ضربه فنی بازار مهر در زمین كرونا

ضربه فنی بازار مهر در زمین كرونا

بازاری: مركزی هرسال این روزها، در آستانه بازگشایی مدارس، فصل خرید لوازم التحریر، كیف، لباس مدرسه و ذوق زدگی دانش آموزان برای خریدهای مدرسه ای جدید بود، آنها گاهی حتی یك ماه زودتر وسایل خودرا تهیه كرده و ماه پایانی تابستان را به ذوق استفاده قریب الوقوع از این وسایل می گذراندند.


در این ایام بازار دستفروش ها و نمایشگاه های فروش ویژه لوازم التحریر و مغازه های لوازم التحریرفروشی هم داغ داغ بود و گاه آنقدر این مراکز شلوغ بود که فروشنده ها قسمتی از مشتریان خودرا به مغازه ها یا غرفه های دیگر هدایت می کردند و در مجموع، به صورتی فصل بره کشان صنف فروشندگان لوازم التحریر، این روزها بود.
اما امسال... نه خبری از دانش آموزان خوشحال و پدر و مادران است، نه خبری از نمایشگاه و دستفروش و شلوغی های اول مهری.
اینبار صنف نوشت افزار قربانی کرونا شده و این بازار به شدت افت کرده است، البته تورم و افزایش قیمت های چند برابری ناشی از تحریم و افزایش نرخ ارز و... نیز تاثیر کمی بر خلوت شدن این بازار نداشته است.

افزایش دوبرابری قیمت ها!
"سال گذشته این موقع مغازه جای رفت و آمد نبود و ما مجبور به اضافه کردن فروشنده بودیم که بتوانیم پاسخگوی مشتریان و دانش آموزان باشیم، اما امسال یک نفر هم زیاد است."
این را صاحب یک مغازه نوشت افزار در اراک گفت و در ادامه بیان کرد: سال های پیش خانواده ها برای فرزندان خود لوازم مازاد هم خرید می کردند، اما امسال خبری از خرید معمول هم نیست چه برسد به خرید اضافی.
این خانم علت این بی رونقی را افزایش قیمت و بلاتکلیفی درباب نحوه فعالیت مدارس دانست و اضافه کرد: از یک طرف افزایش دو برابری قیمت ها توان خرید مردم را کاهش داده و از سویی کرونا و مجازی شدن آموزش مزید بر علت شده و والدین را بر سر دو راهی خریدن یا نخریدن قرار داده است، ما هم امسال برای خرید جنس جدید نگرانی داشتیم و بیشتر فعالان این صنف امسال جنس جدیدی به اجناس مغازه خود اضافه نکردند و تنها در کوشش برای پاس کردن چک های گذشته هستند.خرید در این بازار دل شیر می خواهد
مادری که با فرزندش برای خرید آمده بود نیز اظهار داشت: من نمی دانم خرید کنم یا نه! از طرفی اعلام می کنند آموزش ها مجازی است، از طرفی می گویند در صورت سفید شدن شرایط شهر اراک، فعالیت مدارس روال عادی خواهد داشت؛ همین طور قیمت ها نسبت به سال قبل آنقدر افزایش داشته که دل شیر می خواهد خرید کردن در این بازار. سال های پیش برای دیگر فرزندانم تعدادی دفتر و خودکار و مداد اضافه تهیه می کردیم، اما امسال با دیدن این قیمت ها همان یکی را هم بخریم، هنر کرده ایم.

بازار افتضاح نوشت افزار
مغازه دار دیگری که در مغازه اش انتظار مشتری را می کشید، اظهار داشت: بازار نسبت به سال های گذشته افتضاح است، من چندین سال است که در این محیط کاسبی می کنم و تابحال با چنین کسادی در بازار مواجه نشده بودم.
وی علت این کسادی بازار را افزایش قیمت لوازم خارجی و مواد اولیه و وسایل تولید داخل دانست و اظهار داشت: ضمن افزایش قیمت دلار و لوازم خارجی، به جهت گران شدن مواد اولیه که برخی وارداتی هستند، تولیدات داخل هم افزایش قیمت داشته و توان خرید را از مردم گرفته است که البته کرونا و بلاتکلیفی مدارس نیز در این بین بی تاثیر نبوده است.
او اظهار داشت: باوجود اینکه مدت زیادی تا بازگشایی مدارس باقی نمانده، تا الان هیچ فروشی نداشتیم و تازه از روز گذشته تعدادی آنهم بیشتر در پایه های اول ابتدایی، تعداد جزئی لوازم تهیه می کنند. قیمت یک مداد ویژه طراحی که 35 هزار تومان بوده هم اکنون به 50 هزار تومان رسیده است.
با ورود مشتری که برای تهیه یک قلم مو وارد مغازه شد صحبت مان نیمه کاره ماند، این مشتری در پاسخ به سوال فروشنده که چه نوع قلم مویی می خواهد اظهار داشت: ارزون باشه بقیش برام مهم نیست....

فروش کتاب های درسی را از ما گرفتند
آقای محمدی هم که کتابفروشی دارد، می گوید: هرسال شهریور ماه مغازه مملو از مشتری برای تهیه لوازم مدرسه بود، اما الان هیچ خبری از مشتری نیست. تعداد معدودی هم که برای خرید مراجعه می کنند خریدشان محدود شده چونکه از یک هفته َاینده خود خبر ندارند و بلاتکلیف هستند، البته قیمت ها هم افزایش داشته و سرمایه های ما در چارچوب کاغذ در مغازه خاک می خورد.
وی مدعی است که لابی هایی انجام شده تا توزیع کتاب های درسی از کتابفروش ها گرفته شود و می گوید: این هم ضرر دیگری به ما وارد کرد چونکه خانواده ها وقتی برای تهیه کتاب مراجعه می کردند در کنار خرید کتاب سایر لوازم مورد نیاز را هم از ما می خریدند که امسال از این بهره هم بی نصیب شدیم.تولیدی را تعطیل کردیم
"انقدر باید التماس یک بچه هفت ساله را بکنیم تا از یک کیف خوشش بیاید و خرید کند!"
این جملات را یک فروشنده کیف گفت و افزود: وضعیت فروش نگران کننده است، ما حتی یک ریال هم به قیمت ها اضافه نکردیم بلکه بتوانیم قسمتی از اجناس خودرا در این روزها بفروشیم، اما مشتری برای کیف های ما نیست و همین کسادی بازار اجازه افزایش اجناس مغازه را به ما نداد.
وی اضافه کرد: سال قبل روزانه حداقل 100 کیف به فروش می رسید، اما امسال فروش به کمتر از 20 عدد رسیده، امسال کاسب نه شب عید کاسبی کرد و نه الان، این بازار سبب شد که ما تولیدی را هم تعطیل نماییم. هم اکنون مشتریان ما بیشتر دانش آموزان پایه های اول و دوم ابتدایی هستند.
وی 80 درصد این کسادی را ناشی از شیوع ویروس کرونا دانست و اظهار داشت: تنها 20 درصد مربوط به افزایش قیمت هاست، کرونا ضربه شدیدی به کاسب وارد کرد.
فروشنده جوان دیگری اظهار داشت: وضعیت بازار کاملا مشخص است، ما برای دو مغازه تنها یک دفعه خرید داشتیم که آنهم بین دو مغازه تقسیم شده چونکه اکثرا برای پایه های اول خرید می کنند و متقاضی کیف مدارس یا دانشجویی کم شده. سال قبل در این روزها جای سوزن انداختن در مغازه نبود، اما امسال خبری نیست، قیمت ها هم که دوبرابر شده و خانواده ها بی میل به خرید هستند.

50 میلیون ضرر در یک ماه
فروشنده دیگری اظهار داشت: از سال 61 در این محل کاسبی می کنم، اما چیزی که امسال می بینم خیلی نگران کننده است و از آینده این بازار و کاسبی می ترسم. با سابقه ای که در این حرفه داشتم دیگر نه راه پس دارم و نه راه پیش و مجبورم به شغلم پایبند باشم.
وی اضافه کرد: اجناس روز به روز بی کیفیت تر و گران تر می شوند و دیگر ذوق و انگیزه ای برای خرید در میان مردم وجود ندارد. هرساله از ذوق دانش آموزان ما نیز به وجد می آمدیم، اما دیگر خبری از آن خنده و ها ذوق های کودکانه نیست.
او با اعلان اینکه تهیه مواد اولیه نیز دشوار شده و قیمت ها ساعتی تغییر می کند، اظهار نمود: سنوات گذشته مواد مورد نیاز را تهیه می کردیم و ماه ها بعد تسویه حساب می شد، اما الان پیش از خرید باید پول واریز شود تا بعد از گذشت یک ساعت با قیمت نجومی مواجه نشیم. در یک ماه تعطیلی مغازه در روزهای کرونا، 50 میلیون ضرر کردیم و با این بازار انتظار جبران آن ضرر هم نیست.فقط کلاس اولی ها لباس می خرند
تولیدکنندگان پوشاک مدرسه نیز تولیدات خودرا به شدت کاهش داده اند و هر کدام میانگین روزانه حداکثر حدود 15 دست لباس می فروشند و این در حالیست که سال های گذشته فروش این فروشندگان به بیش از 100 دست لباس می رسیده است.
به گفته فروشندگان این صنف، اینروزها بیشتر، دانش آموزانی که تغییر پایه داشته یا کلاس اولی هستند، لباس فرم تهیه می کنند و مابقی از لبس های سال قبل استفاده می نمایند.
اوضاع در ساوه هم چندان خوب نیست، فروشندگان نوشت افزار در این شهر نیز از بازار مهر 99 دل خوشی ندارند.

تعطیلی زودرس در بازار لوازم التحریر
یک فروشنده لوازم التحریر در ساوه نیز به بازار فروش مایحتاج تحصیلی دانش آموزان از شروع شیوع بیماری کووید 19 و تعطیلی مدارس از روزهای نخست اسفندماه سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: معمولا فروشگاه های عرضه لوازم التحریر با به انتها رسیدن سال تحصیلی در خردادماه هر سال، برای حدودا دو ماه با یک تعطیلی فروش مواجه می شوند و از نیمه شهریورماه با جنب و جوشی که برای شروع سال تحصیلی آغاز می شود بازار نوشت افزار رونق می گیرد، اما شیوع کروناویروس عملا تعطیلی زودرسی را برای این صنف چه از لحاظ فروش نوشت افزار اداری، چه لوازم التحریر دانش آموزان رقم زد.

بازار سررسید هم کساد است
"مهدی نائینی" همین طور به کسادی بازار سررسید، چاپ طلاکوب بر روی تقویم و سررسید و... نیز اشاره نمود و اضافه کرد: فروشندگان لوازم التحریر معمولا از دیماه مبادرت به عرضه سررسید و تقویم سال جدید می کنند و اوج فروش آنها روزهای منتهی به آخر سال است، اما شیوع ویروس کرونا و لطمه رسیدن به اقتصاد کشور سبب شد که نه فقط استقبالی برای خرید این اقلام بعمل نیاید بلکه فروشندگان این محصولات مبادرت به فروش سررسید و تقویم به قیمتی بمراتب کمتر از قیمت خرید کردند و از این بابت متضرر شدند.
وی به کاهش 60 درصدی میزان تقاضای مردم برای خرید مایحتاج تحصیلی اشاره نمود و اضافه کرد: عمده ترین فروش لوازم التحریر بیشتر برای ادارات و شرکت هاست که آن هم از فروش نقدی خارج شده و پرداخت ها زمان بر و چندماهه شده است.
نائینی اضافه کرد: کرونا به بازار و اقتصاد لطمه وارد کرده است و این لطمه برای صنوفی نظیر صنف لوازم التحریر که بازار فصلی نظیر اول مهر دارند لطمه بیشتری وارد میکند چونکه فروشندگان چشم به راه بازار اول مهر هستند و کسادی بازار سبب برگشت خوردن چک ها و تعویق کرایه مغازه و نیز معوقات سایر هزینه ها می شود.تعطیلی واحدهای صنفی در کسادی بازار مهر
وی معتقد می باشد که دولت حمایت واقعی از اصناف برای جبران خسارت وارده نکرده و اظهار داشت: متاسفانه بروکراسی پیچیده و تشریفات اضافی قانونی نظیر وثیقه، سود بالای بانکی مانع از استقبال کسبه برای دریافت تسهیلات کرونایی شده است. الان چند فروشگاه لوازم التحریر در ساوه به سبب کسادی بازار و عدم همخوانی هزینه با درآمد مبادرت به تعطیلی مغازه کرده و شغل دیگری نظیر اشتغال در شرکت ها، مسافرکشی و... روی آوردند.

بازار نیازمند تسهیلات ارزان
وی اضافه کرد: اگر دولت تسهیلات با سود پائین اعطا کند و بروکراسی های اداری را از سر راه بردارد اساسا کسبه می توانند با آرامش بیشتری به کسب و کار ادامه دهند و برای احیای بازار مصرف خود سازوکار مناسب اتخاذ کنند. پیشنهاد می شود یارانه متقاضیان بعنوان وثیقه تسهیلات برای مشاغل کوچک در نظر گرفته شود تا فرآیند دریافت وام تسهیل شود و کاسب بتواند با آرامش بیشتری به فعالیت صنفی خود ادامه دهد.
او همین طور به اعطای مشوق های مالیاتی، بیمه ای، عوارض شهرداری و... نیز اشاره نمود و اضافه کرد: دولت باید تمهیدات لازم برای پرداخت مالیات، بیمه، عوارض و... صنوف به ویژه واحدهای صنفی فصلی را در نظر بگیرد تا انگیزه بیشتری برای فعالیت صنفی، داشته باشند و به عبارتی امنیت شغلی آنان حفظ شود.

فروش مجازی توجیه اقتصادی ندارد
این فروشنده لوازم التحریر در ساوه به مشکلات ناشی از فروش مجازی و اینترنتی کالا اشاره نمود و اضافه کرد: وقتی دانش آموز مدرسه نرود فروش حقیقی و مجازی وجود نخواهد داشت و تفاوت چندانی نمی نماید. بیشترین مصرف در آموزش مجازی خودکار، دفتر، مداد است که برای فروشنده مقرون به صرفه نیست که بخواهد این کالاها را بوسیله آژانس برای خریدار ارسال نماید. خیلی از فروشندگان کانال تلگرامی و اینستاگرام دارند اما فروش مجازی توجیه اقتصادی ندارد.
وی بیان کرد: با بازگشایی مدرسه بازار نوشت افزار، مانتو، کیف، کفش و حتی مواد غذایی برای صبحانه دانش آموزان رونق می گیرد و به عبارتی اقتصاد جامعه با حضور دانش آموزان در مدرسه متحول شده و یک سری صنوف به صورت حلقه های زنجیر بهم پیوسته رونق می گیرند.
وی اظهار نمود: در صورت تعطیلی مدارس، کسادی بازار بر این صنوف سایه افکنده و سبب بروز بحران اقتصادی و حتی تعطیلی بخش اعظمی از فروشگاه های لوازم التحریر خواهد شد.
یک فروشنده دیگر لوازم التحریر در ساوه نیز اظهار داشت: کرونا علاوه بر اینکه سبب کسادی بازار لوازم التحریر شد، سبب گرانی نوشت افزار و کاهش حدودا 60 درصدی تقاضا از طرف مردم شد به شکلی که میزان درآمد و هزینه فروشندگان این صنف همخوانی ندارد.
"نادر حسینی" اضافه کرد: آموزش مجازی قسمتی از نیاز دانش آموزان نظیر کیف، جامدادی، اجناس لوکس و... را کاهش داده و برای بخش دیگری نظیر مداد، خودکار، دفتر و... تقاضای کمتری به وجود می آورد و ادامه این روند اساسا سبب کاهش آمار واحدهای صنفی این صنف خواهد شد گرچه الان برخی از واحدهای فروشنده لوازم التحریر مبادرت به تعطیلی مغازه های خود کردند.
وی بیان کرد: فروشندگان لوازم التحریر امیدوارند که با بهبود شرایط و فروکش کردن این بیماری مدرسه ها باز شده و فعالیت تحصیلی دانش آموزان از سرگرفته شده و بازار نوشت افزار رونق بگیرد و همیشه با این امید دلخوش هستند، اما با آموزش مجازی پول مردم برای تهیه گوشی هوشمند هزینه می شود و تمایلی برای خرید نوشت افزاز و لوازم التحریر وجود ندارد.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، مردم از گرانی و بلاتکلیفی دم می زنند و فروشندگان از کسادی بازار و بی رمقی مشتری ها برای خرید لوازم التحریر و کیف و کفش مدرسه.
شیوه جدید شروع سال تحصیلی جدید در روزهای کرونا بازار خرید نوشت افزار را بی رمق کرده و فروشندگان این صنف که به این روزها امید داشتند را ناامید کرده است، آنها هیچ امیدی برای جبران خسارت های تحمیل شده ندارند.
امید فعالان بازار مهر به بازگشایی مدارس است، اما در شرایطی که هر روز وضعیت کرونایی استان های مختلف و به ویژه استان مرکزی رنگ به رنگ می شود، نمی توان چندان به حضور دانش آموزان در مدرسه و خریدهای در رابطه با آن امیدوار بود.
دستور استاندار مرکزی در جلسه امروز ستاد مقابله با کرونا برای غیر حضوری شدن آموزش در مدارس، دانشگاه ها و حوزه های علمیه در تمام شهرهای استان مرکزی تا اختتام شهریورماه شاهدی بر این مدعاست و در این شرایط جدا باید فکری برای اقتصاد اصناف در رابطه با مهر کرد.
منبع:

1399/06/13
17:57:47
5.0 / 5
1576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا