در بهمن ماه انجام می شود

برگزاری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های كشاورزی

برگزاری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های كشاورزی

بازاری: هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های كشاورزی اول تا چهارم بهمن ماه انجام می شود.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، مسعود گیل آبادی - رئیس انجمن تولیدكنندگان سموم كشاورزی - در نشست خبری كه امروز در اتاق بازرگانی با هدف تشریح برنامه ها و كارهای این سازمان و با حضور علیمراد سرافرازی - معاون فنی سازمان حفظ نباتات كشور - و بعضی از اعضای انجمن های در رابطه با مباحث كشاورزی برگزار شد، با اشاره به برگزاری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های كشاورزی تهران اظهار داشت: این نمایشگاه از اول تا چهارم بهمن ماه سال جاری در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفت و گو از ساعت ۱۴ تا ۲۰ با حضور سه انجمن تولیدكنندگان سموم كشاورزی، انجمن كودهای شیمیایی و انجمن بذور اصلاح شده برگزار می شود.
وی افزود: هدف برگزاری این نمایشگاه پررنگ كردن حضور تولیدكنندگان این عرصه و تحقق شعار رونق تولید است و بنا بر این بحث تولیدكنندگان را دراین زمینه پررنگ كردیم. همین طور در این نمایشگاه ۹۳ شركت فعال در این سه انجمن شركت خواهند كرد. از شركت های خارجی نیز برای حضور در این نمایشگاه دعوت شده است.
رئیس انجمن تولیدكنندگان سموم كشاورزی افزود: مساحت مفید نمایشگاه ۵۰۰۰ مترمربع و مساحت غیرمفید ۱۰هزار متر مربع است. همین طور كلاس های آموزشی در طول این نمایشگاه برای مصرف بهتر سموم كشاورزی برگزار می شود.
وی با تاكید بر این كه هدف این نمایشگاه تقویت تولیدكنندگان داخلی و توان تولیدات داخل و برقراری ارتباط مستقیم میان تولیدكنندگان عرضه كنندگان و مصرف كنندگان نهایی این نهاده است اظهار داشت: شعار این نمایشگاه نیز تولید ایرانی، رونق كشاورزی و سرافرازی ملی است.
او همینطور در بخش دیگری از صحبت هایش انتصاب كشاورز را بعنوان سرپرست وزارتخانه جهاد كشاورزی به فال نیك گرفت و ابراز امیدواری كرد كه انتصاب او به وزارت ختم شود.
در ادامه این جلسه، علیمراد سرافرازی - معاون فنی سازمان حفظ نباتات كشور - با اشاره به این كه استفاده از آفت كش های شیمیایی و غیرشیمیایی جزء تفكیك ناپذیر از برنامه مدیریت عوامل خسارت زاست اظهار داشت: به عبارت دیگر شیوه های مختلفی برای مدیریت عوامل خسارت زا وجود دارد اما استفاده مناسب و صحیح از سموم، جزئی از برنامه مدیریت تلفیقی عوامل خسارت زاست و امكان حذف آن وجود ندارد.
وی افزود: سیاست سازمان حفظ نباتات در ارتباط با استفاده از این نهاده، در مدیریت عوامل خسارت زا بر استفاده از این عامل بعنوان آخرین شیوه است و تا جایی كه امكان دارد اهتمام می نماییم از سایر شیوه های كنترلی استفاده نمائیم و در كنار آن نیز از سموم استفاده گردد. به عبارت دیگر، تلاش سازمان نباتات در سال های گذشته بر آن بوده است كه از طرف سموم كم خطر یا متوسط خطر، بیشتر استفاده گردد و تا حد امكان سموم پرخطر از فهرست سموم مصرفی كشور حذف شود.
معاون فنی سازمان حفظ نباتات كشور افزود: از اقدامات بسیار مهمی كه امسال اتفاق افتاد، حذف چندین سم همچون سم پرمصرف دیازینون بود كه وارداتش نیز ممنوع گردید. همین طور در كنار این سموم شیمیایی استفاده از عوامل بیولوژیك به خصوص در گلخانه ها با عنایت به برنامه های توسعه ای كشور در دستور كار سازمان حفظ نباتات قرار گرفت.

حذف ۱۲ سم از سموم وارداتی
سرافرازی با بیان این كه تلاشمان بر این است استفاده از عوامل بیولوژیك را در كشور توسعه دهیم اظهار داشت: در این راستا پروژه كلانی تعریف شده است كه در آینده نزدیك عملیاتی خواهد شد و هدف آن بیش تر در مباحث استفاده از عوامل بیولوژیكی داخلی كشور بوده و مقرر است با همكاری بخش خصوصی و برخی شركت های بین المللی این اقدام صورت گیرد.
ایشان سپس تشریح كرد: اقدام دیگری كه در همین راستا سازمان حفظ نباتات انجام داده، پشتیبانی از تولید داخل و رونق تولید است كه به صورتی با برگزاری این نمایشگاه و هدف آن همخوانی دارد. در حقیقت تلاشمان بر این است كه تا حد امكان بتوانیم در ارتباط با بحث سموم شیمیایی و سموم غیرشیمیایی از پتانسیل های داخلی استفاده نمائیم و یكی از اقداماتی كه امسال در سازمان حفظ نباتات انجام شد، حذف ۱۲ سم از سموم وارداتی بود.
این مقام مسوول اظهار داشت: جلسه ای با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری برگزار كردیم و یك یادداشت تفاهم میان و این معاونت و سازمان در خصوص پشتیبانی از شركت های دانش بنیان به امضا رسید كه آمادگی این را داشته باشند تا در بحث تولید این نهاده ها پیشقدم شوند. ما حمایت های لازم را خواهیم كرد و بدون شك كمك خواهیم كرد كه روند ثبت آن تسهیل شود؛ در عین حال با موسسه تحقیقات گیاه پزشكی كشور نیز مذاكرات انجام شده است كه در انجام آزمایشات مزرعه ای، تخفیفات لازم را به این شركت ها بدهند. بدین سبب سازمان حفظ نباتات این آمادگی را دارد كه در راه پشتیبانی از تولید داخل و رونق تولید به شركت های دانش بنیانی كه مایلند در راه تولید این نهاده قدم بردارند، كمك نماید.
او همینطور به هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های كشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: برای بهبود استفاده از سموم شیمیایی دو كارگاه آموزشی برگزار می شود كه متخصصان و كارشناسان، این دوره را برای كسانی كه در بخش تولید سم در داخل كشور فعالیت می نمایند، برگزار خواهند كرد. سازمان حفظ نباتات این آمادگی را دارد به هر میزانی كه نیاز باشد، مباحثی چون استفاده از انواع آفت كش ها و ماشین آلاتی كه در سم پاشی استفاده می شود در تمام سطوح آموزش دهد.
معاون فنی سازمان حفظ نباتات كشور در ادامه اشاره كرد: با عنایت به تصمیم حذف حداقل ۱۲ سم از آفت كش ها و ممنوعیت واردات آنها و تكیه بر تولیدات داخلی، قدم بعدی ما ارزیابی كیفی تولیدات داخل خواهد بود. بدون شك با برنامه جدید طراحی شده بحث سنجش میزان رضایتمندی كشاورزان از تولیدات داخل با جدیت دنبال خواهد شد و در كنار آن ارزیابی كیفی نیز صورت خواهد گرفت. برخی از آزمایشگاه ها با ما همكاری دارند و تلاش می نماییم كه تعداد آزمایشگاه همكار را افزایش دهیم. اگر آزمایشگاهی در دانشگاه های كشور آمادگی این را دارند كه در این خصوص با ما همكاری كنند، بعد از بررسی و بازدید بدون شك می توانند به مجموعه آزمایشگاه های ما اضافه شوند تا بر كیفیت سموم داخل بیشتر از پیش نظارت داشته باشیم.
در ادامه این جلسه خبری، محمد مولانا - عضو انجمن تولیدكنندگان كود كشاورزی و عضو ستاد برگزاری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های كشاورزی - با بیان این كه یكی از نهاده های اصلی در تامین محصولات كشاورزی، كودهای كشاورزی هستند اظهار داشت: تمركز هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های كشاورزی بر استقلال و خودكفایی تامین نهاده های كشاورزی است.
وی هم چنین در بخش دیگری از صحبت هایش به انواع كودها اشاره نمود و اظهار داشت: كودها سه طبقه شیمیایی آلی و زیستی تقسیم می شوند و هر كدام جایگاه و كاركرد خاص خودرا دارند؛ درباب كودهای زیستی، مهمترین مشكل در كشور فرهنگ مصرف این كودهاست. متاسفانه بار عمده این فرهنگ سازی بر دوش واحدهای خصوصی است. بدین سبب دولت باید در چارچوب مروجین، فرهنگ سازی و بسترسازی را جهت استفاده از كودهای آلی و زیستی انجام دهد برای اینكه هر چقدر تقاضا زیاد شود، رقابت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش نیز بیش تر می شود.
محمد حسین رحمتی - عضو انجمن های سم و كود و بذر - هم اظهار نمود: تولیدكنندگان و واردكنندگان بذر هیبرید نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.
در ادامه محسن سیروس - نایب رییس انجمن تولید كودهای كشاورزی - در پاسخ به این كه چرا به كودهای زیستی یارانه داده نمی گردد اظهار داشت: در انجمن تولیدكنندگان كود معتقدیم كه نباید به كودی یارانه پرداخت گردد برای اینكه تاثیر وجود یارانه كود در بخش كشاورزی ایران به سمت صفر میل می كند. توان تولید بیشتر از ۹۵ درصد كود مورد نیاز كشور در داخل كشور وجود دارد كه به خاطر پرداخت ارز ترجیحی سابق و دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات كود بخش بزرگی از مزیت های تولید كود در كشور بلااستفاده مانده و توان رقابت از صنعت كود گرفته شده است. در حقیقت وجود ارز ۴۲۰۰ تومانی بعنوان سم مهلك در راه تولید انواع كودهای كشاورزی است.
درانتها سرافرازی در پاسخ به سوالی در خصوص واردات و تولید سم اظهار داشت: كشاورزان نباید دغدغه ای از بابت تدارك سموم داشته باشند و هم اكنون با عنایت به تمام محدودیت ها همچون تحریم با كمك شركت های تولید كننده و واردكننده سموم، تقریباً حدود ۵۴ هزار سم تولید یا وارد شده است. بدین سبب نباید هیچ دغدغه دراین زمینه وجود داشته باشد.
1398/09/17
13:54:23
5.0 / 5
4430
تگهای خبر: آموزش , تخصص , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا