وابستگی معیشت یك ونیم میلیون نفر به جنگل های زاگرس

وابستگی معیشت یك ونیم میلیون نفر به جنگل های زاگرس

به گزارش بازاری رئیس مركز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها با اشاره به اینكه جنگل های زاگرس یك منطقه راهبردی برای كشور است، اظهار داشت: معیشت حدود یك و نیم میلیون نفر از مردم ساكن در این مناطق وابسته به جنگل های زاگرس است.فریبرز غیبی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه جنگل های زاگرس یکی از مهم ترین رویشگاه های جنگلی کشور هستند و بیش از ۸۰ درصد عشایر کشور و بیش از ۵۰ درصد دام کشور در آن منطقه وجود دارد، اظهار نمود: معیشت حدود یک و نیم میلیون نفر از مردم ساکن در این مناطق وابسته به جنگل های زاگرس است. ۴۰ درصد آب کشور از آن منطقه تامین می شود و این مناطق در وضعیت اجتماعی و اقتصادی ۱۱ استان زاگرس نشین نقش اساسی دارند و بطور کل یک منطقه راهبردی برای کشور است.

وی افزود: منطقه زاگرس حدود ۳۰ میلیون هکتار وسعت دارد که در این ۳۰ میلیون هکتار، شش میلیون هکتار جنگل است و تیپ جنگل ها نیز بلوط است. گونه مقاوم و خشکی پسندی که قدمتی بیش از پنج هزار و ۵۰۰ سال دارند. همین طور ۱۸۰ گونه درختی و درختچه دراین جنگل ها وجود دارد.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها اشاره کرد: مطالعات انجام شده در زاگرس نشان داد که ۶۰ درصد جنگل های زاگرس دارای تاج پوشش درختی و درختچه ای کمتر از ۲۵ درصد هستند که این امر علاوه بر تاثیر عوامل طبیعی نظیر خشکسالی و سیل و اثرات تغییر اقلیم و... متاثر از عوامل انسانی نظیر فشاردام، زراعت زیرآشکوب، قطع درختان بمنظور مصارف سوختی و تغییر کاربری، آتش سوزی و... بوده و یکی از اهداف مهم سازمان جنگل ها در زاگرس توسعه و احیا و غنی سازی این جنگل ها با گونه های بومی و با مشارکت جوامع محلی است.

غیبی در آخر با اشاره به اینکه هنوز برآوردی از میزان خسارت وارد شده به مناطقی که گرفتار آتش سوزی شده اند وجود ندارد، اظهار داشت: در منطقه ۱۰۰ هکتاری حفاظت شده خاییز آتش سوزی رخ داده است که بر طبق آمار مسئولان منطقه، ۴۰ درصد از این ۱۰۰ هکتار لطمه دیده و در نخستین فرصت خسارت های وارد شده برآورد خواهد شد و مناطق لطمه دیده امسال اساسا احیا خواهند شد.

منبع:

1399/03/15
14:19:48
5.0 / 5
2634
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا