در حراج منتهی به ۸ مهرماه

۳۸۰ میلیارد تومان اوراق بدهی به فروش رسید

۳۸۰ میلیارد تومان اوراق بدهی به فروش رسید

به گزارش بازاری ۳۸۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در حراج هفته منتهی به ۸ مهر ماه به بانك ها و اشخاص حقیقی و حقوقی به فروش رسید.


به گزارش بازاری به نقل از بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه ۱ مهرماه ۱۳۹۹ در مورد برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری هجدهمین مرحله از این حراج، یک بانک سفارش های خویش را به ارزش ۳.۸ هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین بانکی ثبت نمود. وزارت امور اقتصادی و دارایی هم با فروش ۲.۸ هزار میلیارد ریال «اوراق اراد ۴۹» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱ درصد و ۹۴۷ میلیارد ریال «اوراق اراد ۵۴» با نرخ بازده تا سررسید ۲۰ درصد (در مجموع به ارزش ۳.۸ هزار میلیارد ریال) موافقت نمود. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه شنبه ۸ مهرماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس به ثبت رسید. بعلاوه، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرایند خارج از حراج و از راه بورس در حدود ۱.۹ هزار میلیارد ریال «اوراق اراد ۴۹» و هزار میلیارد ریال «اوراق اراد ۵۴» (در مجموع به ارزش ۲.۹ هزار میلیارد ریال) را خریداری کردند. در مجموع، ۶.۷ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در هفته جاری توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد. برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (۱۵ مهرماه ۱۳۹۹) کارگزاری بانک مرکزی در جهت عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله نوزدهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه ۱۵ مهرماه ۱۳۹۹ اجرا می کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.
بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارشهای خود تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یکشنبه ۱۳ مهرماه ۱۳۹۹ تنها از راه سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج هم می توانند سفارش های خویش را تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یکشنبه ۱۳ مهرماه ۱۳۹۹ از راه سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه ۱۵ مهرماه ۱۳۹۹ صورت خواهد گرفت. کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خویش را در هر نماد به صورت جداگانه ارسال نمایند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همینطور به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج سفارش می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند. ذکر این نکته ضروریست که، وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه یاد شده، نسبت به تعیین سفارش های برنده از راه مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می شود. همینطور بر مبنای جز (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. ازاین رو در قالب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرایند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تأمین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تأمین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.


منبع:

1399/07/10
13:18:12
5.0 / 5
1384
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا