سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت:

فروش سهام عدالت در بانك ها موقت است

فروش سهام عدالت در بانك ها موقت است

به گزارش بازاری سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت اظهار داشت: روش سهام عدالت در بانك ها یك امر غیرعادی برای یك زمان خاص و ویژه كسانی است كه به شبكه كارگزاری بازار سرمایه دسترسی ندارند؛ این كار برای یك دوره مشخص است.به گزارش بازاری به نقل از مهر، حسین فهیمی، در برنامه پایش که با مبحث «مدیریت دولت بر سهام عدالت» پخش گردید، با اشاره به اینکه سهام عدالت بعد از ۱۰ سال انتظار آزاد شده است، تصریح کرد: یکی از جنبه های مالکیت این است که سهامدار بتواند سهام خویش را بفروشد اما ما در این خصوص دعوتی برای فروش سهام عدالت نداشته ایم و به وظیفه خود در جهت ایجاد زیر ساخت بر آن عمل کرده ایم.
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت بیان نمود: سود سالیانه شرکت های سهام عدالت، مثل سال های قبل به همان نحو اتفاق خواهد افتاد، اما کسانی که روش مستقیم مدیریت سهام عدالت را برگزیده اند و در ۳۶ شرکت سهامدار شده اند، از این شرکت ها سود می گیرند.
وی افزود: ترکیب ۳۶ شرکت سهام عدالت شامل صنایع مختلفی است، الزاماً این شرکت ها درآمد سالیانه خودشان را به سود تقسیمی تبدیل نکرده اند، فرصتی به مردم داده شد که با ارزش سال ۸۵ مابه التفاوت ارزش سهام عدالت تسویه نشده را پرداخت کنند در غیر این صورت آن مقدار از سهامی که تسویه نشد به دولت بازگشت.
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت افزود: هم اکنون یک جامعه ۴۶ میلیونی سهام عدالت داریم، مفهوم آزادسازی سهام عدالت، فروش آن نیست و مردم می توانند دارایی شان را مدیریت کنند، این سهام تا پیش از این تحت مدیریت دولت بود و حالا خود سهامدار می تواند آنرا مدیریت کند.
وی اضافه کرد: ما برای کسانی که می خواهند دارایی سهام عدالتشان را نقد کنند، زیرساخت را فراهم نموده ایم، این به منزله تشویق برای فروش سهام نیست، در روز دهم خرداد که سهام عدالت آزاد شد بیشتر از ۱۳ میلیون سهامدار جدید به بازار بورس ایران وارد شدند.
فهیمی با اشاره به اینکه رفتار مالی مردم با آزادسازی سهام عدالت تغییر می یابد، اظهار داشت: فروش سهام عدالت در شعب بانک ها یک امر غیرعادی برای یک زمان خاص و ویژه کسانی است که به شبکه کارگزاری بازار سرمایه دسترسی ندارند، ازاین رو این کار برای یک دوره مشخص است.
وی اضافه کرد: در همه بازارها امکان سوءاستفاده وجود دارد ولی سازمان بورس باید از آن جلوگیری کند، ولی این انتظار را نباید داشت که به خاطر این مساله زیرساخت را کنار گذاشت، ما تلاش می نماییم از دارایی های سهام عدالت به خوبی محافظت نماییم سوءاستفاده نشود.
رشد بالای سبد سهام عدالت در ۳ ماه اخیر
احسان همتی، کارشناس بازار سرمایه در برنامه پایش با اشاره به اینکه آزادسازی سهام عدالت ۱۵ سال به طول انجامیده است، اظهار داشت: ارزش شرکت های بورسی سهام عدالت در ۱۵ سال گذشته، بیشتر از ۲۰ برابر شده، اما شرکت های غیر بورسی سهام عدالت هنوز ارزش گذاری نشده اند.
وی بیان نمود: در مساله سهام عدالت ابهاماتی وجود دارد از این جهت که در ابتدا ۶۰ شرکت دولتی را شامل می شد که به مردم واگذار شد، اتفاقی که رخ داده این است که ۱۱ شرکت از سبد سهام عدالت حذف شده و دلیل آن معلوم نیست.
همتی اضافه کرد: در سال ۹۵ سهام عدالت ارزش گذاری شد و برخی شرکت ها حذف و درصد سهام برخی شرکت ها هم کاهش پیدا کرد، معیار حذف و کاهش درصد سهام این شرکت ها معلوم نیست.
همتی با تاکید بر اینکه در ۳ ماهه اخیر سبد سهام عدالت رشد خوبی داشته است، اظهار داشت: درصد زیادی از مردم روش غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت را برگزیده اند، طی یک ماه اخیر تصمیمات زیادی در مورد سهام عدالت گرفته شده که بعضاً عجیب است و همین تصمیمات سبب سردرگمی مردم شده است.
تحریم ها اثری بر بازار سرمایه ندارد
در ادامه ولید هلالات، تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به اینکه سهام عدالت سبدی سرمایه گذاری که از صنایع مختلفی تشکیل شده است، اظهار داشت: این سبد شامل صنایع بزرگی نظیر فلزات اساسی، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و غیره است.
وی اظهار داشت: تغییرات قیمت سهام عدالت شبیه تغییرات شاخص کل بازار بورس بوده، تحریم ها در ۱۰ سال گذشته سبب افت شرکت های بورسی نشده و ارزش آنها یا ثابت بوده و یا بیشتر شده است، ازاین رو تحریم ها اثر چندانی بر روی بورس ندارد.
هلالات اضافه کرد: در دو دولت مختلف تحریم ها اوج داشته که آمار نشان داده است تأثیری بر بازار بورس نداشته است، از طرفی شاخص تورم هم یکی از عوامل مؤثر بر بورس بوده، که با بررسی اطلاعات این نتیجه استنباط شد که رشد بازار بورس بیشتر از تورم بوده است.
این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: اثر کرونا بر روی بورس کوتاه مدت است، از طرفی فروش شرکت ها در فروردین ماه افت می کند که اثر این پارامتر قبلاً در قیمت ها دیده شده و کرونا هم در این زمان رخ داد، ازاین رو اثری بر بازار نداشت.
هلالات اظهار داشت: در بازارهای موازی افزایش هایی داشته ایم، بعنوان مثال دلار و شاخص بورس همبستگی مستقیمی دارد، ازاین رو در ۳ ماه اخیر با افزایش نرخ ارز، شاخص بورس هم رشد کرده است.
کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه از سال ۹۱ تا ۹۳ بازار سرمایه ۲۷۰ درصد رشد داشته، اظهار داشت: از خرداد ۹۳ تا فروردین ۹۵ هم بازار با ۴۰ درصد ریزش مواجه بوده، ازاین رو در آن سال ها هم بازار سرمایه ریزش سنگینی را تجربه نکرده است.

1399/03/18
21:38:22
5.0 / 5
2388
تگهای خبر: آمار , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا