بررسی مصوبات اقتصادی در كردستان؛

اقتصادمقاومتی درحدبرگزاری جلسات، ظرفیت هایی كه نادیده گرفته می شود

اقتصادمقاومتی درحدبرگزاری جلسات، ظرفیت هایی كه نادیده گرفته می شود

بازاری: مسائل در رابطه با اقتصاد مقاومتی در كردستان بجای عملیاتی شدن بیشتر در حد برگزاری نشست هایی با حضور مسئولان استانی و كشوری باقی مانده، این در حالیست كه متولیان از توفیقات در این عرصه می گویند.خبرگزاری مهر- گروه استان ها: اقتصاد مقاومتی مؤلفه ای است كه طی چند سال اخیر از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح شده و در این مدت زمان حتی شعار یكی از سال ها نیز با همین عنوان برگزیده شد.
هرچند كه تعریف ها و توضیحات مختلف و متنوعی درباب ماهیت و سوژه اقتصاد مقاومتی در كشور مطرح گردیده است ولی در نگاه كلی كارشناسان اعتقاد دارند اقتصاد مقاومتی به زبانی ساده بهره برداری از تمامی ظرفیت های داخلی بدون وابستگی به كشورهای خارجی است.
حمایت از تولید ملی، كار و سرمایه ایرانی، محدودسازی اقتصاد دولتی و آزادسازی اقتصاد، توجه به نخبگان و بهره گیری از فناوری نوین، جلوگیری از سوداگری و فعالیت های غیر مولد، مردمی سازی اقتصاد و توانمندسازی آحاد مردم، كاهش وابستگی به درآمد نفت، اولویت تولید بر واردات، پشتیبانی از خرید كالای داخلی و حمایت صاحبان سرمایه و نیروی كار ازجمله راهبردهای اصلی برای اجرایی كردن اقتصاد مقاومتی در سطح كشور و استان هاست.

از چند سال قبل تابحال ستادی تحت عنوان اقتصاد مقاومتی در سراسر كشور و به تبع آن در استان كردستان شكل گرفته است و مقررشده كه با برگزاری نشست ها و جلسات مختلف ضمن شناسایی ظرفیت های بومی و محلی در امتداد بهره برداری درست و مناسب از آنها اقدام گردد.
برگزاری صرف جلسات بدون نتیجه گیری مشخص آن هم تنها با حضور نمایندگانی از دولت ازجمله مهم ترین اقدامات استان كردستان در امتداد اجرایی كردن راهبردهای اصلی اقتصاد مقاومتی در استان محسوب می شود.
هرچند كه تابحال هیچ گونه آمار رسمی از فعالیت ها و اقدامات در رابطه با حوزه اقتصاد مقاومتی در استان كردستان اعلام نشده است اما مسئولان دولتی معتقدند كردستان در این زمینه پیشرو است ولی كارشناسان ضمن رد این مساله بر این باورند كه هیچ گونه اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.
تعریف ۱۱ برنامه ملی برای اجرای سیاست های اقتصادی كشور
آخرین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان كردستان ۱۸ خردادماه سال جاری و با حضور جمشید انصاری معاون رئیس جمهوری و نماینده دولت درباب برگزاری جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان كردستان در سنندج اجرا شد.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی كشور به برگزاری جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در طول ۲.۵ سال قبل در این استان اشاره نمود و اظهار داشت: هدف از اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی مقاوم سازی اقتصاد كشور در مقابل تكان های اقتصادی بین المللی بود كه در چارچوب ۱۱ برنامه در سطح ملی تعریف شده است.
وی با اشاره به اینكه این طرح از سال ۹۴ به صورت جدی فعالیت خودرا آغاز كرد، اضافه كرد: بهره برداری از ظرفیت ها و استعدادهای بومی در استان كردستان یكی از نیازهای لازم و لازم است و باید تمامی ادارات و سازمان های دولتی در این زمینه وارد عرصه شوند.
بهره برداری از ظرفیت ها و استعدادهای بومی در استان كردستان یكی از نیازهای لازم و لازم است و باید تمامی ادارات و سازمان های دولتی در این زمینه وارد عرصه شوند
هرچند كه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور استخدامی كشور كه هم زمان رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی كردستان نیز است، به شماری از توانمندی های استان در این بخش اشاره نمود ولی هیچ گونه آماری درباب عملكرد كردستان در این بخش را ارائه نكرد.
هم زمان با این مهم طی چند سال اخیر و با برگزاری موردی جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی در استان كردستان، هیچ گونه آمار و اطلاعاتی از مصوبات و اجرایی كردن آنها در این استان اعلام نشده است ولی در نشست های مختلف مدیران استانی از عملكرد كردستان در بخش اقتصاد مقاومتی دفاع می كنند.
كردستان در رتبه دوم اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی كشور
هم زمان با این سكوت آماری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان كردستان به مهر اظهار داشت: طبق گزارش معاون رئیس سازمان برنامه وبودجه در زمینه عملكرد استان ها در اقتصاد مقاومتی، استان كردستان با كسب ۹۸ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز، رتبه دوم كشور را به خود مختص كرده است.
بهرام نصراللهی زاده با اشاره به ارزیابی های صورت گرفته با تعریف فاكتورهای مشخص، اظهار داشت: عملكرد استان كردستان در حوزه اقتصاد مقاومتی مثبت بوده و رتبه دوم كشور نیز به این استان رسیده است.

وی با اشاره به شماری از فاكتورهای بررسی شده در این راستا، تصریح كرد: در بحث پروژه های اختصاصی، داشتن روش نظام مند جهت تعریف پروژه های استان با عنایت به معیارهایی همچون منشور پروژه، نحوه پیشنهاد پروژه و همین طور وجود پروژه های پیشران و رافع موانع توسعه استان، سهم برش استانی پروژه ها از كل پروژه های استان و در نهایت نحوه ممیزی پروژه ها و نحوه تصویب پروژه ها در دبیرخانه یا ستاد استانی مطرح بود.
وی با ذكر اینكه برنامه عملیاتی ستاد تمام حوزه های اقتصاد مقاومتی را تحت پوشش قرار داده است، اظهار داشت: این امر نشان دهنده این است كه استان پایبند به سیاست های اقتصاد مقاومتی متمركز بوده و در این راستا زیرساخت های شهرك های صنعتی كه خود كمك به توسعه است، ایجاد و به جد مورد پیگیری قرار گرفت.
نصراللهی زاده با اشاره به اینكه پروژه ها به صورت جدی در حوزه های مختلف تعریف و پیگیری شد، اشاره كرد: سازمان برنامه وبودجه استان در سال ۹۵ حدود ۶۰۰ میلیون تومان به شهرك های صنعتی كمك كرده است كه این مبلغ در سال ۹۶ با تعریف پروژه های اساسی در حوزه اقتصاد مقاومتی به ۱۶ میلیارد تومان رسید.
وی ازجمله طرح های شاخص تعریف شده در حوزه پروژه های حوزه اقتصاد مقاومتی به طرح منطقه سرنجیانه، پروژه مناطق آزاد بانه و مریوان، راه اندازی راه آهن تهران- همدان – سنندج و جاده مریوان - سنندج اشاره نمود و اظهار داشت: راه اندازی راه آهن تهران- همدان – سنندج تخصیص ۱۰۰درصدی اعتبار داشته و همین طور در قانون بودجه سال ۱۳۹۶برای راه اندازی جاده مریوان - سنندج ۱۹ میلیارد اختصاص داده شد كه امسال ۷۸ میلیارد یعنی چیزی حدوداً چهار برابر بودجه برای آن جذب شد.
مصوبات اقتصاد مقاومتی در كردستان اجرا نمی شود
درحالی كه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان كردستان مدعی است كه استان در این زمینه عملكرد مشخص و قابل دفاعی دارد كه معاون رئیس دادگستری استان كردستان معتقد می باشد كه مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی در كردستان اجرایی نمی گردد.

رضا اعظمی چندی پیش در جلسه ستاد پیگیری اقتصاد مقاومتی استان كردستان كه به همت دادگستری استان كردستان برگزار شد، گفت: متأسفانه میزان توجه شماری از مدیران ادارات و سازمان های دولتی در استان كردستان به سوژه اقتصاد مقاومتی قابل دفاع نیست.
وی اضافه كرد: اخیراً متوجه شدیم كه بعضی از مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی در استان كردستان توسط ادارات مربوطه اجرا نمی گردد كه این امر تخلف محسوب شده و فرد خاطی مجازات می شود.
باید پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی توسط دستگاه مجری با اولویت و در قالب نظام یكپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی اجرا و تكمیل شوند
معاون امور اجتماعی و پیشگیری دادگستری كردستان عنوان كرد: باید پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی توسط دستگاه مجری با اولویت و در قالب نظام یكپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی اجرا و تكمیل شوند و همه دستگاه های اجرایی نیز در این راستا همكاری كنند.
دفاع از عملكرد استان كردستان در امتداد اجرایی كردن طرح و مصوبات در رابطه با حوزه اقتصاد مقاومتی در حالی ادامه دارد كه كارشناسان با دیده تردید به این مساله می نگرند و اعتقاددارند كه عملكرد استان در این بخش قابل دفاع نیست.
ظرفیت های كردستان در حوزه اقتصاد مقاومتی اجرایی نمی شود
یكی از اساتید دانشگاه و كارشناس در حوزه اقتصاد در گفتگو با خبرنگار مهر، عنوان كرد: متأسفانه ما هنوز نه تنها در استان كردستان كه حتی در سطح كشور مسئولان و متولیان امر درك درستی از اقتصاد مقاومتی ندارند و عملكرد روزمره و فعالیت های اداری خودرا در این بخش سامان می دهند.
عزیز محمد بیگی اظهار داشت: ابتدا ما باید یك گفتمان واضح را در حوزه اقتصاد مقاومتی در سطح كشور خصوصاً استان هایی همچون كردستان نهادینه می كردیم و سپس به حوزه اقدام وارد می شدیم و بنا بر این است كه وقتی یك مسئول و مدیر هنوز این تعریف از اقتصاد مقاومتی را درك نمی كند چطور باید منتظر بود تا وی در این راستا فعالیت قابل توجهی داشته باشد.
وی افزود: باوجود این مهم و با عنایت به فعالیت های صورت گرفته و همین طور برمبنای آمار و اطلاعات درج شده در فضای رسانه ای عملكرد ستاد اقتصاد مقاومتی كردستان متناسب با توانمندی ها و ظرفیت های این استان نیست.

این استاد دانشگاه و كارشناس حوزه اقتصاد تصریح كرد: كردستان در تمامی بخش ها دارای ظرفیت های نهفته و زیادی است و بخش اصلی اجرایی كردن سیاست های اقتصاد مقاومتی توجه به توانمندی های بومی و محلی است كه به غیراز فعالیت های روتین و روزمره ما اقدام قابل توجهی در این بخش شاهد نیستیم.
كردستان در بخش تجارت مرزی، صنایع دستی، كشاورزی و دامداری، گردشگری و... استعدادهای بی شماری در اختیار دارد كه همچنان از این ظرفیت ها در امتداد كمك به توسعه این استان استفاده نمی گردد
وی اظهار داشت: كردستان در بخش تجارت مرزی، صنایع دستی، كشاورزی و دامداری، گردشگری و... استعدادهای بی شماری در اختیار دارد كه همچنان از این ظرفیت ها در امتداد كمك به توسعه این استان استفاده نمی گردد و متأسفانه همچنان بخش اصلی اقتصاد كردستان مبتنی بر فعالیت های خدماتی است و در صورت بروز یك مشكل در كشور این بخش بیشترین لطمه را متوجه می شود.
محمد بیگی تصریح كرد: باید به این مهم توجه داشت كه اقتصاد مقاومتی به دنبال حمایت واقعی و بهتر از تولیدكننده و سرمایه گذار است و بنا بر این انتظار می رفت كه در این بخش نیز شاهد تسهیل گری بهتری می بودیم و البته در این بخش نیز عملكرد شاخصی را متوجه نشدیم.
وی با اشاره به اینكه هنوز البته دیر نیست و مسئولان استانی و كشوری می توانند فعالیت هایی را در این بخش اجرایی و عملیاتی كنند، اضافه كرد: استفاده از نظرات و تجربیات افراد شاخص دانشگاهی و حتی تولیدكننده در جلسات و نشست های مختلف و همین طور احصا مناسب و بهتر ظرفیت ها و استعدادهای استان كردستان در این بخش امری لازم و ضروری می باشد.
بدون شك در شرایطی كه كشور با وضعیت و شرایط مناسبی ازلحاظ اقتصادی مواجه نیست، اقتصاد مقاومتی بهترین و سریع ترین راهكار برای عبور از این مشكل است و بنا بر این انتظار می رود كه مدیران و مسئولان استانی و كشوری بجای بازی با اعداد و آمار به دنبال تحقق عینی ملزومات اقتصاد مقاومتی باشند.

1398/05/19
18:24:12
5.0 / 5
4847
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا