موافقت شورای گفت وگو با ۷ پیشنهاد ارزی اتاق بازرگانی

مهلت رفع تعهد ارزی تمدید می شود

مهلت رفع تعهد ارزی تمدید می شود

بازاری: بامداد امروز (سه شنبه) نودوپنجمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی ایران انجام شد و اعضای شورا با هفت پیشنهاد ارزی اتاق بازرگانی موافقت كردند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، در این جلسه که با حضور فرهاد دژپسند - وزیر امور اقتصادی و دارایی-، غلامحسین شافعی - رئیس اتاق بازرگانی ایران - و دیگر اعضای شورای گفت و گو برگزار شد، ۹ پیشنهاد ارزی اتاق بازرگانی عنوان شد و نمایندگان دولت با هفت پیشنهاد آن موافقت کردند.
بر طبق اطلاعات ارائه شده از طرف حسین سلاح ورزی - نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران - پیشنهاد نخست ارزی این اتاق تمدید مهلت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان از ۳۱ تیرماه به ۳۱ شهریورماه بود، که طبق اعلام اتاق بازرگانی با این مساله موافقت شده است.
حل مشکل پایه های صادراتی، تسهیل پروسه واردات در مقابل صادرات، تامین ارز برای واردات از محل صادرات، اعمال سطح بندی کارت های بازرگانی جدید برای صادرات، اثبات اهلیت صادرکنندگان واقعی و بالابردن ارزش ارزهای صادراتی؛ دیگر پیشنهادهای اتاق بازرگانی بود که با موافقت شورای گفت و گو مواجه گردید.
همین طور شورای گفت و گو تصویب دو بند پیشنهادی دیگر اتاق بازرگانی را به بررسی های بیشتر در جلسات بعدی موکول کرد.
یکی از این دو بند مربوط به ورود موقت کالاست که بانک مرکزی به سبب تاکید بر ضرورت اعلام منشأ ارز ورود موقت، روند آنرا متوقف کرده است و بنظر می رسد فعلا این بانک با اجرای این سیاست موافق نیست و قرار شده در جلسات بعدی شورای گفت و گو در ارتباط با آن تصمیم گیری شود.
دیگر بند پیشنهادی اتاق بازرگانی که اجرای آن به بررسی های آینده موکول شد، موضوع واردات بدون نیاز به انتقال ارز بود. این طرح نیز که قبل از این موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت و همین طور سازمان توسعه تجارت را به همراه داشت، فعلا با مخالفت بانک مرکزی روبه رو شده و بناست اعضای شورای گفت و گو در جلسات بعدی نسبت به اجرای آن تصمیم گیری کنند.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، بانک مرکزی اعلام نموده بود زمان پایانی مهلت صادرکنندگان برای رفع تعهد ارزی خود از صادرات سال ۱۳۹۸، ۳۱ تیرماه امسال خواهد بود و در صورتیکه صادرکنندگان قصد دارند از مشوق های صادراتی برخوردار شوند، باید تا این زمان ارز خودرا بازگردانند.
محمد لاهوتی – رئیس کنفدراسیون صادرات ایران – به ایسنا گفته بود که باتوجه به مشکلات به وجود آمده در روزهای شروع کرونا، صادرکنندگان از بانک مرکزی می خواهند که مهلت این رفع تعهد را تمدید کند.
منبع:

1399/03/21
20:46:12
5.0 / 5
2364
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا