گزارش بازاری؛

ضرورت بررسی طرح اوراق سلف نفتی در مجلس

ضرورت بررسی طرح اوراق سلف نفتی در مجلس

به گزارش بازاری كارشناسان معتقدند كه با بررسی طرح گشایش اقتصادی در مجلس شورای اسلامی هم مجلس به وظیفه خود عمل می كند و هم ابعاد مختلف این طرح بررسی كارشناسی می شود.به گزارش بازاری به نقل از مهر، طرح گشایش اقتصادی دولت که رئیس جمهور ۱۱ روز پیش وعده آنرا داده بود، در نهایت اعلام رسمی شد؛ دولت در این طرح که فروش اوراق سلف نفتی است، می خواهد در حدود ۲۲۰ میلیون بشکه نفت را با سررسید ۲ ساله و به صورت پیش فروش به خریداران عرضه نماید و در مقابل دولت هم به خریداران تضمین می دهد تا در موعد سررسید اوراق نفتی، آنرا با عنایت به قیمت روز نفت و دلار از دارندگان اوراق بازخرید کند.
طرح اوراق سلف نفتی هم اکنون در شورای هماهنگی سران سه قوه در حال بررسی است تا ایرادات طرح مذکور کاهش پیدا کند اما برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس همچون حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد که طرح اوراق سلف نفتی باید در مجلس بررسی شود چونکه مجلس امکان دارد راهکارهای دیگری در مورد جبران کسری بودجه به دولت پیشنهاد دهد.
البته بدین منظور جلسه ای غیرعلنی ساعت ۸ بامداد امروز در مجلس شورای اسلامی برگزار شد؛ رئیس مجلس درباره این جلسه اظهار داشت که مقرر شده دوکمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه درباره اوراق سلف نفتی بررسی لازم را انجام دهند.

شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا به ابزار دور زدن مجلس تبدیل گشته است
مرتضی زمانیان، کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر ضرورت بررسی طرح گشایش اقتصادی در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، تبدیل به ابزاری برای دور زدن فرآیند قانون گذاری در کشور شده است در این فرآیند هیچکدام از فرایندهای قانونی در کشور مانند شورای نگهبان و … طی نمی گردد و به نظر می آید باید اصلاحاتی در آن اتفاق بیفتد.
وی با اشاره به اینکه موضوعاتی که فرآیند قانونی شأن می تواند طی شود نباید در جلسه شورای سران مطرح شود، افزود: در وهله اول، باید مشخص شود که چه موضوعاتی می تواند در این جلسات عرضه شود.
زمانیان با انتقاد از مخفی کاری دولت در زمینه طرح گشایش اقتصادی، اظهار داشت: نکته دوم این است که این فرآیند سبب شده نوعی مخفی کاری در تصویب طرح های پیشنهادی اتفاق بیفتد. بعنوان نمونه در طرح گشایش اقتصادی گفته می شود طرحی وجود دارد و اتفاقی می خواهد بیفتد اما هیچکس نمی داند که آن طرح چیست و تنها در این حوزه گمانه زنی رخ می دهد.
وی اضافه کرد: لایحه ای که به دولت برود را همه مشاهده می کنند، در مرکز پژوهش های مجلس می رود، قابل دانلود است، همه رسانه ها آنرا می بینند و نظر می دهند بنابراین، این وضعیت که این طرح ها به صورت مخفی می رود انتقاد دیگری به این رویکرد دولت می باشد.
عضو اندیشکده حکمرانی شریف با تاکید بر اینکه طرح گشایش اقتصادی دولت لازم است جهت بررسی دقیق و کارشناسی به مجلس تقدیم شود، اظهار داشت: در کمیسیون های مختلف مجلس ابعاد این طرح و اثرات آن بر حوزه اقتصاد به طور دقیق مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
مجلس راهکارهای جایگزینی برای جبران کسری بودجه دارد
حاجی دلیگانی، عضو هیأت رئیسه مجلس هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هدف دولت از اجرای طرح گشایش اقتصادی تأمین منابع درآمدی مد نظر خود است که مجلس می تواند راهکارهای دیگری همچون توسعه پالایشگاه های کوچک را به دولت عرضه کند.
عضو هیأت رئیسه مجلس تصریح کرد: هم اکنون در کشور حداقل ۳۵ پالایشگاه کوچک وجود دارد که به علت اینکه دولت میعانات نفتی و نفت خام در اختیار آنها قرار نمی دهد، تعطیل هستند.
حاجی دلیگانی اضافه کرد: در شرایطی پالایشگاه های کوچک کشور تعطیل هستند که عقل حکم می کند که میعانات نفتی و نفت خامی که روی دست دولت مانده است به این پالایشگاه ها داده شود تا فراورده های نفتی با ارزش افزوده بیشتری تولید و صادر شود.
وی اظهار داشت: اگر دولت میعانات و نفت خام را مطابق با قانون پشتیبانی از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی مصوب سال ۹۸ مجلس در اختیار بخش خصوصی قرار دهد، فعالان اقتصادی انگیزه پیدا می کنند تا طرح های نیمه کاره مینی پالایشگاه ها را راه اندازی کنند.
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس تصریح کرد: اگر این پالایشگاه های کوچک فعال شوند روزانه تا ۶۰۰ هزار بشکه فراورده های نفتی می توان صادر نمود که ارزش آن بیشتر از نفت خام است و می تواند منابع درآمدی برای دولت باشد.
وظیفه مجلس رسیدگی به طرح گشایش اقتصادی است
بهروز محبی نجم آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم اعتقاد دارد که باآنکه دولت در تنگنای بودجه ای قرار دارد اما این مورد نباید باعث حواله دادن مشکلات از این دولت به دولت بعدی شود.
وی در ادامه با تاکید بر وظیفه قانونی مجلس جهت بررسی طرح اوراق سلف نفتی، اظهار داشت: حدود ۸۰ روز از شروع به کار مجلس یازدهم می گذرد و نمایندگان تلاش کرده اند که شبانه روزی کار کنند و حتی تعطیلات تابستانه را هم تعطیل کردند تا به این قبیل لوایح یا طرح های مهم بپردازند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: طرح گشایش اقتصادی دولت، ابعاد مختلفی دارد و باید فرصتی داده شود تا نظرات همه کارشناسان احصا و بعد تصمیم گیری شود.
محبی نجم آبادی با اشاره به ابعاد ناپیدای طرح اوراق سلف نفتی اظهار داشت: با فروش اوراق سلف نفتی به مردم با شیوه فعلی، اتفاقی که می افتد این است که جو عمومی کشور در دو سال آینده به سمت آن می رود که ایران بتواند نفت خویش را در دنیا بفروشد تا آنها هم به سود خود برسند.
وی افزود: در این وضعیت اگر دشمن دشمنی خودش را قطع نکرد و مشکل فروش نفت ایران حل نشد، طراحان این طرح چه چاره ای دارند.
نماینده مردم سبزوار در مجلس تصریح کرد: دولت می تواند از راهکارهای جایگزین برای حل مسائل خود استفاده نماید و نقدینگی عظیمی که در کشور وجود دارد را به سمت تولید و انجام پروژه های جدید هدایت کند و از ظرفیت بازار سرمایه هم می تواند برای این کار استفاده نماید.
محبی نجم آبادی افزود: همینطور دولت می تواند از درآمدهای مالیاتی همچون مالیات بر ثروت و عایدی سرمایه برای جبران کسری بودجه خود هم استفاده نماید که در این خصوص مجلس هم اقداماتی را تابحال انجام داده است.
آیا طرح گشایش اقتصادی به مجلس ارجاع داده می شود؟
به نظر می رسد یکی از مهم ترین انتقادات نمایندگان مجلس به طرح اوراق سلف نفتی فارغ از مسائل کارشناسی، مطرح شدن آن در شورای هماهنگی سران سه قوه و کنار گذاشتن نمایندگان مجلس از فرآیند تصمیم گیری برای این طرح مهم اقتصادی می باشد، بر همین مبنا هم مهم ترین انتظار نمایندگان مجلس از سران سه قوه این است طرح گشایش اقتصادی را جهت بررسی بیشتر به مجلس ارجاع دهند.

1399/05/26
14:05:21
5.0 / 5
1809
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا