مهر خبر می دهد؛

بسته سیاستی بانك مركزی برای نرخ سود بانكی

بسته سیاستی بانك مركزی برای نرخ سود بانكی

به گزارش بازاری بانك مركزی در یك بسته پیشنهادی كه با بانكها در میان گذاشته شده، كاهش نرخ سود سپرده های بانكی اشخاص حقیقی به ۱۷.۵ درصد از اول اردیبهشت را مطرح كرده است.


به گزارش بازاری به نقل از مهر، كرونا باآنكه سختی های بسیاری را برای اقتصادهای دنیا داشته؛ اما منجر به صدور یك تصمیم مشترك از جانب رؤسای كل بانكهای دنیا شده و آن، كاهش نرخ بهره بانكی است. حال خبرها از نظام بانكی، حكایت از تصمیم شورای پول و اعتبار و بانك مركزی برای كاهش نرخ سود بانكی از اول اردیبهشت ماه پیش رو، دارد. بر مبنای اطلاعات دریافتی از مدیران بانكی، در جلساتی كه از جانب عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی با مدیران عامل نظام بانكی برگزار شده، مبحث كاهش نرخ سود بانكی مطرح و تا حدود زیادی مورد توافق واقع شده است. پیشنهادات بانك مركزی برای این موضوع، ابعاد چندجانبه ای دارد كه انتشار یافته است:
بر اساس پیشنهاد بانك مركزی، ایجاد حساب های پشتیبان به صورت كامل همچنان ممنوع بوده و هیچ بانكی مجاز به داشتن حساب پشتیبان نیست.
در این بسته سیاستی، كماكان پرداخت سود سپرده روزشمار ممنوع می باشد و آن گونه كه در بسته مذكور آمده است، نرخ ابلاغیه بانك مركزی برای سپرده های بلندمدت یك ساله به میزان ۱۵ درصد باید رعایت گردد.
همچنین در این بسته پیشبینی شده به علت پیشگیری از جابجایی سپرده ها، نرخ سود سپرده های بلندمدت یكساله اشخاص حقیقی در گام اول از تاریخ یكم اردیبهشت ۹۹ از ۱۷ و نیم درصد تجاوز نكند و بانك ها طی سال ۹۹ ترتیبی اتخاذ نمایند تا نرخ این دسته از سپرده ها با نرخ بانك مركزی تطبیق داده شود.
بر اساس اطلاعات دریافتی خبرنگار مهر نرخ سود سپرده های بلندمدت یكساله اشخاص حقوقی از اول اردیبهشت ماه ۱۵ درصد تعیین و اعمال می گردد.
همچنین نرخ سود سپرده های بانك ها نیز، همچنان ماه شمار خواهد بود.
حداقل ماندگاری برای تعلق سود سپرده های كوتاه مدت یك ماه (سی روز) تعیین شده است.
به گزارش بازاری به نقل از مهر، مبحث تغییر نرخ سود سپرده ها، بر مبنای مصوبه شورای پول و اعتبار صورت خواهد گرفت.

1399/01/17
23:30:36
5.0 / 5
3302
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بانك مركزی , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا