رئیس اتاق بازرگانی ایران:

نرخ رشد اقتصادی برای افق پیش رو منفی است

نرخ رشد اقتصادی برای افق پیش رو منفی است

به گزارش بازاری رئیس اتاق بازرگانی ایران، اظهار داشت: نرخ رشد اقتصادی نه تنها منفی است، بلكه برای افق پیش رو هم همچنان منفی خواهد بود.به گزارش بازاری به نقل از مهر، حسین سلاح ورزی امروز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران در سخنانی با اشاره به اینكه حال اقتصادی ایران خوب نیست، گفت: این امر یك واقعیت است، ما در كشور با شرایطی مواجه هستیم كه نرخ رشد اقتصادی نه تنها منفی است، بلكه برای افق پیش رو هم همچنان منفی خواهد بود.
نرخ تشكیل سرمایه در كشور ایران منفی است
وی، بیان داشت: اگر با این «دست فرمان» حال حاضر ادامه مسیر داشته باشیم، برمبنای فاكتورهای اقتصادی تازه شش سال دیگر شرایط سال ۹۶ را خواهیم داشت.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به نرخ تشكیل سرمایه در كشور نیز، عنوان كرد: نرخ تشكیل سرمایه در كشور ایران منفی است، مثبت شدن تشكیل شدن سرمایه و اشتغال مثبت چشم انداز طولانی تری را می طلبد.
سلاح ورزی همین طور به وضعیت صادرات كشور اشاره نمود و اظهار داشت: به واسطه تحریم های بین المللی، نه تراكنش مالی ممكنست و نه اینكه عملیات لجستیك حمل و نقل و صادرات به راحتی انجام می شود.
وی همین طور به فضای كسب و كار در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: فضای كسب و كار مجموعه عواملی است كه خارج از اختیار صاحب كسب و كار و مدیر بنگاه است و این عواملی هستند كه برمبنای قانون، در كشورها بهبود و تسهیل و ارتقای آنها توسط نهادهای حاكمیتی و بخشی نیز ممكنست مربوط به حوزه قانون گذاری، قضائی و دولت ها باشد.
چالش تورم مقرراتی در حوزه كسب و كار
رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاكید بر اینكه فاكتورهای سهولت فضای كسب و كار هم از طرف نهادهای بین المللی و هم نهادهای داخل كشور اندازه گیری می شود، اظهار داشت: تا چهار سال پیش اندازه گیری سهولت فضای كسب و كار داخلی و استانها توسط مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی انجام می شود و از زمان تصویب قانون بهبود، این وظیفه به عهده اتاق بازرگانی قرار داده شد.
سلاح ورزی، اشاره كرد: اتاق بازرگانی نیز از چهار سال پیش با مصوبه شورای عالی آمار، مركز آمار و اطلاعات اقتصادی را ایجاد كرد كه هم اكنون دو كار مهم و شاخص اندازه گیری سهولت فضای كسب و كار به تفكیك استانها و دیگری شاخص قدرت خرید كه نشان دهنده میزان رونق و یا ركود در بخش های مختلف اقتصادی بوده را انجام می دهد.
وی با اشاره به اینكه متأسفانه باوجود تلاشی كه در سال های گذشته در حوزه صورت گرفته، در این بخش وضعیت «آسانسوری» در كشور داشته ایم و در فاكتورهای سهولت فضای كسب و كار هر سال دو پله بالا می رفتیم و سال بعد چهار پله سقوط می كردیم، اظهار داشت: دلیل اصلی این امر هم تعدد قوانین و مقررات و تورم مقرراتی است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینكه همین طور نسبت مستقیمی بین شاخص ادراك فساد و رشد اقتصادی وجود دارد، اظهار داشت: به ازای هر یك نمره بهبود شاخص ادراك فساد، امكان ۱.۷ درصد رشد اقتصادی وجود دارد.
سلاح ورزی، اشاره كرد: شاخص ادراك فساد هم رابطه مستقیمی با تعدد مقررات دارد.


منبع:

1398/11/23
20:14:36
5.0 / 5
4058
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , خرید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا