اتاق بازرگانی تهران در گزارشی پیش بینی كرد

احتمال ركود اقتصادی در سال ۹۸

احتمال ركود اقتصادی در سال ۹۸

بازاری: جدیدترین بررسی های اقتصادی صورت گرفته از طرف اتاق بازرگانی تهران نشان داده است كه اقتصاد ایران روند دور شدن خود از شاخص های رشد را در سال پیش رو باز ادامه خواهد داد.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، برمبنای ارزیابی های صورت گرفته با عنایت به بررسی متغیرهای موجود در حوزه تولید ناخالص داخلی احیانا ایران در سالی كه پیش رو خواهد بود، همچنان فاصله اش را با روند رشد سال ۱۳۹۰ ادامه می دهد و احیانا شاخص های تولید در هر سه حوزه اصلی منفی باقی می ماند.

بر اساس برآوردهای بین المللی صورت گرفته، اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ در حوزه تولید ناخالص داخلی نسبت به سال پیش از آن كاهش ۳.۶ درصدی را تجربه خواهدنمود.

اگر این پیش بینی ها به وقوع بپیوندد، این سومین باری است كه اقتصاد ایران در سال های سپس پیروزی انقلاب اسلامی دو سال پی در پی گرفتار ركود می شود. قبل از این، این تجربه از سال های ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۵ و ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ رخ داده بود.

بررسی ها نشان داده است كه اگر اقتصاد ایران می توانست روندی را كه از سال ۱۳۹۰ آغاز نموده بود ادامه دهد، امروز شاخص تولید ناخالص داخلی كشور به رقمی بسیار بالاتر می رسید.

همچنین پیش بینی ها نشان داده است كه سپس عبور از این سال، اقتصاد ایران در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ احیانا روند رشد مثبت به خود می گیرد؛ هر چند هنوز در قیاس با تعداد زیادی از كشورها در حوزه رشد اقتصادی شرایط قابل دفاعی ندارد. برای مثال در سال ۲۰۱۹ كه احیانا اقتصاد ایران به رشد منفی ۳.۶ خواهد رسید، اقتصاد عراق رشد ۶.۲ درصدی را تجربه خواهدنمود.

در حوزه تولیدات كشاورزی در تابستان سال ۱۳۹۷ میزان تولید در قیاس با تابستان پارینه ۴.۱ درصد كاهش یافته همین طور در بهار و تابستان امسال برای دو فصل پی در پی تولیدات كشاورزی ایران روند كاهشی به خود گرفته اند كه با عنایت به كاهش میزان كل تولید در قیاس با سال ۱۳۹۶ این مساله نشان دهنده تشدید ركود در بخش كشاورزی است.

در حوزه صنعت باز از شروع سال ۱۳۹۵ تا انتهای سال ۱۳۹۷ شاخص تولید فصلی تنها در دو فصل مثبت بوده كه بالاترین رقم به زمستان سال ۱۳۹۶ باز می گردد. امسال باز صنعت مانند كشاورزی در دو فصل بهار و تابستان با كاهش تولید مواجه شده و به نظر می آید ركود در این حوزه تشدید شده است.

در حوزه معدن باز مقدار تولید فصلی از تابستان ۱۳۹۵ تا تابستان سال ۱۳۹۷ نسبت به مقدار پایه سال ۱۳۹۰ كاهش نشان می دهد، همین طور در حوزه مقدار تولید هر چند برخی فصول افزایش میزان را نشان می دهد، اما به نظر می آید با عنایت به این كه بالاترین آمار در پاییز سال ۱۳۹۶ به ثبت رسیده است در این بخش باز تولیدات نسبت به هدف گذاری های ابتدایی رشد قابل توجهی را پشت سر نخواهند گذاشت.

متن كامل گزارش اتاق را اینجا بخوانید.
1397/11/02
14:26:41
5.0 / 5
4346
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا