همه راه ها به دریاچه ارومیه ختم میگردد

همه راه ها به دریاچه ارومیه ختم میگردد

بازاری: نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دریاچه ارومیه حیات و ممات آذربایجان غربی است و زندگی مردم شمال غرب كشور به احیای مجدد این دریاچه وابسته است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، هادی بهادری در آیین تودیع و معارفه رئیس جهادكشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینكه همت، برنامه ریزی و اعتبار سه عامل اصلی در عملیاتی شدن برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه است، تصریح كرد: مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ۵ میلیارد متر مكعب باید به ۳ میلیارد مترمكعب برسد و این بجز صرفه جویی و توجه به كشت جایگزین امكان پذیر نیست.
نماینده ارومیه در مجلس اشاره كرد: پیشگیری از توسعه بی رویه مزارع به باغات، استفاده از نهال های كم مصرف همچون راه های صرفه جویی در مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه است.
وی با تاكید بر اینكه باید درآمد سرانه و راندمان آب در بخش كشاورزی افزایش یابد اشاره كرد: توسعه بخش كشاورزی زمینه ساز توسعه اقتصادی استان و در نتیجه منجر به اشتغال پایدار خواهد شد.
كشاورزی سنتی آذربایجان غربی صنعتی شود
نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی باز با تاكید بر اینكه باید به تولید ملی توجه جدی شود، افزود: تولید ملی خط قرمز ما بوده و باید به توسعه و رونق تولید ملی توجه جدی شود.
وی اشاره كرد: باید با مدیریت صحیح و برای حفظ آب، كشاورزی استان را از سنتی به صنعتی تبدیل نماییم. آذربایجان غربی در تولید محصولات سیب، عسل و چغندر رتبه اول كشوری را داراست بدین سبب باید برای خودكفایی در تولید سایر محصولات و همین طور در توسعه صنایع تبدیلی و تكمیلی استان، بخش خصوصی، انجمن ها و تعاونی ها با وجود مشكلات اقتصادی پای كار بیایند.
قاضی پور افزود: برای افزایش بهره وری و صرفه جویی در مصرف آب باید كشت گلخانه ای را توسعه دهیم.
سرمایه گذاران را باید به سمت صنایع تبدیلی و تكمیلی سوق داد
جوادی، معاون توسعه مدیریت ومنابع وزارت جهاد كشاورزی باز با تاكید بر اینكه در شرایط فعلی توجه به بخش كشاورزی بیشتر از گذشته ضروری می باشد، اشاره كرد: كشاورزی یكی از اساسی ترین محورهای توسعه كشور بوده و در شرایط فعلی توجه به بخش كشاورزی بیشتر از گذشته لازم است.
وی با تاكید بر اینكه آذربایجان غربی با تولید بیشتر از ۶ درصد از تولیدات كشاورزی، قطب كشاورزی در كشور است اشاره كرد: احیای مجدد دریاچه ارومیه و افزایش تولیدات با كیفیت از وظایف اصلی جهاد كشاورزی است.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد كشاورزی با تاكید بر اینكه توسعه سردخانه ها نیازمند مشاركت بخش خصوصی است، اظهار نمود: تا اختتام سال۹۶ طرفیت سردخانه های آذربایجان غربی ۹۸۵ هزارتن بود كه با عنایت به تولیدات كشاورزی استان نیاز به سردخانه های مجهز و صنایع تبدیلی و تكمیلی بیشتر احساس میگردد.
جوادی اشاره كرد: برای افزایش زنجیره تولید باید روی فرآوری و صنایع تبدیلی و تكمیلی بیشتر از پیش تمركز كرده و با مدیریت صحیح سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در این بخش ترغیب كرد.
وی ادامه داد: در دولت های یازدهم و دوازدهم بیشتر از ۶۱ هزار و ۷۰۵ هكتار از زمین های كشاورزی استان برای كنترل آب های داخلی به آبیاری نوین مجهز شده اند.
رضا حسینی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی باز اظهار داشت: باید به سمت كشت جایگزین متناسب با اقلیم حركت كرد. آذربایجان غربی با جایگاه اصلی خود در بخش اشتغال و درآمد فاصله دارد بدین سبب نیازمند كار و برنامه ریزی برای رسیدن به جایگاه اصلی خود است.
وی با تاكید بر اینكه كشاورزی نقش مهمی در كار آفرینی و رفاه مردم دارد، اشاره كرد: سازمان جهاد كشاورزی نهادی كلیدی و مبنای خدمات سایر بخش ها در آذربایجان غربی است كه سهم زیادی در توسعه اقتصادی استان دارد.
معاون اقتصادی استاندار آذربایجان غربی اشاره كرد: یك چهارم نهاده های دامی كشور از راه این استان مدیدیت میگردد و این یك ظرفیت خوب برای استان در همه بخش های كشاورزی است.
وی درباب شایعه پراكنی های اخیر در فضای مجازی مقابل توسعه اقتصادی استان اظهار نمود: با وجود تحریم ها آذربایجان غربی درباب جذب سرمایه گذار خارجی رتبه سوم كشوری را به خود مختص كرده است. سهم بخش كشاورزی در حوزه اشتغال، درآمد و صنعت نوین مهم و اساسی است. باید با رفتن به سمت كشت و برداشت نوین، كشت بافت های جدید متناسب با اقلیم های جدید زنجیره واحد در نظام ارتقای كسب و كار استان در بخش كشاورزی احداث شود.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، طی مراسمی از زحمت های اسمعیل كریم زاده رییس پیشین جهاد كشاورزی آذربایجان غربی تقدیر و جلیلی بعنوان رییس جدید سازمان جهاد كشاورزی استان ارائه شد.1397/10/23
13:35:49
5.0 / 5
4437
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا