جدیدترین آمار نقدینگی اعلام شد

افزایش ۴۳ درصدی پول در یكسال!

افزایش ۴۳ درصدی پول در یكسال!

بازاری: حجم نقدینگی در آبان ماه سال جاری در حالی به بیشتر از ۱، ۷۲۵ هزار میلیارد تومان رسید كه میزان پول در این ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر از ۴۳ درصد افزایش داشته است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، بانك مركزی تازه ترین آمار بخش پولی و بانكی كشور در آبان ماه سال جاری را منتشر نموده كه بر این اساس، میزان كل نقدینگی نظام بانكی در این ماه به بیشتر از ۱، ۷۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده كه نسبت به اسفندماه سال قبل ۱۲.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۱.۱ درصد افزایش داشته است.
میزان نقدینگی در آبان ماه سال قبل ۱، ۴۲۴ هزار میلیارد تومان بوده و این در شرایطی است كه رشد نقدینگی در این ماه نسبت به آبان ماه سال ۱۳۹۵، برابر ۲۲.۶ درصد بوده است و مقایسه این آمار از آن حكایت می كند كه شتاب رشد نقدینگی امسال نسبت به سال قبل كمتر بوده است.
بر طبق این گزارش، نقدینگی از دو بخش پول و شبه پول تشكیل شده كه نقدینگی پولی در آبان ماه سال جاری بیشتر از ۲۴۴ هزار میلیارد تومان و در بخش شبه پول بیشتر از ۱، ۴۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

رشد پول شتاب بیشتر گرفت؛ رشد شبه پول شتاب كمتر
میزان رشد پول در آبان ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۳.۴ درصد رشد داشته است؛ بطوریكه میزان پول در آبان ماه سال قبل بیشتر از ۱۷۰ هزار میلیارد تومان بوده و در آبان ماه سال جاری به بیشتر از ۲۴۴ هزار میلیارد تومان رسیده و این در شرایطی است كه رشد پول در آبان ماه سال ۱۳۹۶ نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن تنها ۱۳.۹ درصد بوده است.
اما در بخش شبه پول، رشد نقدینگی نسبت به سال قبل ۱۵ درصد گزارش شده است، اما در آبان ماه سال قبل نسبت به سال قبل از آن، حدود ۲۴ درصد رشد داشته است.
به این ترتیب، آمار منتشره از آن حكایت می كند كه میزان رشد پول امسال نسبت به سال قبل شتاب بیشتری گرفته اما آمار نقدینگی در بخش شبه پول شتاب كمتری نسبت به ماه مشابه سال قبل داشته است.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، پول شامل انواع اسكناس، مسكوك و سپرده های دیداری كه به صورت چك قابل است، می شود و شبه پول را سپرده های غیر دیداری همچون سپرده های سرمایه گذاری كوتاه مدت و بلندمدت و حساب های پس انداز، اوراق قرضه و اسناد خزانه و به عبارتی دیگر كلیه اوراقی كه برای نقد شدن آن به گذشت زمان قانونی نیاز است، می سازند.1397/11/17
16:54:51
5.0 / 5
4304
تگهای خبر: آمار , بانك , بانك مركزی , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا