رئیس سازمان امور مالیاتی در خطبه های نمازجمعه:

مالیات بر عایدی سرمایه در حال ارسال به دولت می باشد

مالیات بر عایدی سرمایه در حال ارسال به دولت می باشد

بازاری: رئیس سازمان مالیاتی با اشاره به اینكه سال قبل بیشتر از 5 میلیون و 900 هزار سكه به 102 هزار نفر به فروش رسید، اظهار داشت: 490 نفر بیشتر از هزار سكه، 38 نفر بالای 5 هزار سكه و یك نفر 38 هزار سكه خریداری كرد.به گزارش بازاری به نقل از مهر، امیدعلی پارسا در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اینكه تمام اسناد بالادستی و سفارش های رهبری بر ستاندن مالیات حقه تاكید دارند، گفت: باید بوسیله درآمدهای مالیاتی، وابستگی به نفت كه ابزاری برای دشمن جهت افزایش فشار به كشور شده است را می توانیم به حداقل برسانیم.
رئیس سازمان امور مالیاتی اضافه كرد: فشارها و تحریم ها كاهش نمی یابد مگر اینكه كشور برمبنای درآمد حقه و عدالت مالیاتی اداره شود.
وی با طرح این سوال كه هزینه های اجتماعی چطور باید تأمین شود؟ اظهار داشت: برای این مساله دو راه وجود دارد یكی ستاندن مالیات عادلانه متناسب با ثروت، درآمد و مصرف تحت عنوان «عدالت مالیاتی» و دیگری چاپ پول است؛ با عنایت به اینكه چاپ پول منجر به تورم می شود و به طبقات پایین و متوسط جامعه فشار وارد میكند پس نباید به این راهكار اتكا كرد.
۳۷ درصد بودجه از مالیات تأمین می شود
پارسا با اشاره به اینكه در ایران ۳۷ درصد بودجه از مالیات تأمین می شود، افزود: درواقع زیر ۵۰ درصد هزینه های جاری مملكت از مالیات تأمین می شود.
وی اضافه كرد: در كشورهای پیشرفته حدود ۲۵ درصد كل درآمدهای مردم به شكل مالیات ستاندن می شود اما این عدد در كشور ما ۸.۵ درصد است؛ بدین سبب مشخص است كه با این عدد نسبتاً پایین كارهای كشور نیمه تمام می ماند.
در حال تجمیع تمام اطلاعات در تمام زمینه ها هستیم
پارسا در ادامه گفت: نظام مالیاتی كشور حركت جدیدی را به سمت نوین سازی بوسیله تشخیص ها و رسیدگی های علی الراس كه دارای اطلاعات ناقص است به تشخیص های در خصوص اطلاعات واقعی و قطعی مردم آغاز نموده است.
رئیس سازمان امور مالیاتی اضافه كرد: اگر مثل همه كشورها مقرر است عادلانه ترین شكل مالیات را در كشور مستقر نماییم نیاز است نظام مالیاتی به تمام گردش های مالی و اطلاعات مربوط به املاك و دارایی های كشور و مردم دسترسی داشته باشد. این مساله به صراحت در ماده ۱۶۹ مكرر قانون مالیات های مستقیم ذكر شده است.
وی افزود: نظام جامع مالیاتی در حال تجمیع تمام اطلاعات در تمام زمینه هاست؛ با این كارها به پیش نویس اظهارنامه هایی باید برسیم كه واقعیت توان مودیان را نشان داده است. اگر مردم متناسب با توان واقعی خود در توسعه كشور مشاركت نكنند به مشكل می خوریم.
باید ریز اطلاعات تراكنش های مالی و املاك به سازمان مالیات داده شود
پارسا با اشاره به بالا بودن آمار فرار و معوقات مالیاتی، اظهار داشت: برای مقابله با فرار و معوقات مالیاتی برنامه عملیاتی مشخصی را در سازمان امور مالیاتی شروع كردیم؛ تصمیم عاملانه، عادلانه و سالم این است كه مثل هم كشورهای دنیا ریز داده اطلاعات مربوط به تراكنش های مالی و ملك و املاك در اختیار سازمان قرار گیرد.
وی اشاره كرد: فرار مالیاتی عنوانی شیك و ظاهر فریب برای پنهان كردن واقعیت آن روی سكه یعنی دروغ و جعل اسناد و خوردن حق مردم است.
این مقام مسئول با اشاره به اینكه اگر مردم متناسب با درآمد و مصرف مالیات بپردازند اداره كشور مبتنی بر درآمدهای مالیاتی مقدور است، اظهار داشت: فرارهای مالیاتی بزرگی در كشور حتی گاهی در بخش های دولتی داریم و البته در خیلی از بخش های غیردولتی.
حمایت مشروط و تضمین دار از افراد خوش حساب
وی با اشاره به لزوم ستاندن مالیات عادلانه، گفت: ستاندن مالیات باید برمبنای ثروت، درآمد و مصرف باشد، مگر درآمدی كه قانون گذار از پرداخت مالیات معافش كرده باشد.
رئیس سازمان امور مالیاتی اشاره كرد: البته حمایت مشروط، محدود، تضمین دار و كاهنده از كسانی كه سالم كار می كنند وظیفه اول حكومت است ولی با كسانی كه بدهی معوق و فرار مالیاتی دارند كه مبتنی بر كارهای برخلاف قانون است به شدت برخورد می نماییم.
پارسا به درآمدهای باد آورده اشاره نمود و اضافه كرد: در تمام دنیا بر این درآمدها یا درآمدهایی كه عایدی دارند، مالیات وضع می شود.
۳۸ نفر بالای ۵ هزار سكه خریدند
وی با اشاره مالیات بر سكه، افزود: سال قبل بیشتر از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار سكه به ۱۰۲ هزار نفر به فروش رسید.
پارسا اضافه كرد: از این تعداد ۵۸ هزار نفر زیر ۲۰ سكه خریداری كردند بدین جهت از مالیات معاف هستند.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: ۴۹۰ نفر هر كدام بیشتر از هزار سكه، ۳۸ نفر هر كدام بالای ۵ هزار سكه و یك نفر ۳۸ هزار سكه خریداری كردند.
وی اضافه كرد: سكه را با قیمت یك میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خریدند و با قیمت نزدیك به ۵ میلیون تومان می فروشند.
پارسا اشاره كرد: باید از این ثروت بادآورده مالیات حقه ستاندن شود اما این طیف ۳۸ نفری مخالفند و در فضای مجازی حاشیه پراكنی می كنند. گرفتن مالیات از این افراد حداقل عدالت است.
مالیات بر عایدی سرمایه در حال ارسال به دولت
وی به مالیات بر عایدی سرمایه نیز اشاره نمود و اظهار داشت: لایحه مالیات بر عایدی سرمایه كه شامل املاك، خودرو، سكه و ارز در وزارت اقتصاد نهایی شده و در حال ارسال به دولت می باشد.
پارسا با تاكید بر اینكه باید بر تمام اشكال درآمدهای بادآورده مالیات وضع كرد، گفت: تولیدكننده انبوه یا خرد مسكن و ملك شخصی از مالیات معاف است.
وی اضافه كرد: اگر كسی پس از مرحله تولید به خرید و فروش سوداگرانه چه در بازار ارز، چه خودرو و چه مسكن بپردازد باید مالیات بدهد.
رئیس سازمان امور مالیاتی اشاره كرد: ما در راه ستاندن مالیات حقه و پیاده سازی عدالت مالیاتی تسلیم جریان سازی های داخلی، خارجی و مجازی نمی شویم.


منبع:

1398/04/22
14:14:48
5.0 / 5
4424
تگهای خبر: آمار , ابزار , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا