یك مسئول در ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز كشور:

قاچاق پوشاك ۲۳۵ هزار شغل را از بین برد

قاچاق پوشاك ۲۳۵ هزار شغل را از بین برد

به گزارش بازاری ایسنا/مركزی مشاور مبارزه سیستمی و كالامحور ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز كشور با اشاره به اینكه در سال نود و شش به میزان 2.6 میلیارد دلار قاچاق پوشاك صورت گرفته است اضافه كرد: 235 هزار شغل در این رابطه از بین رفت.


محمد قدیمی امروز شنبه ۲۶ بهمن ماه در یازدهمین جلسه كمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق كالا و ارز استان كه در استانداری با اشاره به اجرای طرح مبارزه سیستمی و كالا محور با قاچاق كالا همچون پوشاك، كیف، كفش و لوازم خانگی، هدف از اجرای این طرح را تشخیص لحظه ای و انكارناپذیر كالای قاچاق بیان كرد.
وی با اشاره به اینكه با اجرای طرح رجیستری، قاچاق موبایل حدودا به صفر رسیده و تنها تخلفات جزئی صورت می گیرد، اضافه كرد: این طرح به منظور تغییر رفتار تدریجی و قانونمندی ذینفعان در حال انجام می باشد كه سطح عرضه را مدنظر دارد.
قدیمی خاطرنشان كرد: در این طرح سطوح مختلف همچون زنجیره ابتدایی، میانی و انتهایی تأمین و عرضه مدنظر است، در همین راستا تابحال در زنجیره ابتدایی عرضه بروزرسانی بسترهای سخت افزاری شناسایی قاچاق كالا، خودكارسازی فرآیندهای گمركی، اتصال سامانه های فرابخشی به منظور صحت سنجی اطلاعات در زنجیره میانی؛ ایجاد سامانه های رصد فرایند توزیع، ایجاد زیرساخت های سخت افزاری مثل دوربین های جاده ای و تدوین قوانین مورد نیاز و در زنجیره انتهایی تدوین قوانین مورد نیاز، آموزش ها و آگاه سازی های مختلف و ایجاد زیرساخت های اطلاعاتی مورد نیاز عملیاتی شده است.
وی با تاكید بر لزوم مبارزه با قاچاق در سطح عرضه اظهار داشت: این مبارزه سبب تسهیل اجرای سامانه ها و فرآیندهای تجاری، بالا رفتن خطر عرضه كالای قاچاق، افزایش قدرت تشخیص كالای قاچاق از كالای قانونی و كاهش تقاضای كالا از آغاز زنجیره می شود.
مشاور مبارزه سیستمی و كالامحور ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز كشور با اشاره به تصویب قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز در سال ۱۳۹۲ كه برپایه آن نداشتن شناسه كالا و شناسه رهگیری را یكی از ملاك های تشخیص كالای قاچاق قلمداد می شود، اضافه كرد: شناسه GTIN یك شناسه بین المللی است كه معمولا اغلب كالاهای موجود در بازار این كد را دارند و حتی ایرانیانی كه مبادرت به صادرات می كنند هم این كد بین المللی را دریافت می كنند و كد كالاهای ایرانی در این شناسه ۶۲۶ است.
وی با اشاره به اینكه طبق آمار ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز كشور در سال ۹۶ بالغ بر ۲.۶ میلیارد دلار قاچاق پوشاك در كشور صورت گرفته است، اظهار داشت: این آمار نشان داده است ۹۸ درصد پوشاك خارجی موجود در كشور در چارچوب قاچاق وارد می شود و این میزان ۲۱ درصد كل قاچاق كشور را به خود مختص كرده است. بواسطه این حجم قاچاق ۲۳۵ هزار شغل در كشور از بین رفت و از سال ۹۴ تا ۹۶ چیزی حدود ۲۵ درصد واحدهای تولیدی فعال در حوزه پوشاك هم كاهش پیدا كرد و واحدهای دارای چند شیفت كاری هم با كاهش شیفت مواجه گشتند.
قدیمی تصریح كرد: سهولت در قاچاق، حمل آسان، حاشیه سود نسبت به وزن و ریسك پایین عرضه از عمده علل قاچاق پوشاك است، اما با تلاشهای صورت گرفته از شهریورماه ۹۵ واردكنندگان پوشاك ملزم به دریافت گواهی فعالیت نمایندگی شركت خارجی شدند. از خردادماه ۹۶ واردات پوشاك فاقد شناسه میسر نبوده است و از زمستان ۹۷ اجرای طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاك قاچاق در تهران و هفت استان كشور شروع شد.
وی با اشاره به اینكه هدف از برخورد با عرضه پوشاك برند خارجی قاچاق تغییر رفتار عرضه كنندگان این برندهاست، اظهار داشت: این طرح جوانب مثبتی چون حداقل بودن تبعات اجتماعی، حفظ تعادل بازار، پشتیبانی از تولیدكنندگان و اكثریت اتحادیه های پوشاك، حفظ و ایجاد فرصت شغلی در كشور و... را به دنبال داشته است، همینطور رونق كسب و كار خیلی از تولیدكنندگان ایرانی، تصاحب خیلی از سكوهای فروش مناسب توسط برندهای ایرانی در تهران و تغییر رفتار ۷۰ درصدی عرضه كنندگان برندهای محرز در تهران بعنوان دستاورد اجرای طرح مشهود است، اما در كنار آن با چالش هایی چون رایزنی بعضی از صاحبان نفوذ با مسئولین جهت اجرا نشدن طرح و عدم همكاری برخی دستگاه ها را شاهد می باشیم، اما شخص وزیر كشور بر اجرای جدی طرح تاكید دارد.
قدیمی به ابعاد مختلف قاچاق لوازم خانگی اشاره نمود و اظهار داشت: در سال ۹۶، میزان قاچاق در حوزه لوازم خانگی ۱.۶ میلیارد دلار بوده است كه ۸ درصد حجم قاچاق كل كشور را به خود اختصاص می دهد و بواسطه این قاچاق ۵۶ هزار شغل مستقیم در كشور از دست رفته است.
وی خاطرنشان كرد: حجم زیادی از لوازم خانگی داخل بازار فاقد شناسه بودند كه تا ۱۵ بهمن ماه به عرضه كنندگان فرصت داده شد تا شناسه كالا دریافت و نصب شود و تا هفته قبل بالغ بر ۱۳ هزار شناسه كالا در حوزه لوازم خانگی در كشور دریافت شده است و به نظر می آید چیزی حدود ۹۰ درصد كالاهای موجود در بازار دارای شناسه هستند.
مشاور مبارزه سیستمی و كالا محور ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز كشور تصریح كرد: خوشبختانه عملیات روانی و رسانه ای انجام شده در بازار لوازم خانگی سبب شده است كه حدودا فروشگاه های مطرح كشور اجناس فاقد شناسه نداشته باشند، همینطور كمیته فضای مجازی هم ذیل ستاد فعال شده و سایت هایی كه كالاهای غیرقانونی عرضه می كنند شناسایی و مورد برخورد قانونی قرار می گیرند.
منبع:

1398/11/26
20:55:58
5.0 / 5
4229
تگهای خبر: آمار , آموزش , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا