نوبخت اعلام كرد:

افزایش ۷۰۰ هزار تومانی حقوق بعضی از بازنشستگان

افزایش ۷۰۰ هزار تومانی حقوق بعضی از بازنشستگان

به گزارش بازاری رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینكه حقوق بازنشستگان تا سقف ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت، از افزایش ۷۰۰ هزار تومانی حقوق برخی بازنشستگان اطلاع داد.به گزارش بازاری به نقل از مهر، محمد باقر نوبخت در تشریح افزایش منابع تخصیص یافته به بازنشستگان كشوری و لشكری تصریح كرد: مطلبی كه بسیار زیاد این روزها از سازمان برنامه و بودجه پرسیده می شود، در مورد ۵۰ درصد افزایش حقوقی است كه به بازنشستگان پرداخت نشد.
وی اضافه كرد: قانون پنجم برنامه توسعه، به دولت اجازه می دهد كه در دوران برنامه كه از سال ۹۰ تا ۹۵ به طول انجامید، از همه امتیازاتی كه در فصل ۱۰ از ماده ۶۴ تا ۸۰ وجود دارد تا ۵۰ درصد امتیازات را استفاده نماید.
نوبخت تصریح كرد: هیأت وزیران برای برخی از دستگاه ها این ۵۰ درصد را تصویب كرد و این افراد از امتیاز این ۵۰ درصد برخوردار شدند كه بر این اساس، سازمان اداری و استخدامی پیشنهادی را به دولت آورد در خصوص این كه این حق وجود داشته باشد كه منابع مالی برای انجام آن وجود داشته باشد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور اضافه كرد: به همین جهت دستگاه ها به سازمان برنامه و بودجه رجوع كردند تا با منابع مالی خود این ۵۰ درصد را اعمال كنند ما هم این مطالعات را انجام دادیم و منجر به این شد تا بهمن ماه بخشنامه ای ابلاغ گردید تا این تعداد از دستگاه ها به شرط طلب نكردن منابع بیشتر، این روند را انجام دهند.
وی خاطرنشان كرد: قانون مدیریت خدمات كشور كه در سال ۸۶ به صورت آزمایشی به تصویب رسید دارای ۱۵ فصل است و در هر فصل به مبانی مختلفی می پردازد و در فصل دهم به نظام پرداخت به كارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران پرداخته است. این نظام پرداخت بر مبنای امتیاز و بررسی است كه با در نظرگیری این امتیاز و ضرب در ریال، رقمی به حقوق افراد اضافه می شود. ضریب ریالی در این قانون چیزی حدود ۵۰۰ ریال است كه تبصره ذیل ماده ۶۴ این رقم سالیانه بر مبنای هزینه زندگی درصدی افزوده می شود.
معاون رئیس جمهور اضافه كرد: این ضریب ریالی برای مستمری بگیران، بازنشستگان و كارمندان یكسان است، اما آن چه اختلاف بین این سه گروه بوجود می آورد امتیاز برای این سه رسته است. امتیازات برای این سه گروه با فرمول های مختلف محاسبه می شود. یعنی بر مبنای سختی كار امتیازات متفاوت می باشد. امتیازی از یك تا ۲۰۰۰ برای شغل آنها، به شاغلان از ۱۵۰۰ تا ۴۵۰۰ داده می شود كه در جمع به آنها حقوق ثابت می شود. این امتیازات بعلاوه فوق العاده ها می شود. جمع این امتیازات را حقوق كارمندان دولتی می گویند.
نوبخت تصریح كرد: قانون برنامه ششم به دولت این اجازه را می دهد كه پرداخت شاغلان با بازنشستگان را متناسب سازی كند. درصدی برای افزایش این حقوق برای متناسب سازی بیان نشده است و تنها راه برای متناسب سازی را به دست دولت سپرده است.
وی اضافه كرد: دولت این لایحه را به مجلس عرضه كرد و در نهایت شورای نگهبان آنرا رد و مجمع تشخیص مصلحت نظام آنرا تصویب كرد. حالا از همین طریق هر سال مبلغی را برای بازنشستگان كنار گذاشته ایم، سال قبل چیزی حدود ۳ هزار میلیارد تومان در بودجه قید شد كه دولت این رقم را به ۴ هزار میلیارد تومان رساند.
جزئیات افزایش ۷۰۰ هزار تومانی حقوق بعضی از بازنشستگان
رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور بیان نمود: این رقم با تلاشهای دولت به ۵ هزار میلیارد تومان رسید. برای سال ۹۹ این رقم را ۱۰۰ درصد افزایش داده و به ۱۰ هزار میلیارد تومان رساندیم تا به حقوق این افراد اضافه نماییم. در این افزایش حقوق ها بعضی از بازنشستگان بیشتر از ۷۰۰ هزار تومان به حقوقشان افزوده خواهد شد.
وی اضافه كرد: روز دوشنبه از تشكل های بازنشستگی و نمایندگان شان خواستیم تا به جلسه مشترك با سازمان برنامه و بودجه كشور بیایند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور بیان نمود: در ادامه مسیر افزایش ۱۵ درصدی حقوق بازنشستگان كشوری و همینطور تزریق ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع همسان سازی حقوق آنها، دستور پرداخت پاداش بازنشستگانی كه تا سال ۹۸ بازنشسته شده اند را هم صادر كرده ایم.
این مقام مسئول با اشاره به اینكه حقوق بازنشستگان تا سقف ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت، بیان نمود: سال قبل رقم پاداش بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان بود كه رقم آن هنوز مشخص نمی باشد.
وی اضافه كرد: سال جاری برای زنان سرپرستان خانوار هم حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، در نظر گرفته ایم. مستمری این افراد ۳ تا ۵ برابر هم افزایش پیدا كرد و امیدواریم بتوانیم منابع مالی جدید ترین برای افزایش این دریافتی را داشته باشیم.

1399/01/10
22:50:46
5.0 / 5
3529
تگهای خبر: بودجه , حقوق , حقوقی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا