طرح جدید سازمان توسعه تجارت

عبور از روزهای كرونایی صادرات با قطار

عبور از روزهای كرونایی صادرات با قطار

بازاری: در تازه ترین جلسه مدیران سازمان توسعه تجارت گزینه های پیش روی ایران برای عبور از دوران دشوار صادرات تحت تاثیر شیوع ویروس كرونا بررسی گردید.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، با تایید ورود ویروس كرونا به ایران از روزهای ابتدایی اسفند ماه سال گذشته، برخی از كشورهای همسایه اعلام نمودند كه بمنظور جلوگیری از ورود این ویروس به كشورهایشان محدودیت هایی در راه تردد در مرزهای مشترك با ایران برقرار می كنند.
هرچند این محدودیت ها در ایام پس از آن گسترده تر شد اما با گذشت حدود یك ماه از این اتفاق، حدودا تمامی كشورهای جهان همچون همسایگان ایران نیز با ویروس كرونا درگیر شده اند و با جهانی شدن این شیوع، صادرات و جابجایی محصولات به سوالی بین المللی برای تمام كشورها تبدیل گشته است.
در ایران نیز با وجود محدودیت های وضع شده، در طول هفته های گذشته تمامی مرزهای زمینی بسته نشده اند و خیلی از آنها هرچند با محدودیت به كار خود ادامه داده اند.
با این وجود باتوجه به اهمیت منابع حاصل از این صادرات برای اقتصاد ایران، سازمان توسعه تجارت در طول هفته های گذشته تلاش نموده برنامه هایی برای جلوگیری از كاهش میزان صادرات كالاهای ایران در دستور كار قرار دهد كه تازه ترین طرح این سازمان استفاده از ظرفیت خطوط ریلی برای صادرات كالاهاست.
در این رابطه حمید زادبوم – رئیس سازمان توسعه تجارت – در تازه ترین جلسه برگزار شده میان مدیران این سازمان گفته است: بمنظور یافتن مسیرهای جایگزین برای تردد كالا از مرزهایی كه به سبب مشكل بیماری كرونا از طرف كشورهای همسایه بطور موقت مسدود شده است، سازمان توسعه تجارت ایران پیشنهاد فعال سازی مسیرهای جایگزین ریلی بجای زمینی در مرزهای كشور همچون استفاده از خط ریلی میرجاوه -كویته، استفاده از ظرفیت خط ریلی خوی- وان، استفاده از ظرفیت دریایی چابهار -گوادر و همین طور استفاده از شناورهای رو- رو در بنادر شمالی برای تردد كامیون حمل بار به قزاقستان و روسیه را مطرح كرده بود كه در این نشست پیشنهادات مزبور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان توسعه تجارت، وی ادامه داد: خوشبختانه مسیر ریلی "خوی- وان" هم اكنون فعال است و بهره برداری از آن تا سقف ۱.۵ میلیون تن در سال قابل افزایش است. مسیر ریلی "میرجاوه-كویته" نیز به سبب فرسودگی و برخی مشكلات فنی حداكثر تا سالی ۱۰۰ هزار تن قابل بهره برداری است. درباب استفاده از ظرفیت دریایی "چابهار-گوارد" هم قرار شد مسئولان وزارت راه و شهرسازی و وزارت امور خارجه موضوع را مورد بررسی فنی-اجرایی قرار دهند. همین طور بنا شد دستگاه های مسئول، بازگشایی مجدد مرز "اینچه برون" تا پس از ۱۳ فرودین ماه، فعال سازی مرز "سرخس" برای حمل محموله های غذایی به آسیای میانه و بازگشایی مرزهای جنوب عراق در هفته جاری را به قید فوریت بررسی نمایند.
منبع:

1399/01/09
23:37:09
5.0 / 5
3194
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان , صادرات , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا