معاون سازمان مالیاتی اعلام كرد:

مالیات خانه های خالی قابل اجرا نیست

مالیات خانه های خالی قابل اجرا نیست

بازاری: معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: تا زمانی كه سامانه ملی اسكان و املاك كشور راه اندازی نشود، امكان شناسایی خانه های خالی و ستاندن مالیات از آنها وجود ندارد.به گزارش بازاری به نقل از برنامه تلویزیونی پایش، احمد زمانی اظهار داشت: اعلام هفته مالیات سبب می شود كه توجه كل كشور به این مساله بیشتر و تمامی زوایای اصلی فرهنگ مالیاتی پیدا شود.
وی با اشاره به اینكه بخش املاك مشمول مالیات است و الان مالیات بر ارزش افزوده حوزه مالیاتی در این بخش وجود دارد، اظهار داشت: در سال ۹۴ اصلاحیه های بر مالیات بر حوزه ساخت مسكن وارد شد؛ به نحوی كه مالیات بر تولید مسكن پس از دوره چند ساله و در اصلاحیه های مختلفی حذف شده بود، اما در سال ۹۴ ساخت و فروش مسكن، مشمول مالیات شدند.
معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی اشاره كرد: بخش مالیات مربوط به واحدهای خالی از سكنه به سبب آنكه ساز و كار اطلاعات آن فراهم نشده، قابل اجرا نیست؛ اما لایحه پیش نویس مالیات مربوط به عایدی سرمایه كه قسمتی از آن مسكن می باشد، بزودی ارائه می شود.
زمانی اضافه كرد: مالیات بر عایدی سرمایه صرفاً مسكن نیست، اما به این حوزه توجه ویژه ای دارد؛ البته این مساله پیچیدگی های بسیار خاص دارد، به همین دلیل، مطالعات این طرح ۳ ماه به طول انجامید و لایحه پیش نویس آن، تا چند روز آینده تحویل دولت داده می شود.
وی توضیح داد: در سال ۸۷ مطالعاتی برای این طرح انجام شده و در سال ۹۴ اصلاحیه های بر روی آن صورت گرفت، اما مجدداً پیش نویس ها اصلاح گردید.
معاون سازمان امور مالیاتی، با تاكید بر اینكه مالیات بر ارزش افزوده یكی از نظام های مالیاتی بسیار موفق بوده است، اضافه كرد: خیلی از كشورها كه این طرح مالیاتی را اجرا كرده بودند پس از مدتی با مشكل مواجه گشتند و آنرا ادامه ندادند، اما مالیات بر ارزش افزوده نمونه بسیار موفق بوده است.
زمانی توضیح داد: در اجرای این طرح ۲ مشكل وجود داشت كه یك مشكل آن مربوط به معافیت های مالیاتی است، برای اینكه معافیت ها در بعضی از موارد به نفع فعال اقتصادی نیست و مشكل دوم را افرادی ایجاد می كنند كه نمی خواهند از قانون تبعیت كنند.
وی اضافه كرد: طرح پیش نویس مالیات بر عایدی سرمایه، با امضای وزیر اقتصاد به دولت تقدیم می شود و البته در هیأت دولت هم به سبب آنكه حجم كارهای اقتصادی بالا است، نمی توان زمان دقیقی برای اجرای آن اعلام نمود.
زمانی به مالیات بر خانه های خالی هم اشاره نمود و اظهار داشت: برای اجرای این طرح باید وزارت راه و شهرسازی سامانه املاك و مستغلات را راه اندازی كند و تا زمانی كه این سامانه اجرایی نشود، امكان شناسایی خانه هم وجود ندارد؛ ضمن اینكه در این سامانه باید مدت خالی ماندن واحد مسكونی، دلیل آن و تعداد واحدها بررسی شود كه البته در سال ۹۴ در قانون به این مساله پرداخته شده است.
به گفته زمانی، وزارت راه و شهرسازی درباره اجرایی شدن این سامانه اعلام نموده كه به سبب آنكه شهرداری ها دسترسی كامل به تمامی اطلاعات مسكن دارند، راه اندازی این سامانه برای شهرداری راحت تر است.
وی با اشاره به اینكه سازمان امور مالیاتی هر جا كه درآمد باشد، حتما برای ستاندن مالیات حضور پیدا می كند اضافه كرد: به سبب آنكه در طرح مالیات بر خانه های خالی هزینه افرادی كه برای شناسایی خانه ها می روند و اطلاعات كسب می كنند بسیار زیادتر از مالیات وضع شده است؛ بدین سبب اجرای آن برای سازمان صرفه اقتصادی ندارد.
معاون سازمان امور مالیاتی گفت: امكان دارد مالكی واحد مسكونی خودرا برای اجاره یا فروش گذاشته باشد و خریداری پیدا نشود بدین سبب باید علت خالی ماندن واحد مسكونی برای این سازمان مشخص شود.
زمانی اشاره كرد: شهرداری در حوزه مستغلات و مدیریت آن و طبقه بندی واحدهای مسكونی بهتر از دولت و وزارت راه و شهرسازی اشراف دارد و اگر بازبینی در طراحی سامانه املاك صورت گیرد و توسط شهرداری ها صورت گیرد، بسیار زودتر به سرانجام می رسد.
وی بیان نمود: باید سامانه املاك و مستغلات به شكلی باشد كه برای دولت مشخص شود چه كسی در حوزه مسكن فعالیت می كند.
زمانی درانتها اضافه كرد: در طرح مالیات بر عایدی سرمایه مالكان واحدهای مسكونی نگران نباشند؛ برای اینكه در این طرح تنها سوداگران و سوءاستفاده كنندگان از بازار، مشمول مالیات می شوند.

1398/04/21
14:24:47
5.0 / 5
4397
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا