نرخ درخواستی گندم كاران برای سال آینده

نرخ درخواستی گندم كاران برای سال آینده

به گزارش بازاری رئیس بنیاد ملی گندمكاران اظهار داشت: اگر قیمت 4000 تومانی خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده تغییر نكند، تولید انجام می شود اما كشاورزان محصولات تولید شده خودرا در بازار آزاد به كسانی می فروشند كه حاضرند هزینه بیشتری بپردازند و اگر دولت نتواند با بازار آزاد گندم رقابت كند سال آینده در خرید گندم با مشكل مواجه خواهد شد.عطاالله هاشمی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه قیمت خرید تضمینی گندم که مدتی پیش از طرف دولت اعلام شد، حرکت رو به جلویی بود ولی کافی نبود، اظهار نمود: باتوجه به برآورد قیمت و هزینه های تمام شده تولید حداقل قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده باید ۴۸۰۰تومان باشد تا رضایت کشاورزان حاصل شود و ورشکست نشوند، خودکفایی تدوام یابد و امنیت غذایی به خطر نیفتد.

وی افزود: نمایندگان مجلس هم با قیمت اعلام شده خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده موافق نیستند و برای نخستین بار مجلس و کمیسیون کشاورزی مجلس طرح اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی را تصویب کرد تا کشاورزان در تعیین قیمت محصولاتشان نقش داشته باشند.

رییس بنیاد ملی گندمکاران ایران افزود: انتقادات ما به این قیمت فنی و کارشناسی است و ایجاب می کند که قیمت خرید تضمینی گندم باتوجه به قیمت نهاده ها حداقل ۴۸۰۰تومان اعلام گردد. امیدوارم قیمت ها اصلاح گردد، برای اینکه اگر تغییر نکند سطح زیرکشت کاهش پیدا می کند و الگوی کشت نیز محقق نخواهد شد.

هاشمی در پاسخ به اینکه اگر قیمت خرید تضمینی گندم، هر کیلو ۴۰۰۰ تومان برای سال زراعی آینده تغییر نکند، چه مشکلاتی ایجاد خواهد شد، اظهار نمود: سال زراعی قبل قیمت خرید تضمینی گندم ۲۵۰۰ تومان بود ولی کشاورزان محصولات خودرا بیش از ۳۵۰۰ تومان می فروختند. بااینکه این مبادرت به نفع کشاورز بود ولی بطور کل به ضرر کشور است، برای اینکه گندم ها باتوجه به گرانی نهاده های دامی به خوراک دام و طیور سوق پیدا می کند. در حقیقت باید گفت اگر قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده اصلاح نشود، تولید انجام می شود اما کشاورزان محصولات تولید شده خودرا به کسانی می فروشند که حاضرند حداقل ۲۰ درصد بیشتر از نرخ خرید تضمینی پرداخت کنند و اگر دولت نتواند با بازار آزاد گندم رقابت کند سال آینده در خرید گندم با مشکل مواجه خواهد شد.
منبع:

1399/07/26
00:19:22
5.0 / 5
1501
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا