود ۴ میلیارد و ۷۰۱ میلیون دلار بود كه البته در این بین سهم امارات متحده عربی قابل قیاس با كشورهای دیگر نیست.
صادرات ۵ میلیارد دلار كالا به امارات
بر اساس تازه ترین آمار گمرك از تجارت خارجی هشت ماهه نخست سال جاری، ایران در هشت ماهه سال جاری ۱۱ میلیون و ۶۲ هزار تن كالا به ارزش ۵ میلیارد و ۹۲ میلیون دلار به امارات متحده عربی صادرات داشته است.
صادرات انجام شده به امارات از لحاظ وزنی ۱۴.۷۰ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۶.۱۷ درصد از كل صادرات ایران در این مدت را شامل میگردد و امارات را در رتبه سوم مقصد كالاهای صادراتی ایران قرار داده است.
صادرات ایران به امارات در هشت ماهه نخست پارسال ۱۱ میلیون و ۷۲۸ هزار تن كالا به ارزش ۴ میلیارد و ۳۸ میلیون دلار بود كه از لحاظ وزنی ۱۴.۷۸ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۴.۴۹ درصد از كل صادرات ایران را شامل می شد.
بنابراین میزان صادرات ایران به امارات در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی ۵.۶۸ درصد كاهش و از لحاظ ارزشی ۲۶.۰۸ درصد افزایش داشته است.
رشد ۵۷ درصدی صادرات به عمان
همچنین یك میلیون و ۵۶۸ هزار تن كالا به ارزش ۵۸۴ میلیون و ۴۶۶ هزار دلار از ایران به عمان صادر گردیده است كه رشد چشمگیری را نسبت به مدت مشابه پارسال نشان داده است.
صادرات انجام شده به عمان از لحاظ وزنی ۲.۰۸ درصد و از لحاظ ارزش ۱.۸۶ درصد از كل ارزش صادرات ایران در این مدت را شامل میگردد و از این حیث كشور عمان در بین كشورهای دریافت كننده كالا از ایران در رتبه ۹ قرار می گیرد.
این در حالی است كه در هشت ماهه نخست پارسال یك میلیون و ۲۹۸ هزار تن كالا از ایران به عمان صادر شده بود كه ارزش آن ۳۷۲ میلیون دلار بوده است كه از لحاظ وزنی ۱.۶۴ درصد و از لحاظ ارزش ۱.۳۳ درصد از كل صادرات انجام شده در مدت مذكور بود.
به این ترتیب مقایسه میزان صادرات به عمان در هشت ماهه سال جاری با مدت مشابه پارسال از آن حكایت می كند كه صادرات به این كشور از لحاظ وزنی ۲۰.۸۱ درصد و از لحاظ ارزش ۵۷.۱۱ درصد افزایش یافته است.
۱۸۴ میلیون دلار كالا به كویت صادر شد
ایران در هشت ماه ابتدای امسال ۲ میلیون و ۳۶۱ هزار تن كالا به ارزش ۱۸۴ میلیون و ۶۴۶ هزار دلار به كویت صادرات داشته است.
صادرات انجام شده به كویت از لحاظ وزنی ۳.۱۴ درصد و از لحاظ ارزشی ۰.۵۹ درصد از كل صادرات ایران در این مدت را شامل میگردد و كویت را در رتبه ۲۰ مقصد كالاهای صادراتی ایران قرار داده است.
صادرات ایران به كویت در هشت ماهه نخست پارسال یك میلیون و ۶۷۸ هزار تن كالا به ارزش ۱۴۴ میلیون و ۶۷۰ هزار دلار بوده كه از لحاظ وزنی ۲.۱۲ درصد و از لحاظ ارزشی ۰.۵۲ درصد از صادرات كل ایران را شامل می شد.
بنابراین میزان صادرات ایران به كویت در هشت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی ۴۰.۶۹ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۷.۶۳ درصد افزایش داشته است.
افزایش ۳۰ درصدی صادرات به قطر
در هشت ماه ابتدای امسال ۹۲۲ هزار و ۹۸۷ تن كالا به ارزش ۱۸۰ میلیون و ۶۲۸ هزار دلار از ایران به قطر صادر گردیده است كه از لحاظ وزنی ۱.۲۳ درصد و از لحاظ ارزش ۰.۵۷ درصد از كل ارزش صادرات ایران را شامل میگردد و از این حیث كشور قطر در بین كشورهای دریافت كننده كالا از ایران در رتبه ۲۱ قرار می گیرد.
این در حالی است كه در هشت ماهه نخست پارسال یك میلیون و ۱۵۸ هزار تن كالا از ایران به قطر صادر شده بود كه ارزش آن ۱۳۹ میلیون و ۳۹۳ هزار دلار بوده است كه از لحاظ وزنی ۱.۴۶ درصد و از لحاظ ارزش ۰.۵۰ درصد از كل صادرات انجام شده در مدت مذكور بود.
به این ترتیب مقایسه میزان صادرات به قطر در هشت ماهه سال جاری با مدت مشابه پارسال از آن حكایت می كند كه صادرات به این كشور از لحاظ وزنی ۲۰.۳۳ درصد كاهش اما از لحاظ ارزش ۲۹.۵۸ درصد افزایش یافته است.
صادرات به بحرین ۲۰ درصد رشد كرد
همچنین ایران در هشت ماه ابتدای سال جاری ۴ هزار و ۴۹۷ تن كالا به ارزش ۸ میلیون و ۳۳۱ هزار دلار به بحرین صادرات داشته است كه از لحاظ وزنی ۰.۰۱ درصد و از لحاظ ارزشی ۰.۰۳ درصد از كل صادرات ایران در این مدت را شامل میگردد و بحرین را در رتبه ۶۶ مقصد كالاهای صادراتی ایران قرار داده است.
صادرات ایران به بحرین در هشت ماهه نخست پارسال ۴ هزار و ۶۴۳ تن كالا به ارزش ۶ میلیون و ۹۴۱ هزار دلار بوده كه از لحاظ وزنی ۰.۰۱ درصد و از لحاظ ارزشی ۰.۰۲ درصد از صادرات كل ایران را شامل می شد.
بنابراین میزان صادرات ایران به بحرین در هشت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی ۳.۱۳ درصد كاهش و از لحاظ ارزشی ۲۰.۰۲ درصد افزایش داشته است.

1397/09/24
18:54:08
5.0 / 5
4261
تگهای خبر: آمار , دلار , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا