معاون گمرك ایران اعلام كرد:

واردات برنج از اول شهریور ممنوع می شود

واردات برنج از اول شهریور ممنوع می شود

به گزارش بازاری معاون فنی و امور گمركی گمرك گفت: پس از اجرا شدن ممنوعیت فصلی ورود برنج به كشور، اگر مشكلات واردكنندگان برنج در حوزه ارز برطرف شود، ترخیص برنج امكان پذیر نخواهد بود.به گزارش بازاری به نقل از مهر، مهرداد جمال ارونقی در گفتگویی با رادیو اقتصاد، گفت: در سال قبل حدود ۸۰۰ هزار تن برنج به ایران وارد شده و عملیات ترخیص نیز انجام شده است.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اعلان اینکه واردات برنج به ایران امسال حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است، افزود: حدود ۳۹۰ هزار تن برنج بوسیله گمرک ترخیص و مقداری دیگری از برنج ها هنوز در گمرک دپو شده اند.
وی افزود: گمرک باید در فرآیند واردات برنج، کد رهگیری بانک را داشته باشد و پس از دریافت این کد اجازه صدور پروانه را می دهد.
ارونقی اشاره کرد: بخش عمده ای از برنج های وارداتی هم اکنون یا در صف تخصیص ارز و یا در مرحله تامین ارز قرار دارند؛ کسانی که در صف تخصیص ارز هستند باید به نحوی منشا ارز خودرا از جانب بانک مرکزی به تایید برسانند.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران افزود: کسانی که در صف تامین ارز هستند، تا زمانی که وجه جا به جا نشود و تامین اتفاق نیافتد، اعلامیه تامین ارز صادر نمی گردد و اگر اعلامیه و کد رهگیری بانک صادر نشود، گمرک نمی تواند اجازه ترخیص را صادر کند.
وی با اشاره به این که بیشتر کالاها بطور کانتینری حمل می شوند، عنوان کرد: گمرک بطور مرتب مکاتبات مختلف را پیش می برد تا وزارت صمت، ستاد تنظیم بازار و بانک مرکزی در مورد میزان واردات به تصمیم های درست برسند.
جمال ارونقی با بیان این که از شروع مردادماه گمرک باید ممنوعیت فصلی ترخیص برنج را اجرا می کرد، توضیح داد: هم اکنون ممنوعیت فصلی ترخیص برنج به تعویق افتاده و به اول شهریور ماه موکول شده است.
وی اضافه کرد: بعد از اجرا شدن ممنوعیت فصلی ورود برنج به کشور، اگر مشکلات واردکنندگان برنج در حوزه ارز برطرف شود، ترخیص برنج امکان پذیر نخواهد بود.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به کالاهای اساسی نیز اظهار داشت: ۵ قلم از کالاهای اساسیِ عمده که به نحوی مورد نیاز بودند، امروزه بدون کد رهگیری اجازه ترخیص پیدا کرده اند.
وی در مورد کالاهای غیر اساسی، توضیح داد: هم اکنون حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالاهای غیر اساسی یا غیر کانتینری در گمرک هستند که ۸۵ درصد از آنها مواد اولیه واحدهای تولیدی یا ماشین آلات در رابطه با تولید هستند که باید در مدت زمانی کوتاهی ترخیص شوند.


منبع:

1399/05/31
20:12:27
5.0 / 5
1710
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا