معاون سازمان مالیاتی اعلام كرد

ابلاغ بخشنامه جدید بررسی تراكنش های بانكی در هفته جاری

ابلاغ بخشنامه جدید بررسی تراكنش های بانكی در هفته جاری

به گزارش بازاری معاون سازمان امور مالیاتی از ابلاغ بخشنامه جدید بررسی تراكنش های مالیاتی در هفته جاری آگاهی داد و اظهار داشت: اتاق بازرگانی، تسریع در استرداد مالیات ارزش افزوده صادرات را از بانك مركزی پیگیری كند.به گزارش بازاری به نقل از مهر، محمد مسیحی، معاون سازمان امور مالیاتی امروز در جلسه صبحانه كاری فعالان اقتصادی با رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به مشكلات صادركنندگان در حوزه مالیات بر ارزش افزوده و مالیات های مستقیم اظهار داشت: در مراسمی كه به مناسبت روز ملی صادرات برگزار شد، رئیس فراكسیون صادرات نكته ای را اشاره نمود كه برمبنای آن، اعلام گردید كه حتی نمایندگان سازمان امور مالیاتی نیز با مقید بودن استرداد مالیات بر ارزش افزوده با رفع تعهد ارزی مخالف هستند؛ این در حالیست كه من هم با این روند مخالف بودم.
معاون سازمان امور مالیاتی اضافه كرد: اتفاقی كه امروز رخ داده است، آن است كه مقررات رفع تعهد ارزی مطابق با بند ج تبصره ۸ از طرف بانك مركزی اعلام می شود، این در حالیست كه در بخشنامه ای كه ما در امتداد مقررات بانك مركزی اعلام كردیم، تا جایی كه توانستیم شفاف عمل كرده و در این جهت گام برداشتیم كه كمترین محدودیت را برای صادركنندگان ایجاد نماییم.
وی اشاره كرد: حكم قانون بودجه ۹۸ در مورد استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادركنندگان به سال ۹۷ هم تسری یافته است؛ این در حالیست كه وقتی این بخشنامه را ابلاغ كردیم، حداقل در مورد پرونده های مالیات بر ارزش افزوده ای كه تا قبل از آن تعیین تكلیف شده بودند، این حكم را تسری ندادیم؛ پس در جایی كه لازم باشد، تسهیل گری می نماییم.
مسیحی اظهار داشت: قبول دارم كه اعلام با تأخیر اسامی صادركنندگانی كه رفع تعهد ارزی كرده اند، مشكلات زیادی ایجاد می كند؛ این در حالیست كه آخرین مرحله اسامی رفع تعهدكنندگان ارزی برای سال ۹۷، در دی ماه به ما اعلام شده است؛ اما این امر موجب به تعویق افتادن استرداد مالیات بر ارزش افزوده شده است.
وی اضافه كرد: در عین حال، مودیان مالیاتی كرارا به سازمان امور مالیاتی مراجعه نموده و درخواست به تعویق انداختن رسیدگی به پرونده های خودرا دارند تا رفع تعهد ارزی خودرا به صورت كامل از بانك مركزی بگیرند، این در حالیست كه حداقل شش تا هفت مكاتبه از طرف سازمان امور مالیاتی با بانك مركزی وجود دارد و جلسات مختلفی نیز برگزار شده است؛ به نحوی كه انتظار داشتیم كه این مطالبه، جدی تر از طرف اتاق بازرگانی هم از بانك مركزی صورت گیرد.
معاون سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: این سازمان حتی در شكل اعلام تعهدات ارزی نیز با بانك مركزی مشكلاتی دارد.
عملكرد منفی سازمان امور مالیاتی در استرداد مالیات بر ارزش افزوده
مسیحی با اشاره به اینكه استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات نسبت به عملكرد سال گذشته، كاملاً منفی است اظهار داشت: این امر به سبب محدودیت استرداد مالیات بر ارزش افزوده برمبنای رفع تعهد ارزی است؛ به این معنا كه از آنجائیكه بانك مركزی به صورت مرحله ای، اسامی را اعلام می كند، كار به كندی پیش می رود.
وی در پاسخ به دغدغه های فعالان اقتصادی در مورد افزایش درآمدهای مالیاتی در سال ۹۹ و فشار بیشتر به تولیدكنندگان، اضافه كرد: ما موافق این نیستیم كه درآمدهای مالیاتی افزایش یابد، اما مشكلات فروش نفت داریم و در سال ۹۹ در حوزه مالیات بر درآمد، كمتر از ۱۵ درصد رشد را در نظر گرفته ایم؛ این در حالیست كه در حوزه ارزش افزوده نزدیك به ۵۰ درصد افزایش درآمد داده شده است كه ما نیز با این مساله مخالف بودیم؛ ولی اگر مالیات بر ارزش افزوده در یك نظام صحیح و مطلوب اجرایی مورد بررسی واقع شود، نباید باری را به دوش تولیدكنندگان قرار دهد.
وی گفت: در دو سه سال اخیر در حوزه استرداد مالیات بر ارزش افزوده، رشد خوبی وجود داشته؛ بااینكه ضعف هایی نیز مشاهده می شود؛ ولی كوشیدیم به سرعت، ضعف های آنرا به حداقل برسانیم. در این میان، یكی از كارها این بود كه ادارات امور مالیاتی، استرداد مالیات بر ارزش افزوده را به سرعت انجام دهند؛ این در حالیست كه بعضی از ادارات در بازگشت مالیات صادركنندگان مقاومت می كردند كه ما این مشكلات را حل كردیم.
ابلاغ دستورالعمل جدید تراكنش های بانكی تا اختتام هفته جاری
مسیحی اظهار داشت: دستورالعمل تراكنش های بانكی در حال بازبینی است و تا آخر این هفته به شعب ابلاغ می شود؛ این در حالیست كه نگاه ما در این بحث آن است كه حداقل محدودیت ها را برای فعالان اقتصادی به خصوص برای سال های پیش از سال ۹۵ ایجاد نماییم.
وی اضافه كرد: مشكلاتی را در بحث تراكنش های بانكی داریم و آنها را رصد كرده ایم.
مسیحی درباب بخشنامه مبارزه با پول شویی از طرف سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: این سازمان ورود مستقیم به موضوعات پول شویی نخواهد داشت؛ بلكه یافته های خودرا به مراجع بالادستی گزارش می دهد؛ اما بطور قطع با فرارهای مالیاتی كه هم خواسته و مطالبات جدی فعالان اقتصادی می باشد، حتما كوتاه نخواهیم آمد.
وی درباب دادرسی مالیاتی اظهار داشت: شیوه دادرسی های مالیاتی بطور قطع با مكانیزم فعلی موجب تضییع حقوق مودیان است و در جریان بازبینی قانون مالیات بر ارزش افزوده اصلاح دادرسی نظام مالیاتی در دستور كار قرار گرفته است.


منبع:

1398/11/12
21:01:33
5.0 / 5
4403
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا