قول سكان دار وزارت صمت به قطعه سازان برای حل مشكلات

قول سكان دار وزارت صمت به قطعه سازان برای حل مشكلات

بازاری: دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی كشور با اعلان اینكه در جلسه با سرپرست وزارت صمت قول های مساعدی برای حل مشكلات اصلی صنعت قطعه سازی ارائه شد، از تعامل با بانك مركزی برای تامین ارز مورد نیاز صنعت قطعه سازی و استفاده از ارز اشخاص در خارج از كشور و همین طور تامین اعتباری مواد اولیه برای صنعت قطعه سازی و خودروسازی آگاهی داد.


با توجه به این که عملا از اختتام سال قبل ارز نیمایی به قطعه سازان و خودروسازان تعلق نگرفته است و جهش عجیب قیمت ارز نیمایی که البته به قطعه سازان و خودروسازان نمی رسد، مشکلات عدیده ای برای قطعه سازان به وجود آورده است. ضمن اینکه با وجود افزایش نرخ ارز، هنوز نرخ آن در قراردادهای مالی قطعه سازان با خودروسازان به سبب مشکلاتی که قبل از صلاح قیمت ها وجود داشته، اصلاح نشده است که این مساله باتوجه به افزایش هزینه های صنعت قطعه سازی هم فعالان این صنعت را با مشکل روبرو کرده است.
در این رابطه، پس از ظهر روز پنجشنبه هفته ای که گذشت (هشتم خردادماه)، اعضای هیات مدیره دو انجمن همگن نیرو محرکه و قطعه سازی و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، مدیران دو خودروساز بزرگ کشور و چند قطعه ساز بزرگ با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونین وی جلسه ای برگزار و به ابراز مشکلات اخیر صنعت قطعه سازی کشور پرداختند.
آرش محبی نزاد- دبیر انجمن همگن قطعه سازی در ارتباط با این جلسه در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در ابتدای این جلسه، انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازان کشور، گزارش کاملی از وضعیت صنعت قطعه ساز، مشکلات و راهکارهای پیشنهادی خود به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه نمود. مشکلات بطور کامل بررسی و دستورات لازم توسط سرپرست این وزارتخانه داده شد. جلسه بسیار خوبی بود که در آن "جناب مدرس خیابانی" اکیدا و قاطعانه اعلام نمودند که حل مشکلات صنعت خودرو بعنوان یکی از صنایع پیشران در کشور که مورد نظر مقام معظم رهبری هم هست، جزو برنامه های در دستور کار وزارت صمت خواهد بود.
وی ادامه داد: در مورد چهار مشکل اصلی ما شامل قیمت گذاری، نقدینگی، تامین مواد اولیه و ارز و همچینین مشکل ایجاد هجمه های منفی مقابل صنعت خوردوسازی و قطعه سازی در نزد مسئولان و جامعه و امنیتی کردن این حوزه صحبت شد. سرپرست وزارت صمت هم قول مساعد دادند که در ارتباط با هر چهار مورد کارگروه هایی تشکیل گردد و به صورت ویژه مورد پیگیری قرار گیرد.
این فعال صنعت قطعه کشور با اعلان اینکه خصوصاً در حوزه تامین ارز، قول داده شد تا با بانک مرکزی تعامل صورت گیرد؛ اظهار داشت: در بخش های مختلف (ارز صادراتی، نیمایی و... ) تامین صورت گیرد. اما در صنعت خودروسازی یا قطعه سازی به سبب تحریم مستقیم در بخشی، امکان انتقال ارز از مبادی رسمی و قانونی مورد تایید نظام بانکی دنیا وجود ندارد که دراین زمینه نیز قول دادند به روشی بتوان با بهره گیری از ارز متقاضی که در حساب اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی در خارج از کشور است، تامین ارز مورد نیاز صورت گیرد.
محبی نژاد افزود: در ارتباط با مشکلات تامین مواد اولیه و کمبود نقدینگی قطعه سازان نیز دستوراتی داده شد تا کمک هایی صورت گیرد. تامین اعتباری مواداولیه برای قطعه سازی و خودروسازی از طرف تولیدکنندگان داخلی مس، فولاد و محصولات پتروشیمی در دستور کار قرار گرفت. نمایندگانی از قطعه سازان برای پیگیری این مساله در کنار دوستان وزارت صمت قرار خواهند گرفت.
دبیر انجمن همگن قطعه سازی با اعلان اینکه در جلسه اول، عزم جزم سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حل مشکلات قطعه سازی و خودروسازی مشهود بود، ابراز امیدواری کرد: در آینده شاهد تحول در این عرصه باشیم و این دو ماه ابتدایی سال که مطابق برنامه های جهش تولید پیش نرفتیم، در ۱۰ ماه باقی مانده جبران شود و به برنامه ها برسیم.
منبع:

1399/03/10
11:59:01
5.0 / 5
2436
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا