حداكثر زمان در هر كشور برای خرید ماشین با حداقل حقوق

حداكثر زمان در هر كشور برای خرید ماشین با حداقل حقوق

به گزارش بازاری این روزها قیمت پراید، پرفروش ترین خودروی ایرانی در بازار، چیزی حدود ۴۰ میلیون تومان است؛ عددی كه امسال رشد قابل توجهی داشته و این رشد، انتقاد خیلی از مردم را هم به دنبال داشته است. باآنكه مدیران شركت های خودروسازی در ایران، همواره از پایین بودن قیمت خودرو گله دارند و خواهان افزایش آن هستند اما تردیدی نیست كه قیمت خودرو برای خیلی از مردم، بیشتر از توانایی شان است.حداقل حقوق و مزایا در سال ۹۷ برای فردی مجرد بنا بر تصویب وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، برابر با یك میلیون و ۲۶۱ هزار و ۲۶۹ تومان است كه نسبت به سال ۹۶، افزایشی ۳۰ درصدی داشته است. حال اگر فرض نماییم كه فرد مجردی با پایه حقوق وزارت كار استخدام شده و قصد خرید خودرو با استفاده از حقوق ماهانه اش را دارد و در این مدت از حقوقش، هیچ مقداری را صرف امور جاری مانند خوراك و مسكن نكند، حدود ۳۲ ماه طول می كشد تا بتواند پول خرید یك پراید را جمع آوری كند! این مورد را هم در نظر بگیرید كه خط فقر برای یك خانواده چهار نفره ساكن تهران در تابستان ۹۷، دو میلیون و ۷۲۸ هزار تومان بوده است. به بیان دیگر، به احتمال قریب به یقین، در شهری مانند تهران، آن پایه حقوق وزارت كار به تنهایی كفاف یك زندگی عادی را هم نمی دهد؛ چه برسد به آنكه آنرا دست نخورده به مدت سه سال جمع نماییم تا بتوانیم با آن پراید بخریم!

البته همین نكته كه پرفروش ترین خودروی ایرانی - برخلاف خیلی از كشورها - هم زمان ارزان ترین خودرو در این كشور هم هست، گواهی است بر این نكته كه قیمت خودرو در ایران، بیشتر از توان مالی قشر عظیمی از مردم است.

حال بد نیست نگاهی بیندازیم به همین آمار در كشورهای دیگر. جدول زیر، مقایسه ای است از حداقل حقوق مصوب در ۱۸ كشور كه برحسب دلار (به صورت اسمی) آورده شده و متأثر از نرخ دلار در كشور مورد نظر است. بدیهی است كه قدرت خرید یك دلار در هر كشور با كشور دیگر متفاوت می باشد ازاین رو در مقایسه هایی كه بر حسب خرید صورت گرفته، شاخصی به نام «شاخص هزینه زندگی» لحاظ شده كه به شكلی این اثر را خنثی كند.

در محاسبه اعداد، ساعت كاری در هر ماه برابر با ۱۷۶ ساعت لحاظ شده است. باآنكه در بعضی كشورها این عدد متفاوت می باشد اما میزان این تفاوت، تعیین كننده نیست.

جدول حداقل حقوق در ۱۸ كشور جهان
حداقل حقوق اسمی (دلار) منطقه كشور ۱۲۷۶ آمریكای شمالی ایالات متحده آمریكا ۱۷۹۵ آمریكای شمالی كانادا ۳۱۳ آمریكای جنوبی برزیل ۶۲۵ آمریكای جنوبی آرژانتین ۱۹۶۱ اروپا فرانسه ۱۸۲۳ اروپا آلمان ۱۷۶۷ اروپا بریتانیا ۲۸۱۶ اروپا دانمارك ۳۵۵۲ اروپا
سوییس
۱۹۴ آسیا روسیه ۱۵۰ آسیا چین ۱۳۰۱ آسیا كره جنوبی ۱۱۹۳ آسیا ژاپن ۵۵ آسیا هند ۲۵۶۳ اقیانوسیه استرالیا ۶۷۸ خاورمیانه عربستان سعودی ۱۷۳ آفریقا آفریقای جنوبی ۶۸ آفریقا مصر
در هریك از این كشورها، پرفروش ترین خودرو با دیگر كشورها متفاوت می باشد. اگر همان شرایط مفروض در مسئله بالا را برای این كشورها فرض نماییم (حداقل حقوق مصوب به صورت دست نخورده) چند ماه طول می كشد تا مردم هریك از این كشورها موفق به خرید خودروی محبوب كشورشان شوند؟ برای این محاسبه، ابتدا خودروی محبوب در هر كشور و سپس قیمت خودرو در كشور مربوطه (به دلار) را استخراج و سپس قیمت آنها را به حداقل حقوق ماهیانه تقسیم می نماییم. جدول زیر، نتیجه این محاسبات است:

جدول مقایسه زمان لازم برای خرید خودروی پرفروش در هر كشور با استفاده از حداقل حقوق همان كشور
زمان حدودی (ماه) قیمت حدودی خودرو (دلار) پرفروش ترین خودرو كشور ۱۹ ۲۴۰۰۰ هوندا آكورد ایالات متحده آمریكا
۱۶
۲۸۰۰۰ تویوتا رَوفور كانادا ۵۷ ۱۸۰۰۰ فیات پالیو برزیل ۴۸ ۳۰۰۰۰ تویوتا هایلوكس آرژانتین ۱۰ ۱۹۰۰۰ رنو سلیو فرانسه ۱۴ ۲۵۰۰۰ فولكس واگن گلف آلمان ۱۰ ۱۷۰۰۰ فورد فیِستا بریتانیا ۵ ۱۴۰۰۰ تویوتا آیگو دانمارك ۶ ۲۱۰۰۰ اسكودا اوكتاویا سوییس ۳۱ ۶۰۰۰ لادا پریورا روسیه ۶۰ ۹۰۰۰ وولینگ هونگ گوانگ چین ۱۴ ۱۸۰۰۰ هیوندا آوانته كره جنوبی
۷
۸۰۰۰ تویوتا پریوس ژاپن ۷۳ ۴۰۰۰ ماروتی آلتو ۸۰۰ هند ۸ ۲۱۰۰۰ تویوتا هایلوكس استرالیا ۴۴ ۳۰۰۰۰ تویوتا كمری عربستان سعودی ۹۲ ۱۶۰۰۰ فولكس واگن پولو آفریقای جنوبی ۲۲۰ ۱۵۰۰۰ هیوندای اكسنت مصر
البته دقت به این نكته ضروری می باشد كه باآنكه در كشوری مثل آرژانتین ۴۸ ماه طول می كشد تا كارگری با حداقل حقوق و بدون دست زدن به آن حقوق به پرفروش ترین خودروی این كشور برسد اما بعد از ۴۸ ماه، یك تویوتای هایلوكس نصیبش می شود؛ نه یك پراید!

بد نیست بدانید پرفروش ترین خودرو در جهان، تویوتا كورولا است كه در این كشورها بین ۷ ماه (استرالیا) تا ۴۱۱ ماه (هند) زمان برای خرید آن با حداقل حقوق لازم است. با اندكی جست وجو به این نتیجه می رسید كه یك تویوتا كورولا در ایران حدود ۳۵۰ میلیون تومان آب می خورد؛ یعنی چیزی حدود ۲۹۱ ماه زمان لازم است تا پول خرید آن با حداقل حقوق یك كارگر به دست بیاید. دلیل بالا بودن این عدد، نرخ دلار در ایران و تعرفه بسیار بالای گمرك خودرو است كه سبب می شود قیمت هر خودرو در ایران، جزو بالاترین قیمت های خودرو در جهان باشد.

البته با اینكه حداقل حقوق، معیار نسبتا مناسبی در طبقات فقیر جامعه محسوب می شود، الزاما نمی تواند دیدِ شفاف و دقیقی نسبت به اكثریت جامعه را به ما بدهد. شاخص های دیگری همچون برابری اقتصادی و هزینه های زندگی، نقش های بسیار مهمی در این زمینه ایفا می كنند. از این رو، محاسبات بالا را با میانگین حقوق در هر یك از این كشورها هم تكرار می كنیم:

جدول مقایسه زمان لازم برای خرید خودروی پرفروش در هركشور، با استفاده از متوسط حقوق همان كشور
زمان حدودی (ماه) میانگین حقوق اسمی (دلار) پرفروش ترین خودرو كشور ۵ ۵۰۴۷ هوندا آكورد ایالات متحده آمریكا ۷ ۴۱۶۹ تویوتا رَوفور
كانادا
۲۵ ۷۱۵ فیات پالیو برزیل ۲۸ ۱۰۸۷ تویوتا هایلوكس آرژانتین ۵ ۳۵۳۴ رنو سلیو فرانسه ۷ ۳۷۰۶ فولكس واگن گلف آلمان ۵ ۳۷۷۳ فورد فیِستا بریتانیا ۳ ۵۴۷۳ تویوتا آیگو دانمارك ۳ ۷۳۴۷ اسكودا اوكتاویا سوییس ۸ ۷۶۹ لادا پریورا روسیه ۱۲ ۷۲۴ وولینگ هونگ گوانگ چین
۷
۲۶۱۶ هیوندا آوانته كره جنوبی ۳ ۳۱۸۶ تویوتا پریوس
ژاپن
۲۶ ۱۵۲ ماروتی آلتو ۸۰۰ هند ۴ ۵۱۳۵ تویوتا هایلوكس استرالیا ۱۸ ۱۶۷۳ تویوتا كمری عربستان سعودی ۳۵ ۴۵۳ فولكس واگن پولو آفریقای جنوبی ۶۰ ۲۵۱ هیوندا اكسنت مصر
در همین مرحله می توانید با مقایسه میانگین حقوق با حداقل حقوق در هر كشور، دیدِ مختصری نسبت به برابری اقتصادی در جامعه كشور هدف پیدا كنید. البته عوامل دیگری هم در این مورد نقش بازی می كنند كه از اهمیت بالایی برخوردار می باشند ولی برای مثال، دو كشور آمریكا و دانمارك را در نظر بگیرید. حداقل حقوق در دانمارك، چیزی حدود دو برابر حداقل حقوق در آمریكاست؛ در حالیكه این دو كشور، میانگین حقوق حدودا برابری دارند. به بیان دیگر، فقرای دانمارك، چندان از متوسط جامعه دور نیستند. این مورد خودش را در ضریب جینی (شاخصی برای ارزیابی شكاف طبقاتی) این دو كشور هم نشان داده است. ضریب جینی برای آمریكا برابر با ۰.۴۲ و برای دانمارك برابر با ۰.۲۹ است. اعداد پایین تر به معنای شكاف طبقاتی كمتر است.

حال اگر هزینه های جاری متوسط زندگی را از حقوق بكاهیم چطور؟ واقعیت این است كه شاخص هزینه زندگی، برای سبد مشخصی از كالا و برای متوسط جامعه محاسبه می شود و این یعنی نمی توان فرض كرد فردی كه حداقل حقوق را می گیرد، با همین هزینه ها زندگی می كند اما اگر چنین فرضی داشته باشیم و به شكلی رفاهی برابر را برای تمام آحاد جامعه فرض نماییم، چند ماه طول می كشد تا در هریك از این كشورها بتوان یك تویوتا كورولا خرید؟ در هفت كشور از كشورهای فوق، هیچگاه نمی توانید! در واقع اصلا دخل و خرجتان با هم جور در نمی آید چون هزینه های زندگی متوسط از حقوق حداقل بیشتر است. اما در بین ۱۱ كشور باقی مانده، استرالیا با ۱۲ ماه، بهترین وضعیت و آرژانتین با ۵۱۰ ماه بدترین وضعیت را دارد. اگر همین شرایط را برای حقوق متوسط هم لحاظ نماییم، كماكان استرالیا در صدر باقی می ماند ولی برزیل با ۲۸۰ ماه جای آرژانتین را در قعر می گیرد.

اگر منصفانه و علمی تر به مسئله نگاه نماییم، نمی توان تنها با استفاده از آمار فوق، مواردی چون رفاه اقتصادی یا رضایت مردم هر كشور را بسنجیم چون كه تعداد عوامل مؤثر در هریك بسیار بیشتر از موارد بالاست. اما می توان به یك نمای كلی از وضعیت در هر كشور و البته در ایران رسید.
منابع:
https: //www.worlddata.info/average-income.php
https: //www.worlddata.info/cost-of-living.php
https: //www.numbeo.com/cost-of-living/country_price_rankings?itemId=۲۰۶1397/11/23
13:10:09
5.0 / 5
4495
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بازار , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا