گزارش بازاری

تقویت حكمرانی ریال پیش نیاز اصلاحات مالیاتی

تقویت حكمرانی ریال پیش نیاز اصلاحات مالیاتی

تقویت حكمرانی بانك مركزی در ریال، اساس اصلاحاتی مهم در حوزه نظام مالیاتی كشور است كه مقرر است با هماهنگی میان دولت و مجلس، در چارچوب چند طرح در مجلس به انجام برسد.مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح حکمرانی ریال بعنوان زیرساخت طرح های مالیاتی در کمیسیون اقتصادی مجلس اطلاع داد. وی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: به علت اینکه حکمرانی ریال اساس پایه های مالیاتی است، احتمالاً در ابتدا این طرح که اعلام وصول هم شده است به صحن خواهد رفت.
وی با اشاره به تفکیک حساب های شخصی و تجاری در طرح مجلس، تصریح کرد: در طرح مجلس، تفکیک حساب های شخصی و تجاری هم مطرح است. این دو حساب باید از هم جدا شوند، برای حساب های شخصی سقف گذاشته شده و حساب های تجاری هم به سازمان امور مالیاتی متصل شوند.
حکمرانی ریال چیست و چه فایده ای برای کشور دارد؟
حکمرانی ریال به معنای افزایش اطلاعات بانک مرکزی از گردش ریال در جامعه است. به صورت کلی همواره یکی از اشکالات کشور در زمینه سیاست گذاری های مالی، عدم شفافیت تراکنش های مالی است. اقدامی که برای خیلی از کشورهای پیشرفته دنیا، امری مرسوم و رایج است اما در ایران هنوز به صورت کامل جا نیفتاده است. قوانین و مقررات گوناگونی در حوزه های مختلف شامل نظارت بر بانک ها و نرخ سود دریافتی و پرداختی آنها، مالیات بر درآمد اقشار مختلف و سایر مالیات های تنظیمی، مبارزه با فساد و پولشویی، پشتیبانی از اقشار ضعیف، پیشگیری از سفته بازی در بازار دارایی ها شامل ارز و مسکن و خودرو، قاچاق کالا و … وضع شده است، ولی اثربخشی مطلوبی نداشته اند.
افزایش اطلاعات تراکنش های مالی، شاه کلید سیاست گذاری های مالی
شاه کلیدی که می تواند ضمانت اجرا و اثربخشی قوانین فوق را به شدت افزایش دهد استفاده از اطلاعات تراکنشهای مالی است، چون که عمده فعالیت ها و تعاملات اقتصادی مابه ازایی در تراکنش های ریالی خواهد داشت و از رصد و کنترل آن می توان آن فعالیت و تعامل اقتصادی متناظر را رصد و کنترل کرد. خوشبختانه در سالهای گذشته با عنایت به تشدید فشارها بر بودجه دولت این رویکرد به تدریج تغییر کرده است و هم اکنون یکی از مهمترین برنامه های بانک مرکزی تقویت حکمرانی در حوزه ریال است. با اینکه در دو سال قبل اقدامات بسیار قابل قبولی در زمینه حکمرانی در حوزه ریال انجام شده است ولی به علل مختلف حمایت قانونی برای ادامه مسیر لازم است.
حکمرانی ریال، مکمل قانون مبارزه با پولشویی
مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزئیات طرح حکمرانی ریال، تصریح کرد: حکمرانی ریال به معنای کنترل بیشتر بانک مرکزی بر گردش ریال در کشور است و به شکلی مکمل قانون مبارزه با پولشویی است. در قانون مبارزه با پولشویی قدری از این مساله جلو رفته است بعنوان نمونه باید مبدا و مقصد نقل و انتقال های بالای ۱۰۰ میلیون تومان که می تواند با تورم سالیانه هم تعدیل شود، مشخص شده و به اصطلاح «بابت» آن مشخص شود.
وی با اشاره به اینکه حکمرانی ریال مکملی است که بتوانیم در گردش ریال در کشور کنترل بیشتری داشته باشیم، اظهار داشت: متأسفانه همین اقدام هم در برخی از بانک ها و شعب جدی گرفته نمی گردد.
مالیات از فعالیتهای سوداگرانه تنها با شناسایی تراکنش های بانکی ممکن است
مهدی اشعری، کارشناس اقتصادی هم در اینباره، اظهار داشت: ما با فرار مالیاتی عمده ای مواجه هستیم؛ نه تنها مالیاتی که دولت باید دریافت کند کمتر از ارقام قانونی می باشد، بلکه در این فضا بی عدالتی جدی هم وجود دارد. کارمندی که ۴ میلیون تومان درآمد دارد پیش از دریافت حقوقش، مالیاتش را می پردازد. اگر این کارمند قراردادی باشد، مالیات بیشتری می پردازد. اقشار متوسط و ضعیف مالیات خویش را بموقع و به میزان کافی می پردازند اما فعالان اقتصادی ای داریم که در فضاهای غیرمولد کار می کنند مثلاً خرید فروش سکه و دلار در ابعاد وسیع انجام می دهند ولی یک ریال هم مالیات نمی دهند. اگر از این فعالیت ها مالیات ها دریافت شود، می توان کسری بودجه را حل کرد.
این کارشناس اقتصادی درباره نحوه شناسایی تراکنش بانکی فعالیتهای غیر مولد، اظهار داشت: هر اتفاق واقعی در اقتصاد یک سایه مالی دارد. یعنی مابه ازای هر اتفاقی که در اقتصاد می افتد یک تراکنش بانکی وجود دارد و با شفاف کردن آن تراکنش، می توان آن فعالیت اقتصادی را شناسایی کرد.
بنابر آنچه گفته شد، اقدام مجلس برای تصویب تقویت حکمرانی بانک مرکزی بر گردش ریال می تواند به انقلابی در زمینه افزایش درآمدهای پایدار دولت و عادلانه تر شدن مالیات منجر شود به شرطی که طرحی جامع به تصویب مجلس برد و بانک مرکزی هم که در این زمان نشان داده عزم لازم برای تحقق این هدف را دارد، در حوزه اجرا قوی عمل کند.منبع:

1399/06/05
12:48:30
5.0 / 5
1733
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا