اختتام ارزان فروشی شركت ها با حضور شستا در بورس

اختتام ارزان فروشی شركت ها با حضور شستا در بورس

بازاری: یك تحلیلگر اقتصاد صنعتی معتقد می باشد كه یكی از مزایای بورسی شدن شستا، قیمت گذاری واقعی است، بطوریكه جلوی واگذاری های پرحاشیه ای كه در گذشته شاهد بودیم گرفته خواهد شد. از جانب دیگر هیچ كس نمی تواند یك شبه تصمیم بگیرد و تعداد زیادی شركت را یك جا به یك نفر بفروشد، آن هم به قیمتی كه هیچكس از جزئیات آن اطلاعی ندارد.


حسین رحمانی نیا - فعال صنعتی و تحلیلگر اقتصاد صنعتی - در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به عرضه سهام شستا بعنوان یكی از بزرگترین بنگاه های اقتصادی كشور در بورس از بامداد امروز، اظهار نمود: این مساله در درجه اول اجرای نخستین بند از اصل ۱۴۴ قانون اساسی است كه دولت را ملزم می كند تا هر نوع تغییر در مالكیت شركت ها ابتدا بوسیله بورس صورت گیرد. باید امیدوار بود قدم اولی كه مدیران شستا در این عرضه بورسی بر می دارند، فضا را برای سایر نهادها و بخش ها فراهم آورد كه آنها نیز بتوانند در بورس وارد شوند.
ایشان سپس با اعلان اینكه باید این مساله از چند جنبه بررسی و اهمیت و لطمه های آنرا بررسی شود، اشاره كرد: حضور در بورس به سبب وجود قوانین و مقررات مشخص و روشن، الزاماتی دارد كه مهمترین آن ایجاد شفافیت است؛ بطور كلی شفاف شدن تحت قوانین بورس موجب می شود تا به خودی خود از شكل گیری خیلی از فسادها جلوگیری شود.
این تحلیلگر اقتصاد صنعتی، یكی از مهمترین معضلات مدیریتی شركت های دولتی را ناگزیر بودن مدیران در سفارش پذیری از افراد، نهادها و سایر مسئولان عنوان نمود و اظهار داشت: این مساله با بورسی شدن شستا تا حد قابل توجهی از بین خواهد رفت. قوانین بورس است كه تعیین می كند چگونه هیئت مدیره ها انتخاب و یا جابه جا شوند و اطلاعات تك تك آنها در سایت بورس درج می شود. همین طور تمام تصمیمات مهم شركت ها به ناچار باید در معرض دید سهامداران (و بالتبع آن مردم) قرار گیرد.
رحمانی نیا همین طور یكی از مهم ترین مزایای بورسی شدن شستا و شركت های آنرا قیمت گذاری واقعی دانست و اظهار داشت: بدین سان جلوی واگذاری های پرحاشیه ای كه در گذشته شاهد آن بودیم گرفته خواهد شد. از جانب دیگر هیچ كس نمی تواند یك شبه تصمیم بگیرد و تعداد زیادی شركت را یك جا به یك نفر بفروشد. آن هم به قیمتی كه هیچ كس از جزئیات آن اطلاعی ندارد. پس باز شدن پای شستا به بورس، به معنای این است كه ارزش‎گذاری و قیمت گذاری این شركت ها واقعی خواهد شد.
وی ادامه داد: این امر درست زمانی انجام می شود كه مجموعه خانواده شستا در سال قبل توانسته سودخالص خودرا تا ۲۷۵ درصد افزایش داده و به رقمی بیش از ۴۵۰۰ میلیارد تومان برساند. به عبارت روشن تر ورود به بورس نه در شرایط ناتوانی و ضعف این مجموعه، بلكه با قدرت انجام می شود و اجازه داده نمی گردد شركت ها در حالت ورشكستگی، كم بها فروخته شوند.
این فعال صنعتی، خاصیت مهم دیگر بورسی شدن شستا را ایجاد جذابیت برای بازار بورس دانست و اظهار داشت: شستا دارای شركت های زیادی است كه در تمام حوزه ها حضور دارد، از نفت گرفته تا پتروشیمی و كشتیرانی. از تولید لوازم خانگی گرفته تا ذوب آهن و ارتباطات. پس سهام شستا تك بعدی نخواهد بود كه بعنوان نمونه با بالا و پایین رفتن قیمت نفت، قیمت سهام آن دستخوش تغییرات اساسی شود.
همین طور بگفته این تحلیلگر اقتصاد صنعتی، به سبب حجم بالا و بزرگی هلدینگ شستا، عرضه سهام آن در بورس می تواند جلوی سفته بازی ها در بازارهای دیگر را هم بگیرد. سهام شستا اساسا حجم زیادی از نقدینگی را به سمت بورس هدایت می كند و از سرازیر شدن آن در بازارهای واسطه ای مانند طلا، سكه، ارز و مسكن جلو گیری می كند. در عوض سرمایه های خرد و كلان به سمت شركت های صنعتی، تولیدی و خدماتی كه مشغول فعالیت هستند و ذیل قوانین بورس حداكثر شفافیت را رعایت می كنند، حركت خواهدنمود.
او در آخر مهمترین نگرانی كه در این مورد وجود دارد را چگونگی استفاده از وجوه حاصل از فروش این سهام در خود شركت های شستا عنوان نمود و اظهار داشت: در صورتیكه این وجوه نتواند به چرخه مالی همان شركت ها بازگردد، این شركت ها نخواهند توانست از نقدینگی عظیم جذب شده بهره لازم را ببرند. توجه به این امر خصوصا در سال جهش تولید نیاز به اهتمام ویژه ای دارد.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، امروز (چهارشنبه) تعداد ۸ میلیارد سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی بعنوان پانصد و سی و هفتمین شركت پذیرفته شده برای نخستین بار بعد از پذیرش و درج نام شركت در لیست شركت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، ارائه شد. این میزان سهم در بخش «هلدینگ چند رشته ای صنعتی»، گروه و طبقه «شركت های صنعتی چند رشته ای» در لیست نرخ های بازار دوم و در نماد «شستا» به شیوه ثبت سفارش جهت كشف قیمت ارائه شد.
منبع:

1399/01/27
23:05:00
5.0 / 5
3001
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا