پیشنهاداتی برای پیشگیری از ركود اقتصادی پساكرونا

پیشنهاداتی برای پیشگیری از ركود اقتصادی پساكرونا

به گزارش بازاری دبیر كل مجمع كارآفرینان ایران پیشنهاداتی برای پیشگیری از ركود اقتصادی پساكرونا بیان كرد و به وزارت بهداشت و وزارت صمت اخطار داد كه به فكر بهداشت و سلامت كاركنان واحدهای تولیدی باشند و برای تأمین تجهیزات مورد نیاز برای جلوگیری از انتشار كرونا در واحدهای تولیدی اقدام نمایند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، حمیدرضا غزنوی امروز (دوشنبه) در نشست خبری آنلاین اظهار نمود: برخی تحلیل ها نشان داده است كه اگر شیوع كرونا تا آخر سال جاری ادامه پیدا كند و برای مشكلات اقتصادی فكری نشود، احیانا ایران وارد یك ركود اقتصادی ساختاری می شود كه جبران آن خیلی دشوار می باشد. در چنین شرایطی اتخاذ تدابیری در زمینه عرضه و تقاضا بسیار مهم می باشد.
وی بعنوان تدبیر تقویت تقاضا پیشنهاد كرد كه یارانه های نقدی به یارانه های كالایی تبدیل گردد و دولت به جای پرداخت پول نقد، یك كارت اعتباری كه فقط قابل استفاده در دستگاه پوز فروشگاه ها، بخصوص برای كالاهای ایرانی است را به مردم اعطا كند، در این صورت از رشد نقدینگی هم كنترل می شود. برای مثال اعطای كام یك میلیون تومانی دولت به ۲۳ میلیون خانوار می تواند منجر به رشد ۷ برابر نقدینگی می شود، اما در صورتیكه این مبلغ فقط در فروشگاه ها قابل استفاده باشد، تأثیر آن به یك درصد كاسته می شود.
دبیر كل مجمع كارآفرینان ایران اضافه كرد: دولت بعنوان راهكار دیگری برای پیشگیری از رشد نقدینگی می تواند به جای خلق پول، از سیاست فروش اوراق دولتی استفاده نماید و با خرید اوراق مشاركت پول را از مردم بگیرد و خرج خود آنها كند.
از یارانه حاصل از صرفه جویی در مصرف بنزین استفاده كنید
همینطور به قول غزنوی مصرف بنزین از اول اسفند تا آخر هفته اول فروردین ۳۲ درصد كاهش داشته كه یارانه آن معادل ۳۲۲ هزار میلیارد تومان است و دولت می تواند از بودجه آن هم استفاده نماید.
دبیر كل مجمع كارآفرینان ایران همینطور با اشاره به اینكه تغییر استراتژی تقویم تعطیلات امسال می تواند هم به نفع تولید و هم به نفع صنعت گردشگری می باشد، خاطرنشان كرد: تعطیلات وسط هفته سبب می شود كه تولید كننده در شرایط تعطیلی باز هم هزینه تولید بپردازد و از سوی دیگر برنامه تولید به هم بریزد، اما در صورتیكه این تعطیلات به آخر هفته منتقل شود هم افراد بیشتری پس از اتمام شیوع این ویروس می توانند به سفر بروند و خسارات دوران كرونا برای صنعت توریسم جبران شود و هم برنامه تولید منظم می شود.
او همینطور تسهیل قوانین دست و پاگیر برای توسعه فروشگاه های مجازی، گسترش استفاده از مدلهای اقتصاد رفتاری در میان مردم، تغییر كاربری مشاغل خدماتی مانند شركت های گردشگری كه هم اكنون بیكار هستند، به كسب و كارهایی مانند خرید و فروش آنلاین و تعویق برگزاری مجامع عمومی و افزایش سه ماهه سال مالی را همچون دیگر تدابیر پیشنهادی برای دوره كرونا عنوان نمود.
به شركت های گردشگری نسیه معكوس دهید
غزنوی در ادامه برای جبران خسارات شركت های گردشگری پیشنهاد كرد كه دولت برای كاركنان خود به صورت یك نسیه معكوس بودجه سفر اختصاص دهد و پول آنرا به بخش گردشگری تزریق كند تا پس از دوره كرونا كاركنان از تسهیلات سفر ارزان قیمت استفاده كنند و هزینه آنرا به صورت اقساط به دولت برگردانند.
دبیر كل مجمع كارآفرینان ایران در ادامه بعنوان پیشنهاداتی در بخش عرضه اظهار داشت: شناسایی صنایع با زنجیره تأمین وابسته به خارج از كشور و تعمیق ساخت داخل و همینطور استفاده از فرصت ركود اقتصادی برای خرید قطعات و با قیمت پایین تر در چنین شرایطی بسیار مهم می باشد.
او در آخر به وزارت بهداشت و وزارت صنعت، معدن و تجارت اخطار داد كه به فكر بهداشت و سلامت كاركنان واحدهای تولیدی باشند و گفت تا كنون از جانب این دو وزارتخانه هیچ اقدامی برای تأمین تجهیزات بهداشتی كاركنان انجام نشده و حتی وزارت بهداشت واحدهایی را كه اقلام بهداشتی كاركنان خویش را از خارج تهیه كردند ملزم كرده این اقلام را به هیئت امنای ارزی بدهند تا به وزارت بهداشت آنها را توزیع كنند.1399/01/25
23:20:15
5.0 / 5
2994
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , پول , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا