در سوال از وزیر جهاد كشاورزی

خضریان: وزیر كشاورزی دو هفته فرصت دارد پاسخگوی وضعیت فعلی باشد

خضریان: وزیر كشاورزی دو هفته فرصت دارد پاسخگوی وضعیت فعلی باشد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از عدم استمرار خودكفایی گندم انتقاد نمود.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، علی خضریان در جلسه علنی بامداد امروز (چهارشنبه) مجلس و در جریان طرح سوال خود از وزیر جهاد کشاورزی در مورد علت حذف ردیف اعتباری خودکفایی گندم از سال ۹۴ و انحصار واردات گندم برای برخی افراد اظهار داشت: در قانون اساسی بعنوان میثاق ملی بخش کشاورزی، تعیین کننده دانسته شده و بر ضرورت خوکفایی تاکید شده است. همچنان که رهبر معظم انقلاب هم در تأکیدات موکد و ادامه مسیر نورانی امام (ره) بر خودکفایی خصوصا در کالاهای استراتژیکی مثل گندم تاکید کردند.
وی با اعلان اینکه کشاورزی یک امر حاشیه ای نیست بلکه پایه، زیربنا و اساس توسعه است، اضافه کرد: در کلام امام (ره) مجلس و کشاورزان در رأس امور دانسته شده اند. یکی از فلسفه های وجودی ما در مجلس پشتیبانی از کشاورزان و تولیدگرانی است که مظلومانه در این کشور زحمت می کشند.
این عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به اهمیت خودکفایی در تمام کشورها به خصوص کشورهای توسعه یافته و کشورهایی که میل به استقلال دارند، اظهار داشت: گندم از محصولات اساسی کشاورزی است و آمریکا، روسیه، چین، هند و بسیاری کشورهای دیگر برای صادرات این محصول برنامه های راهبردی دارند. اگر می خواهید کشور را با الگوهای آمریکایی اداره کنید حداقل اینجا از آنها یاد بگیرید. نمی گردد همه چیز را به غرب واگذار نماییم و تولید را زمین گیر نماییم.
خضریان اشاره کرد: مقام معظم رهبری با رویکرد آینده نگرانه خود از دهه ۸۰ خودکفایی را در دستور کار قرار دادند که این امر در سال ۸۳ محقق شد ولی استمرار نیافت. در دو سال قبل هم مسئولان دولت و وزرای جهاد کشاورزی می گویند ما در تولید گندم خودکفا هستیم. چرا حتی آقای خاوازی با بیان این حرف خلاف واقع که ما خودکفا شده ایم زمینه این را فراهم می کنند که همه نظاره گر ورشکستگی ما باشند که کشور را گرفتار بحران می کند.
وی در ادامه با اشاره به مواد ۶ و ۷ سیاست اقتصاد مقاومتی در مورد تامین امنیت مواد غذایی اظهار داشت: متاسفانه به این مساله بی توجهی شده و ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم از سال ۹۴ حذف شده که بی سابقه است انگار جریانی می خواهد با دست خود ما را در داخل کشور زمین گیر کند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: چگونه افرادی که مبادرت به ثبت شرکت در حوزه واردات کالاهای اساسی می کنند تحت لوای یک شرکت خانوادگی چندین محموله همچون گندم وارد کردند که این امر در کنار حذف ردیف اعتباری گندم به تولیدات این کالای راهبردی ضربه زده است.
این عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: چه کسانی ارز ۴۲۰۰ تومانی و دولتی را در اختیار این ها قرار دادند که بدون تخصص وارد کننده باشند، تا خرید تضمینی دولت بدون فایده باشد.
خضریان میزان تولید گندم را نشان دهنده تناقض های آشکار آماری عنوان و اشاره کرد: در سال ۹۵ بر طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی ۱۴.۵ میلیون تن گندم تولید شده و بیش از یک میلیون تن گندم وارد شده و در سال ۹۷، ۱۳.۸ میلیون تن گندم تولید شده و ۵۴۹ هزار تن گندم وارد شده است که ما شاهد اختلاف ۳.۵ میلیون تنی در این سه سال هستیم. همین طور متوسط مصرف گندم ۱۴.۲ میلیون تن بوده است.
وی با اشاره به ذخایر ۱۷ میلیون تنی گندم در سال ۹۸ اظهار داشت: واردات سه میلیون تن گندم از اسفند سال قبل تا مرداد ماه سال فعلی در حالی است که بر طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی باید ۴ میلیون تن دیگر واردات صورت گیرد که این به معنای ورشکستگی و واماندن ما از ارزش ها و آرمان ها است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که دولت موظف به خودکفایی در محصولات راهبردی است، اشاره کرد: متاسفانه تنها حمایت دولت خرید تضمینی است دولت باید هر سال نرخ خرید گندم را قبل از شروع فصل کشت و متناسب با هزینه های تولید و تورم اعلام نماید، اما در سه سال اخیر قانون به درستی اجرا نشده و این خطر به وجود آمده که امنیت غذایی ما با چالش مواجه شود. در واقع دولت ۱۲ و ۱۵ هزار میلیارد تومان یارانه به کشاورزان خارجی و وارد کنندگان پرداخت کرده است.
خضریان با اعلان اینکه برخی آمارهای ارائه شده از طرف وزارت جهاد کشاورزی در مورد خودکفایی گندم غیر واقعی است، اظهار داشت: ادعای خودکفایی گندم در هنگام ستاندن رای اعتماد وزیر جهاد کشاورزی تبلیغ شد و پنجم شهریور به مناسبت هفته دولت اعلام خودکفایی شد در صورتیکه شهریور و تیر بیشترین واردات صورت گرفته است.
خضریان تصریح کرد: ما به آقای وزیر دو هفته فرصت می دهیم یا زمینه رفع مشکلات کود و فسفاته و سایر مشکلات را فراهم آورد و پاسخگوی وضع نابسامان فعلی باشد یا استیضاح ایشان را رقم می زنیم. سفارش من این است که اگر اختیار ندارید یک روز هم نمانید.
در ادامه علی خضریان نماینده تهران اعلام نمود این سوال را به رای مجلس نخواهد گذاشت.1399/06/19
13:00:56
5.0 / 5
1442
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا