عضو اتاق بازرگانی ایران:

در تأمین نیازهای مردم راه را اشتباه رفته ایم

در تأمین نیازهای مردم راه را اشتباه رفته ایم

به گزارش بازاری یك عضو اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد در شرایطی كه نه سیاست های دولت در پشتیبانی از اقشار كم درآمد جامعه مشخص است و نه به صورت دقیق تكلیف مدیریت بازارها روشن شده، نمی توان انتظار داشت قیمت ها بر مبنای شرایط واقعی جامعه تعیین شود.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، در طول ماه های گذشته با وجود برنامه ریزی كه از طرف دولت برای مدیریت بازار كالاهای اساسی صورت گرفته همچنان خیلی از این بازارها با افزایش قیمت یا تلاطم های جدی مواجهند.
در چنین شرایطی گزارش هایی كه از گران فروشی و سودجویی برخی افراد حكایت می كند باز مزید بر علت شده تا نگرانی هایی درباره سرنوشت قیمتی این بازارها به وجود آید. بعنوان مثال در هفته های گذشته بالا بردن قیمت شكر و فروش این كالا با نرخی بیشتر از قیمت درج شده و مصوب نشان داد كه همچنان سودجویان به فكر منفعت شخصی خود در بازار كالاهای اساسی هستند.
در این رابطه جمشید عدالتیان شهریاری – اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی ایران – معتقد می باشد مشكلات گسترده ای كه در اقتصاد ایران به وجود آمده، عامل اصلی به وجود آمدن این بی نظمی ها در بازار شده است و تا زمانی كه كوشش برای ایجاد تغییرات ساختاری به جایی نرسد نمی توان انتظار ریشه كن شدن این شرایط را داشت.
وی با اشاره به اینكه شناخت نیازهای جامعه اولویتی مهم و حیاتی محسوب می شود، اشاره كرد: ما باید به آمارهایی دسترسی پیدا نماییم كه بتوان بر طبق آن برنامه ریزی كرد و كارها را جلو برد. باید مشخص شود جامعه به چه میزان از كالاهای اساسی نیاز دارد و سقف قیمتی كه می توان طبق آن نرخ گذاری كرد، در چه نقطه ای می ایستد.
عدالتیان افزود: اگر این شناخت به وجود آید، قیمت ها از تلاطم های دائمی و بی وقفه خلاص می شوند و سودجویان باز این فضا را پیدا نمی كنند كه در هر زمانی نسبت به تغییر نرخ ها اقدام نمایند.
این عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینكه صدای مصرف كننده باید از كانالی رسمی منعكس شود، اظهار داشت: اینكه در كشور ما انجمن های پشتیبانی از حقوق مصرف كننده یا شكل نگرفته اند یا توانایی عمل در قالب وظایف خودرا ندارند، موضوعی است كه باید برای آن چاره اندیشی كرد. وقتی قیمت كالایی خاص بالا می رود نمی توان تنها از بازرسان رسمی انتظار داشت كه اوضاع بازار را رصد كرده و گزارش های مربوط به آنرا ارائه نمایند بلكه در صورت فعال بودن این انجمن ها، در كوتاه ترین زمان ممكن شكایت ها طرح شده و با پیگیری رسمی امكان مدیریت شرایط بازار فراهم می شود.
وی اشاره كرد: شرایط فعلی كه اقتصاد ما با آن روبه روست كوشش برای مدیریت بازارهای اساسی را بسیار مهم می كند برای اینكه در صورتیكه قیمت یك یا چند كالا بدون پشتوانه اقتصادی و صرفاً بر طبق اهداف سودجویانه افزایش داشته باشد، جامعه با فشاری جدید رو به رو می شود كه شاید دولت و سایر نهادها باز تلاش شان را برای پیشگیری از این شرایط به كار بسته باشند و این مساله مشكلات را دو طرفه می كند.1398/02/21
14:36:29
5.0 / 5
4430
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا