علت كاهش تولید خودرو در مرداد اعلام گردید

علت كاهش تولید خودرو در مرداد اعلام گردید

به گزارش بازاری مدیركل دفتر صنایع خودرو و نیرومحركه وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینكه علت كاهش تولید خودرو در مردادماه امسال تعطیلات تابستانی خودروسازان بوده است، اظهار داشت: تولید دو شركت بزرگ خودرویی (ایران خودرو وسایپا) در مجموع در شهریور ماه 19 درصد نسبت به مدت مشابه پارینه افزایش داشته است و تحویل شهریورماه نیز 61 درصد با افزایش روبه رو بوده است.


به گزارش بازاری به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیدرضا مفیدی عمده تغییرات عددی درباب آمار تولید خودرو را مربوط به تعطیلات تابستانی در شركتهای خودروساز دانست و اضافه كرد: بااینكه تعطیلات تابستانی این شركت ها حدود مردادماه بوده است، اما به صورت اتفاقی امسال در مردادماه و سال قبل در شهریورماه آمار آن ثبت شده است.
او افزود: این طبیعی است كه وقتی دو هفته دو شركت خودروساز تعطیل باشد، آمار تولید تحت تاثیر قرار می گیرد و نباید یك بخش خاص از آمار را جدا كرد و از آن تحلیل داشت.
مدیركل دفتر صنایع خودرو و نیرومحركه وزارت صمت با اشاره به اینكه البته بطور طبیعی در ماهی كه تعطیلات داریم تولید هم كم می شود، اظهار داشت: اتفاقاً امسال از فرصت تعطیلات برای تكمیل خودرو های ناقص استفاده كردیم و آن چیزی كه برای مردم و مصرف كنندگان ملاك است، آمار تحویل است (اگر چه میزان تولید هم مهم می باشد و برخی مواقع بازار متناسب با تولید از خود واكنش نشان می دهد)، اما آمار تحویل ما نیز در مجموع خیلی عقب نیست.
مفیدی با بیان اینكه دو شركت خودروساز بزرگ (ایران خودرو و سایپا) در مجموع در مردادماه امسال حدود ۳۹ درصد نسبت به مردادماه پارسال، كاهش تولید داشته اند ولی كاهش تحویل آنها حدود ۴ درصد بوده است، افزود: البته نمی توان بعنوان یك مشكل اساسی از این مساله نام برد چونكه این اعداد در شهریور ماه جبران شده و تا حد زیادی افزایش یافته است (هم تولید و هم تحویل) و از این بابت جای نگرانی خاصی نیست.
او درباب آمار شهریورماه تحویل و تولید دو شركت خودروساز بزرگ نیز اضافه كرد: تولید دو شركت در شهریور ماه در مجموع ۱۹ درصد نسبت به مدت مشابه پارینه افزایش داشته است و تحویل شهریورماه نیز ۶۱ درصد با افزایش روبه رو بوده است.
مدیركل دفتر صنایع خودرو و نیرومحركه وزارت صمت بیان كرد: در شهریور ماه امسال دو شركت خودروساز در مجموع ۶۰ هزار و ۳۱۸ دستگاه خودرو تولید كرده اند كه این رقم در شهریورماه پارینه ۵۰ هزار و ۵۷۶ دستگاه بوده است.
مفیدی در ادامه افزود: همین طور دو شركت بزرگ خودروساز در شهریورماه امسال ۸۶ هزار و ۲۳۴ دستگاه خودرو به مشتریان تحویل داده اند كه این رقم در مدت مدت مشابه پارینه ۵۳ هزار و ۶۲۸ دستگاه بوده است.
او با یادآوری اینكه همیشه در شش ماهه دوم سال، وضعیت تولید در صنعت خودرو از نظر آماری رشد داشته است، اضافه كرد: این مساله در بسیاری از صنایع هم اتفاق می افتد، چون در شش ماهه اول تعطیلات تابستانی و فروردین را داریم اما در شش ماهه دوم شاهد این اتفاقات نیستیم.
مدیركل دفتر صنایع خودرو و نیرومحركه وزارت صمت با تاكید بر اینكه رسانه ها در قبال افكار عمومی مسئول هستند، اظهار داشت: رسانه ها نباید با تحلیل های زاویه دار و ناقص در شرایطی كه باید به تولید و فضای امن اقتصادی كمك نماییم، با جدا كردن قسمتی از اطلاعات و ارائه تحلیل های ناقص موجب تشدید در بازار بشوند.
مفیدی با بیان اینكه مشكلات ناشی از تحریم و نقدینگی را با همت و توان صنعت خودرو پشت سرمی گذاریم، بیان كرد: با استعانت از توان ساخت داخل، كسری های خودرا جبران می نماییم و امیدواریم كه تا آخر سال بتوانیم به سمت برنامه از پیش تعیین شده حركت نماییم.
او با اشاره به اینكه امسال حركتی اساسی در راه تعمیق ساخت داخل شروع شده است، اشاره كرد: تعامل با بازار و صنایع دیگر كشورها مهم می باشد اما ما از همین فرصت تحریم برای رشد صنعت خودرو استفاده خواهیم كرد.1398/07/07
18:56:23
5.0 / 5
4331
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا