در پی بسته جدید ارزی بانك مركزی

صادركنندگان انتخاب كنند تشویق یا تنبیه؟!

صادركنندگان انتخاب كنند تشویق یا تنبیه؟!

بازاری: صادركنندگانی كه ارز خودرا به چرخه اقتصاد باز می گردانند، تشویق شده و در مقابل، صادركنندگانی كه ارزی به چرخه اقتصاد بازنگردانده اند، تنبیه خواهند شد.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، بازگشت ارز حاصل از صادرات به كشور موضوعی است كه اخیراً از طرف دو نهاد مهم كشور یعنی وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانك مركزی مورد توجه قرار گرفته و این در شرایطی است كه هر كدام از این دو نهاد دو آمار متفاوت از این مساله عرضه كرده اند.
فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته بود كه ۷۵ درصد از ارز صادراتی به ایران برنگشته و از طرف دیگر عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی اعلام نمود كه بیشتر از ۶۰ درصد از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد بازگشته و قسمتی از این صادرات نیز هنوز برای بازگشت ارز فرصت دارد.
در همین راستا، بانك مركزی برای جذب بیشتر ارز صادراتی و ترغیب بیشتر صادركنندگان به بازگشت ارز حاصل از صادرات شان، بسته ارزی جدیدی را در این زمینه منتشر نمود كه تفاوت هایی با بسته قبلی دارد.
برمبنای مصوبه جدید بانك مركزی، نحوه برگشت ارز پتروشیمی ها به چرخه اقتصادی در سال ۱۳۹۸، حداقل ۶۰ درصد سامانه نیما، حداكثر ۱۰ درصد اسكناس و مابقی واردات در مقابل صادرات خود تعیین شد و سایر صادركنندگان باید حداقل ۵۰ درصد ارز خودرا در سامانه نیما عرضه كنند و حداكثر تا ۲۰ درصد به صورت اسكناس و مابقی واردات در مقابل صادرات خود یا سایر اشخاص نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی اقدام نمایند.
به این ترتیب، صادركنندگان محصولات پتروشیمی باید حداقل ۶۰ درصد و سایر صادركنندگان حداقل ۵۰ درصد از ارز خودرا در سامانه نیما عرضه كنند.
این ارقام در سال قبل كمی متفاوت از ارقام فعلی بود و اساس درصد بازگشت آن به سامانه نیما، ارزش صادرات در نظر گرفته شده بود؛ هرچه میزان صادرات بالاتر بود، باید درصد بیشتری از ارز حاصل از آن در سامانه نیما به فروش می رفت.
بانك مركزی نیز درباب نحوه رفع تعهد ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۷ نسبت به معرفی صادركنندگانی كه ارز حاصل از صادرات خودرا به چرخه اقتصادی برابر دستوالعمل های صادره در سال قبل اقدام نموده اند، به سازمان امور مالیاتی اقدام خواهدنمود.
در همین زمینه به اطلاع می رساند صادركنندگانی كه تابحال موفق به برگشت كامل ارز صادراتی خود نشده اند
تا اختتام تیرماه مهلت دارند مطابق دستوالعمل های ابلاغی سال ۱۳۹۷ نسبت به برگشت ارز اقدام نمایند.
تشویق ها و تنبیه ها
اما بانك مركزی برای نظارت بهتر بر بازگشت ارز به چرخه اقتصاد كشور، تنبیه ها و تشویق هایی را نیز برای صادركنندگان در نظر گرفته كه می تواند به اجرای بهتر این تصمیمات كمك نماید.
صمد كریمی، مدیر اداره صادرات بانك مركزی شب گذشته در برنامه تیتر امشب، اظهار داشت: باید با همین منابع ارزی حاصل از فروش محصولات غیرنفتی بتوانیم كالاهای مورد نیاز كشور را تأمین نماییم و بنا بر این صادرات صادركنندگان را بطور دقیق رصد می نماییم و آن هایی كه بیشتر از ۷۰ درصد از ارز حاصله را به سامانه نیما عرضه نموده اند، تشویق می شوند.
هرچند كه گفته نشده چه تشویق هایی برای صادركنندگانی كه بیشتر از ۷۰ درصد از ارز خودرا به سامانه نیما وارد كرده اند، در نظر گرفته می شود، اما در مقابل هنوز صادركنندگانی هستند كه هیچ ارزی را به چرخه اقتصاد كشور بازنگردانده اند كه در این باره بانك مركزی دو برخورد را در نظر گرفته است.
بانك مركزی در مرحله نخست، برای این صادركنندگان را به دستگاه قضائی معرفی كرده كه این مساله را وزیر اقتصاد نیز گفته است.
از طرف دیگر این بانك به افرادی كه هیچ ارزی به سامانه نیما نیاورده اند و رفع تعهد ارزی نكرده اند، در صورتیكه بخواهند وارداتی داشته باشند، برایشان تأمین ارز صورت نمی گیرد.1398/02/31
14:53:10
5.0 / 5
4421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا