تاكید رئیس سازمان محیط زیست بر لزوم تقویت دامپزشكی حیات وحش

تاكید رئیس سازمان محیط زیست بر لزوم تقویت دامپزشكی حیات وحش

به گزارش بازاری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بیان اینكه متاسفانه در سال های اخیر از بخش دامپزشكی در زمینه حیات وحش غفلت شده است، اظهار داشت: سازمان دامپزشكی باید تقویت شود تا از عهده وظایف قانونی خود بر بیاید.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری در نخستین كنگره ملی حفاظت و بیماری های حیات وحش اظهار نمود: ما طی ۴۰ سال قبل در طب انسانی پیشرفت های خوبی داشتیم و تلاش های زیادی در بخش بهداشت این حوزه شده است. در حوزه دامپزشكی به مفهوم دام های اهلی هم تلاش خوبی صورت گرفته است. هر چند كه این حوزه همچنان جای فعالیت دارد ولی متاسفانه تا حدود زیادی از حوزه دامپزشكی در بحث حیات وحش غفلت شده و این نقطه ضعف بزرگی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه نمی توان یك سازمان دامپزشكی برای حیات اهل و یك سازمان دامپزشكی برای حیات وحش داشته باشیم، خاطرنشان كرد: در دهه ۶۰ به علت مشكلات پیش آمده در حوزه دامپزشكی كشور افغانستان، كشور ایران ۱۲۰ اكیپ دامپزشكی به این كشور برای رفع مشكل فرستاد. این نشان داده است كه طی سال های گذشته فعالیت گسترده و خوبی در زمینه دامپزشكی داشتیم اما امروزه متاسفانه سازمان دامپزشكی به سمت ساختار تشریفاتی پیش رفته است. تاكید ما بر این است كه این سازمان كه مسئولیت بیماری های غیر انسانی را دارد بیشتر تقویت شود.

كلانتری با اشاره به اینكه از وزیر سابق و جدید وزارت جهاد كشاورزی خواسته ام كه سازمان دامپزشكی را فراتر از تشكیلات اداری وزارت جهاد كشاورزی ببیند، اظهار داشت: توجه ما به بیماری های حیات وحش باید افزایش پیدا كند. ما در این زمین سرباز سازمان دامپزشكی هستیم چونكه مسئولیت اصلی در این زمینه با این سازمان است.

معاون رئیس جمهوری افزود: سازمان دامپزشكی وظایف گسترده ای دارد اما امكانات آن محدود است و قطعا احتیاج به تقویت این بخش داریم. یكی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست حفظ منابع ژنتیكی برای نسل های آینده است. هم اكنون حدود ۱۸ میلیون هكتار مناطق حفاظت شده در كشور داریم كه یكی از منابع حفظ ذخایر ژنتیكی برای نسل های آینده هستند.

كلانتری در انتها اظهار داشت: یكی از اصول توسعه پایدار پیشرفت در این زمینه است و چنانچه ما در زمینه حفظ ذخایر ژنتیكی كوتاهی نماییم نسل های بعدی از این نعمت محروم خواهند شد.

منبع:

1398/09/05
14:47:05
5.0 / 5
4146
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا